İstanbul'un Favori Dondurmacıları

İstanbul'un Favori Dondurmacıları

Yaz sıcağında iştahınız azalıyor olabilir ancak hiçbirimiz dondurmaya hayır diyemeyiz. Sıcak hava dalgasıyla mücadelede galip gelmeniz için şehrin vazgeçilmez dondurmacılarını hatırlatmak istedik.

Yazan:
Ediz Pekinli
Reklâm
Cremeria Milano
 • Restoranlar
 • Beşiktaş

Nice dondurmacı gezdik ama İtalyan dondurmasının özelliklerini Türk damak tadıyla birleştirme konusunda gerçekten usta olan Cremeria Milano’nun lezzetlerinden vazgeçemedik. El yapımı dondurmalar üretilen Cremeria Milano’da endüstriyel ya da yarı endüstriyel dondurma üretiminden uzak duruluyor. Meyveleri olgunlaştığında kullanmaya özen gösteriyorlar dolayısıyla meyveli dondurma çeşitlerindeki aroma mevsim meyvelerine göre değişiyor. Ekip ülkedeki yerel üreticileri, pazarları keşfediyor ve reçetelerine en uygun malzemeleri seçiyor. Böğürtlen yoğurtlu ve fındık çikolatalı çeşitlerini biz çok seviyoruz. Fiyatlar nasıl? Topu 12 TL, kilosu 120 TL.

Gelato Vita Mia
 • Restoranlar
 • Haliç

‘Gelato vita mia’ İtalyancada ‘dondurma benim hayatım’ anlamına geliyor. İsimlerinin ipucu verdiği üzere dondurmalarını büyük bir özenle; katkı maddesi, ekstra yağ ve aroma kullanmadan üretiyorlar. Dolayısıyla şehirde gerçek İtalyan dondurmasını tadabileceğiniz yerlerden biri burası. Antep fıstıklı, mürdüm erikli ve böğürtlenli çeşitleri efsane. Hafta sonlarında yolunu Balat’a düşürenler, mutlaka Gelato Vita Mia’ya da uğramalı. Fiyatlar nasıl? Topu 5 TL, kilosu 80 TL.

Reklâm
Girandola Gelato
 • Restoranlar
 • Beşiktaş

İtalyanlar bu işi gerçekten iyi biliyor! Eskiden turist rehberliği yapan Aslı Eraltan İtalya’nın dondurma ve sorbe kültürünü İstanbul’a getirmeye cesaret ettiği için hepimiz ona bir teşekkür borçluyuz. Girandola markası ilk şubesini 2008 yılında Arnavutköy’de açmıştı. Dondurmaların lezzeti kulaktan kulağa yayılıp adeta bir şehir efsanesine dönüşünce şehrin farklı noktalarında yeni Girandola şubeleri de açıldı. İtalyan usulü hazırlanan dondurmalarda katkı maddesi ve boyaya asla yer yok, gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Nefis sorbelerini ise süte alerjisi olan minikler de çok sevecek. Datça bademiyle hazırladıkları dondurma yaz aylarını iple çekmemizin en büyük sebebi. Bademli portakallı ve balkabaklı dondurmalarının benzerini ise başka yerde bulamazsınız. Fiyatlar nasıl? Topu 10 TL, kilosu 110 TL.

Muà Gelatieri d’italia
 • Restoranlar
 • Sarıyer

Günlük el yapımı İtalyan dondurması yemenin tadı bir başka oluyor doğrusu. Muà ekibi dondurmalarında mutlaka mevsim meyvelerini kullanıyor ve dondurmalarınızı gözünüzün önünde hazırlıyor. Formunuza dikkat ediyorsanız, meyveli çeşitlerin 150 kcal (100 gr), sütlülerin ise 22 0kcal (100 gr) olduğunu not düşelim. Floransa dondurma ustalarının maharetlerini İstanbul’a taşıyan Muà’nın kurucusu olan Elena Pallotta da Floransalı. Antep fıstıklı ve tiramisulu çeşitlerini siz de çok seveceksiniz. Fiyatlar nasıl? Topu 9 TL, kilosu 120 TL.

