Kahve keyfine devam

Yeni şubesini Erenköy’de şube açan Cup of Joy’un hikayesini kurucuları Ebru Döşekçi ve Suzan Serez’den dinledik.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Üçüncü nesil kahveci Cup Of Joy geçtiğimiz günlerde Erenköy’deki yeni şubesiyle karşımıza çıktı. Cup of Joy ile ilk olarak Bebek’teki minik dükkanı vesilesiyle tanışmıştık. Ardından Zorlu Center, Levent Loft, Vadi İstanbul ve Nişantaşı şubeleriyle kahvelerini şehrin dört bir yanına taşıdılar. Menülerinde 30’dan fazla pastane ürünü mevcut. Dilerseniz ürünleri evinize de sipariş edebilirsiniz. WhatsApp veya web sitesi üzerinden kolayca sipariş vermeniz mümkün. Cup Of Joy çekirdek kahve çeşitleri tüm Türkiye’ye gönderilebilirken, pastane ürünleri tazelikten ödün vermemek adına sadece İstanbul içine servis ediliyor.

Cup of Joy maceranız nasıl başladı?

Ebru Döşekçi: Ortaklardan biri benim. Asıl mesleğim heykeltıraşlığa halen devam ediyorum. Ortağım ve çocukluk arkadaşım Suzan Serez. 30 yıla dayanan dostluğumuzun ve çocukluk hayalimizin peşinden giderek bu yolculuğa çıktık. Konsepte karar vermeden 2012’de Bebek Yasemin pasajının içindeki 14 metrekarelik dükkanı tuttuk. Birkaç ay sonra Londra’da tüm dünyayı etkisi altına alan üçüncü nesil kahvecilikle tanıştık. Ekipman, kahve seçimi, barista, yeşil kahve, kahve kavurma, demleme gibi konularda eğitimler aldık. 2013’te Bebek’te ilk dükkanımızı açtık. İyi kahve seven eş dost arasında kulaktan kulağa yayılmaya başladık. İkinci sene pasajda bir dükkan daha kiralayarak mutfak kurduk. Glütensiz, vegan ve sporcular için özel menüler hazırladık. 2015’te ise aynı pasajdaki üçüncü dükkanı da kiralayarak 40 metrekarelik bir alana sahip olduk. İlk dükkanımızın uğuruna inandığımız için onu muhafaza edip diğer ikisini ise birleştirdik. Bu noktada kahvaltılar devreye girdi. 2016’da Zorlu Center şubemizi açtık. 2017 sonunda ise Vadistanbul ve Levent Loft ile dört şubeye ulaştık. 2018’de markamızı daha ileriye taşıyacağına inandığımız yeni bir yatırıma karar verdik. Kahve kavurma konusunda tecrübeli ve SCE eğitmenlik belgelerine sahip Aslı Yaman ve Hanife Özyurt Pekkip ortaklığında Kimma’yı kurduk. Kahveyi kaynağından temin edip kavurarak hem kendimize hem de piyasaya iyi kahve tedarik etmeye başladık. Sadece Türkiye’de değil yakın coğrafyada kariyerini kahve üzerine yapmayı düşünen kişilere eğitim vermeye başladık. 2019’da ise Nişantaşı’nda bir kültür merkezinin bahçesine şube açtık. Bu mekana özel olarak yemek menülerini de genişlettik. Ancak pandemi nedeniyle açılışımızı 2020’nin Haziran ayında yapabildik. Aralık’ta ise Bağdat Caddesi’nde Erenköy Mudo’nun caddeye bakan cephesini kahve köşesine dönüştürerek Cup of Joy Cadde’yi açtık. 

Herkesin daha az dışarıda olduğu dönemde Erenköy’de şube açmak riskli bir karar mıydı?

Ebru: Mudo’nun sahibi olan çok sevdiğimiz dostumuz Mustafa Taviloğlu yenilenen dükkanında yeni bir konseptle bir araya gelme teklifi sununca çok heyecanlandık. Cadde her zaman İstanbul’un göz bebeği, bir an bile tereddüt etmedik. Mudo ve Minoa ile birlikte aynı mekanda daha güçlü olacağımızı hissettik.

Sizce iyi kahvenin sırrı nedir?

Suzan Serez: SCA (Speciality Coffee Association) puanlama sistemine göre, en üst segmentteki en yüksek puanlı kahveleri alıyoruz. Doğru şekilde kavrulmuş çekirdeğin en doğru biçimde filtrelenmiş su ve en kaliteli ekipmanla hazırlanıp işini bilen bir baristanın elinden çıkmasıyla elde edilen kahve en iyi kahvedir.

Pandemide Cup of Joy şubelerine ilgi nasıl?

Ebru: Oturmaya açık olduğumuz dönemde Nişantaşı, Zorlu ve Vadistanbul gibi dış mekanlı dükkanlarımız bize nefes aldırdı. Gel-al düzene geçildiğinde ise Bebek şubemiz sahilde olmanın avantajıyla öne çıktı. Loft şubemiz ise ofislerin kapalı ya da yarı kapalı olması nedeniyle tüm süreçte kapalı kaldı.

Cup of Joy’da kahve dışında da lezzetler var. Mutlaka denememizi önereceğiniz lezzetler hangileri?

Suzan: Bebek, Nişantaşı ve Vadistanbul şubelerinde özellikle sporcular ve sağlıklı beslenmeye özen gösterenler için tüm gün geniş bir kahvaltı menümüz var. Diğer taraftan glütensiz, şekersiz, vejetaryen, raw ve vegan ürünler de dahil olmak üzere bizi kahvemizin yanında öne çıkaran 30’dan fazla pastane ürünümüz bulunuyor.

Diğer şubeler için websitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

WhatsApp sipariş hattı: (0542) 525 58 00

Bağdat Caddesi 320, Erenköy.  

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm