Levant Nişantaşı

Restoranlar Topağacı
Levant Nişantaşı

Time Out diyor ki

Adını duymaya çok alışkın olmadığımız Büyük Suriye mutfağı olarak da bilinen Levant mutfağının kökleri 15. yüzyıla uzanıyor. Venedik'in Akdeniz'deki doğu toprağı olarak da bilinen Levant bölgesinin mutfağını tadabileceğiniz Levant Nişantaşı, kendisini çocukluğundan beri Levant mutfağına adamış Aşkın Bey ve ortağı Erkan Bey’in girişimi.

 

Yeri çok da ayaküstü değil, Valikonağı’ndan Fulya'ya inen yokuşun sonunda ama bir kere ziyaret ettiniz mi ayaklarınızın kendiliğinden gideceğine eminiz. İçerisi Nişantaşı'nda cadde üstünü kapmış bir restoranı aratmayacak şıklıkta dekore edilmiş. Mandalina ağaçlı, Bodrum havalı ve kışın da kullanılan ferah ve aydınlık bir bahçesi var.

 

 

Levant mutfağının adı değişik gelse de aslında tadına tuzuna alışkınız. Aslen Arap mutfağı olan Levant'ta Osmanlı, İtalyan ve Fransız mutfaklarından da karma lezzetler var. Kısır, humus ve menüde yazdığı şekliyle abagannuş ise bu mutfağın en bilinen lezzetleri.

 

Levant Nişantaşı’nda başlangıcı yoğurt aşı çorbasıyla yapın. Katıklı ve biberli ekmekleri de menüdeki çeşitliliğe bakıp ihmal etmeyin. Menüyü elinize aldığınızda kapakta yer alan kuzu bacağı ve kırmızı şarap ikilisine karşı koymak zor olsa da bizim sizi Levant'ta asıl tanıştırmak istediğimiz Levant bölgesine has yorumuyla farklı mezeleri. Baharat ve otları Antakya'dan gelen Levant Nişantaşı'nın zahterli -dağ kekikli- salatası Kadıköy Çiya’dan çıkmak bilmeyenlere tanıdık gelecek bu salatayı bir de rakıyla deneyin (10 TL).

 

Tahin ise Levant mutfağında her yerden çıkabilir karşınıza. Tahinli yoğurtlu tarator ve tahinli patlıcan denemeye değer. Çam fıstıklı ve tereyağlı humus, abagannuş, patlıcan dolma, Arap köftesi ve daha niceleri masanıza meze olmak için hazır. İyisi mi rakı-meze havasındaysanız, bir büyük söyleyin onlar sizin yerinize masayı donatsın.

 

Ete de doyabilirsiniz Levant'ta. İki, dört ve altı kişilik porsiyonlarda güveçte servis edilen Hatay sini kebabı ve ete doygun kıvamıyla beyti gibi seçenekleriniz olduğunu hatırlatalım (35-80 TL). Tatlılarda da kaymaklı günkurusu, ceviz tatlısı ve tahin soslu çıtır kabak tatlısı ile oldukça iddialı Levant. Civardaki konut fazlalığı paket servisini de arttırmış mekânın. Evden çıkmaya üşenenlerin mezesi de yemeği de ayağına kadar gidiyor. Bir de havadis: Levant’a ileride başka semtlerde de rastlayabilirsiniz, söylemesi bizden.

Yayınlandı:

Ayrıntılar

Adres: Ferah Sokak 8B
İstanbul

İletişim:
Çalışma saatleri: Her gün 10.00-01.00 arasında açık.
İlginizi çekebilecek diğer içerikler
    Son haberler