Reklâm
Roma Dondurmacısı
 • Restoranlar
 • Bakırköy

Yeşilköy civarında oturanlar, Roma Dondurmacısı’nın efsane lezzetlerine yakın oldukları için çok şanslı. Buradaki dondurmalar 40 seneyi aşan uzun süreli bir tecrübenin ürünü. 1970 yılında açıldığında Yeşilköy’ün ilk dükkanlarından biriymiş Roma Dondurmacısı. Bugünden aynı aile tarafından işletilmeye devam ediyor. Karamelli, çikolatalı, vişneli, damla sakızlı çeşitleri çok seviliyor. Buradan dondurmanızı alıp Yeşilköy sahilinde yürüyüşe çıkmak da ayrı bir keyif. Fiyatlar nasıl? Topu 3 TL, kilosu 55 TL.

Serez Dondurmacısı
 • Restoranlar
 • Kadıköy

Serez Dondurmacısı’nın kurucusu Serdar Kemahlı gerçek bir dondurma aşığı. Dondurmacı açma hayaliyle çıktığı yolculukta bugüne dek kabul gören tüm yöntem ve formülleri reddederek kendi yolunu bulmuş ve ortaya Vedat Milor onaylı nefis dondurma çeşitleri çıkmış. Doğal, taze,  sağlıklı malzemeleriyle de alkışı hak eden Serez Dondurmacısı Anadolu’nun yerel üreticilerini destekliyor. Kemahlı da başarısının sırrının en iyi malzemenin peşine düşmeleri olduğunu söylüyor. Serez’de dondurmalar gurme (yüksek oranda süt kaymağı kullanılıyor), sorbe (yüzde yüz meyve bazlı), sütlü (yüzde 8-9 oranında süt kullanılıyor), light (şeker yerine stevia bitkisiyle tatlandırılıyor) ve yoğurtlu (yoğurdun yanı sıra süt ve salep içeriyor) olmak üzere kategorilere ayrılıyor. Hacımemiş kurabiyeli gibi ilginç çeşitleri de mevcut.  Fiyatlar nasıl? Topu 5-7 TL, kilosu 70-90 TL.

Reklâm
Vitavien İstanbul
 • Restoranlar
 • Beşiktaş

İlk dükkanını geçen yaz Bahariye’de açan Vitavien, bu yaz başında ise Bebek şubesiyle karşımıza çıktı. Vitavien’de dondurmalar hazırlanırken İtalyan ve Türk dondurma tarifleri harmanlanıyor. 20’yi aşkın dondurma çeşidi bulabileceğiniz Vitavien’de Ruby çikolatasıyla hazırlanan enfes sosu da külahınızdan eksik etmeyin. Sıcak havalarda ferahlamak için mango ve yaban mersinli toplar birebir. Fiyatlar nasıl? Topu 6 TL, kilosu 80 TL.

Yaşar Usta’nın Sorbe ve Dondurması
 • Restoranlar
 • Moda

Dondurma dendiğinde aklınıza gelmesi gereken ilk ismi açıklıyoruz: Yaşar Usta! Dile kolay, 1962 yılından beri dondurmacılık yapıyor Yaşar Usta. Bu işin hakkını verdiği için de adeta bir dondurma imparatorluğu kurdu İstanbul’da. Bostancı’dan Ataşehir’e, Bakırköy’den 4. Levent’e, şehrin dört bir yanında şubeleri var. Yaşar Usta’nın dondurmalarının sırrı ise mevsim meyvelerinden, doğal malzemelerden asla ödün vermemesi ve şeker oranını hep belli bir seviyenin altında tutması. Yediğiniz dondurmanın çileği Düzce’den, inciri Aydın’dan gelmiş olabilir mesela. Biz bebe bisküvili ve fıstıklı dondurmalarına bayılıyoruz. Muzlu, şeftalili gibi çeşitleri bulunan sorbelerini de mutlaka deneyin. Fiyatlar nasıl? Topu 2,50 TL, kilosu 60 TL.

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm