İstanbul'un en iyi şarküterileri

Şehrin dört bir yanına dağılmış eski-yeni, ehil şarküterilerden karma bir liste hazırladık

delicatessen
delicatessen
Time Out Istanbul editors |
Advertising

Şarküterinin hasını yemek, bu konuda paraya kıymamak lazım. Şehrin en iyi şarküterilerini seçtik ki hazzı yanlış yerlerde aramayın.

En iyi şarküteriler

Restoranlar

Antre Gourmet Shop

icon-location-pin Cihangir

Firuzağa Kahvesi ile çapraz komşu olan Antre, Cihangir sakinleri için hazine değerinde küçük bir dükkân. 2001 yılında Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur tarafından kurulan Antre’de, ağırlıklı olarak peynir çeşitleri bulunuyor.

Restoranlar

Comedus

icon-location-pin Şişhane

Latince’de ‘ağzının tadını bilen ve şaraptan anlayan kişi’ anlamına gelen Comedus, son birkaç aydır Pera civarındaki çekim noktalarımızdan biri. Önünden geçerken insanı mıknatıs gibi içeri çeken iç tasarımını yemek meraklılarının gözden kaçırması oldukça zor.

Advertising
Restoranlar

Delicatessen

icon-location-pin Nişantaşı

Öğle-akşam yemeği alternatifleri, şarküterisi, şarap kavı ve barı ile Nişantaşı’nın tartışmasız en sevilen dükkânı Delicatessen. Şarküteri anlamında da her şeyi bir arada bulabileceğiniz “yok yok” diye tabir ettiğimiz mekânlardan. Dekorasyonu ise açıldığı yıl Time Out İstanbul Yeme-içme Ödülleri’nde ödüllendirilmişti.

Restoranlar

Doğa Şarküteri

icon-location-pin Beşiktaş

Doğa Şarküteri’nin tam bir hayat kurtarıcı olduğunu söylesek abartmış olmayız. Gecenin bir vakti olmadık bir şey aşerdiğinizde, içten içe bilirsiniz imdadınıza Doğa Şarküteri’nin yetişeceğini.

Advertising
Restoranlar

Eataly

icon-location-pin Beşiktaş

Market bölümü ise sadece şarküteri ürünleri değil yemeği seven herkesi yerel ve ithal ürünlerle İtalyan sıcaklığında ve Eataly ilkeleri doğrultusunda tazelik ve iyilikle sarıp sarmalıyor. Mozzarella’nın mekânda günlük üretildiğini bilmek bile mekâna sürekli uğramak için yeterli bir sebep.

Restoranlar

Gourmet Garage

icon-location-pin Etiler

1998 yılında Mehmet Kapan’ın kurduğu Gourmet Garage İstanbul’da çok yol kat etti, artık şehrin birçok bölgesinde şubesi olan bir şarküteri zinciri. Burası şarküteri ve peynir ürünlerinden, ithal ve yerel birçok çeşide sahip. Prosciutto’lar, bresaola’lar, diller, pastırmaların hepsi emrinize amade. İthal ürünlerin yanı sıra kendi ürettikleri sucuk ve sosis gibi ürünlerin de alıcısı çok.

Advertising
Restoranlar

Gözde Şarküteri

icon-location-pin Ataşehir

1986’dan bu yana raflarına 1000’in üzerinde çeşitte ürünün yanı sıra günlük 150’ye yakın meze çıkaran Gözde Şarküteri, Kadıköy Çarşı’nın gururu.

Restoranlar

Milka Şarküteri

icon-location-pin Moda

Kahvaltılık deyince akla gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz adreste tüm pastırma çeşitleri, kurutulmuş et, salamura ve füme balık, torik lakerdası, salam ve jambon çeşitleri bulunuyor. Avrupa’nın her yerinden özellikle İtalya, Hollanda ve Fransa’dan ithal edilen peynir çeşitlerinin de satıldığı Milka’da çok lezzetli mezeler de bulacaksınız. Mevsim sebzelerinden hazırlanan hafif meze, kızartma, tatlı, köfte ve dolma çeşitleri, soslu ve yoğurtlu mezeler şarküterinin mutfağında yapılıyor. 

Advertising
Restoranlar

Myka Charcuterie

icon-location-pin Cihangir

Kulağa gayet sevimli gelen Myka’nın adı etkisini sandviçlerinde de göstermiş. Bayern’in içindeki armut dilimleri asi çocuk görevinde. Armudu ekmek arasında kullanmayı akıl eden Myka Charcuterie, onu mayonez ve dil peyniriyle desteklemiş. Sandviçin protein kaynağı ise bir çeşit Alman salamı olan Fleischkäse.

Restoranlar

Namlı Gurme / Namport

icon-location-pin Karaköy

Şanından mı yoksa mekânın içerisinden yayılan ışıltıdan mı bilemiyoruz ama Namlı, geleni geçeni içeri çekmeyi iyi biliyor. 84 yıllık bir marka olan Namlı, Namlı Gurme'yi 2007 yılında açtı. Zeytin, peynir, şarküteri, soğuklar, reçeller, soslar... Gastronomi meraklıları için bir cennet adeta burası. İçeride ne alacağınızı şaşırır bir halde dolaşırken nefis yemek kokuları nedeniyle ağzınızın sulanması işten bile değil.

Daha fazla göster
Advertising