Nobu’nun İstanbul çıkarması

Robert De Niro ortaklığında kurulan Nobu’nun İstanbul şubesi Mayıs’ta The Ritz-Carlton çatısı altında açılıyor. Mekanı inşaat çalışmaları devam ederken ziyaret eden Nobu Kurumsal Şefi Herve Courtot ile Nobu efsanesini konuştuk.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Peru mutfağıyla Japon mutfağının karışımını bu kadar başarılı kılan özellikler nedir? Nobu, Peru ve Japon mutfağının basit bir kombinasyonu olmanın çok ötesinde hikayesi olan bir marka. Şef Nobu, her iki mutfağı da iz bırakan bir şekilde kullanarak ve kendi tarzını katarak Nobu lezzetlerini hazırlıyor. Aslında şef, basitçe bu mutfakları kendi tarzında yorumlayarak Nobu yemeklerine dönüştürüyor. Özgünlüğü onu eşsiz kılıyor. 

Yeni Nobu şubelerini, açıldığı yere nasıl uyarlıyorsunuz?

Varlık gösterdiğimiz her yeni şehir bizim için heyecan verici oluyor. Nobu’nun dünya genelinde yer aldığı her restoran konsept, servis, yemek bakımından neredeyse birbirinin aynı olarak kurgulanıyor. Bulunduğumuz her farklı coğrafyada mümkün olduğunca o bölgenin yerel ürünlerini kullanmaya çalışıyoruz. Açılış kararından sonra o bölgenin yerel pazarlarına gidip, yerel malzemeleri yemeklerimizde nasıl kullanabileceğimize bakıyoruz. Yeni lezzetler keşfetmek için minimum altı aylık bir hazırlık sürecinden geçiyoruz. Buradaki öncelikli amacımız, New York’taki Nobu’da yediğiniz lezzetin aynısını İstanbul’da da yemenizdir. İşimizin en zor yönünün de bu olduğunu söyleyebilirim; her yerde aynı yemeği çıkarabilmek... Bu da sistemli bir ön çalışmayı gerektiriyor.

Meşhur Hokusetsu sake’si İstanbul şubenizde de olacak mı?

Kesinlikle. Hem Japon kültüründe önemli bir yeri var hem de Hokusetsu sake yemeklerimizi tamamlayan çok önemli bir lezzet. Bir anlamda Nobu deneyiminin önemli bir parçası da diyebilirim. Bu deneyimi tüm özellikleriyle yaşatabilmek için de bu servisimiz elbette olacak.

Nobuyuki Matsuhisa, Nobu’nun mutfağını bir füzyon mutfağı olarak tanımlamanın yanlış olduğunu söylüyor. Neden?

Eğer farklı mutfakları birbirine karıştırıyorsanız elbette bu füzyon olur. Ancak Nobu yemekleri, Peru ve Japon mutfağının basit bir kombinasyonu olmaktan çok uzak bir noktada bulunuyor. Nobu’da Şef Nobuyuki Matsuhisa’nın yorumuna sahip, bize özel lezzetler yer alıyor. Aslında Nobu Matsuhisa’nın füzyon kültürü şöyle işler; o tarifi getirir ama o tarifte kullanılan yerel malzemeler yemeği ortaya çıkarır. 

Mutfağından başka, bir Nobu şubesini Nobu yapan özellikler nedir?

Güzel bir ortamda iyi yemek ve iyi hizmet Nobu’nun felsefesidir. Bir restoranda elbette en kaliteli malzemelerin kullanılması ve yemeklerin özenle hazırlanması çok önemli ama Nobu’nun kendine has başarısı bu olmazsa olmaz özeni. Bunu kapıdan içeri girdiğiniz andan çıktığınız ana kadar yaşadığınız tüm deneyimlerde hissedebilirsiniz. Ancak bu özenin yanı sıra servis ve atmosfer de bütün Nobu restoranlarının deneyiminde önemli bir rol oynar. Dünyanın dört bir yanında müdavimlerimiz bulunuyor ve bir şehre gittiklerinde oradaki Nobu’da bu deneyimi yaşamak istiyorlar. Sadece yemeği değil; hizmeti, kitleyi ve aslında tüm Nobu deneyimlerini yaşamayı bekliyorlar. Çok yüksek bir hizmet standardımız olduğundan, her açılıştan önce ekiplerimiz çok yoğun bir eğitimden geçiyor. Alanlarında en şaşırtıcı ve benzersiz projeler yaratan mimarlarla çalışıyoruz.

Pandemi geçtikten sonra yeme-içme ve restoran alışkanlıklarımızda değişiklikler olacağını düşünüyor musunuz?

Pandemi sırasında uygulanan bazı değişiklikler aynen devam edecek. Örneğin; paylaşımlık lezzetlerimizi servis etme şeklimize pandemi sonrasında kaldığımız yerden devam edeceğimize eminim. Farklı ülkelerin alışkanlıklarına bağlı olarak, masaların yerleştirilme biçiminde bir farklılık olabilir. Bu çok karmaşık bir durum ve herhangi bir varsayımda bulunmak istemem. Ancak konuğumuzun ve personelimizin güvenliğini, sağlığını ve refahını garanti altına almak için tüm ülkelerin uyguladığı sağlık kurallarına uyacağımızı biliyorum.

instagram.com/nobuistanbul

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm