Lokanta Limu

  • Restoranlar
  • 5 5 yıldız üzerinden
  • Tavsiye edilen
Lokanta Limu
Lokanta Limu
Reklâm

Time Out diyor ki

5 5 yıldız üzerinden

Hem modern bir lokanta, hem modern bir meyhane.

Uzun zamandır dışarıda yediklerinizden içtiklerinizden keyif alamıyorsanız, her detayıyla iyi hissettiren bir mekan bulamıyorsanız bir de Lokanta Limu’yu deneyin. Lokanta Limu öğlenleri “modern bir lokanta”, akşamları ise “modern bir meyhane” olarak misafirlerini özenle ağırlıyor.

Lokanta Limu’nun kısa sürede bir müdavim mekanına dönüşmesinde kurucuları Sevtap Dilekçi ve Sara Tabrizi’nin payı çok büyük. Mekanın hikayesi, Yeniköy’ün sevilen kafe bistrosu Molka’nın kurucusu Sevtap Dilekçi’nin yenilik arayışına girmesiyle başlıyor. Aheste’den tanıdığımız Sara Tabrizi de hikayenin diğer kahramanı olunca ortaya İstanbul yeme-içme sahnesine yeni bir renk katan Lokanta Limu çıkıyor.

Limu, Farsçada ‘kuru misket limonu’ anlamına geliyor. Mutfak ekibinin başındaki Şef Tabrizi, menüyü klasik lezzetlerin özgün ve akıllarda yer edinen yorumlarıyla hazırlamış. ‘Çilingir Sofrası’ isimli tadım menüsü başlangıçlar, ana yemek ve tatlılardan oluşuyor. Kişi başı fiyatlandırılan menü, masadaki kişi sayısına göre porsiyonlanarak servis ediliyor. Böylece ne kadar hesap ödeyeceğinize dair gereksiz bir stres yaşamıyorsunuz. ‘Çilingir Sofrası’ açılışı Kargı tulumlu ve cevizli tatlı domates salatası, ekşi maya köpoğlu, sütlü köz patlıcan, isli kale biberli pazı borani, çakır lakerda, ayvalı cevizli ızgar kereviz gibi yaratıcı mezelerle yapıyor. Tereyağlı limon kremasıyla servis edilen ızgara karides, tekrar tekrar yemek isteyeceğiniz bir ara sıcak. Sıyırmalık soğan kebabı, Acem kebabı ve Acem pilavı ana yemeklerin gözdelerinden. Ciğer sevmeyenlerin dahi fikrini değiştirecek lezzetteki yaprak ciğer, masanıza kum saatiyle geliyor ve o andan itibaren sıcak sıcak tadına varmanız için beş dakikanız var. Menüye tatlı son, vişneli köpük çikolata ve yoğurt dondurmalı çıtır kabak ile geliyor. Hem rakı hem şarapla uyumlu menüde mevsime göre ufak tefek değişikliklerle karşılaşırsanız şaşırmayın.

Pazar rakısı konseptiyle haftanın yorgunluğunu atmaya davet eden Lokanta Limu, hafta içi öğlen saatlerinde kaburgalı İspir kuru fasulye pilav, hünkar beğendi gibi klasik lokanta usülü yemekler sunuyor. Lokanta Limu mekan tasarımı olabildiğince ferah ve dinlendirici. Duvarlardaki sanat eserleri mekanın ruhuyla ahenk içerisinde. Müzik seçimleri de bu ruhu başarıyla tamamlıyor. Lokanta Limu, hafta içi 11.30-00.00, hafta sonu 14.00-00.00 saatleri arasında açık.

Elif Eren
Yazan:
Elif Eren

Ayrıntılar

0
Adres:
Köybaşı Caddesi 158/B Yeniköy
İstanbul
Reklâm
İlginizi çekebilecek diğer içerikler