Mini kabak karpaçyo
Mini kabak karpaçyo. Fotoğraf: Sakhalin

Sakhalin’den yaza özel menü

Fine dining konseptinin başarılı temsilcisi Sakhalin, yaza özel harika bir menü sunuyor.

Reklâm

2024 yılının başında Zorlu AVM çatısı altında açılan Sakhalin, kısa süre içinde şehrin popüler fine dining adresleri arasına girmeyi başardı. White Rabbit Family markasının Moskova, Dubai ve Bodrum’dan sonraki yeni projesi olarak İstanbullularla buluşan Sakhalin, ‘yeni nesil şehir restoranı’ mottosuyla yoluna devam ediyor. Sakhalin, White Rabbit Family’nin marka şefi olan Vladimir Muklin’in dünya gastronomi sahnesinde yakaladığı başarının hakkını verircesine, tadı uzun süre damaklarda kalan harika bir menü vadediyor misafirlerine.

Sakhalin’de bugünlerde genel menüye ek olarak bir de yaz menüsü bekliyor sizi. Sakhalin’de adet olduğunu üzere, yaz menüsü de yerel mevsim ürünleri kullanılarak hazırlanmış. Menünün merkezinde, mevsimin en lezzetli ve sevilen sebzelerinden sarıkız mantarı yer alıyor. Sakhalin ekibi, bu nefis sebzeyi çıkış noktası olarak alıp deniz ürünleriyle eşleştirerek muhteşem reçetelere imza atmış. Karadeniz kıyılarında toplanan sarıkız mantarı, lezzeti ve dokusuyla tatlı domatesler, taze aromatik yeşillikler gibi yaz ürünleriyle mükemmel bir uyum yakalıyor. Türk mutfağında nadiren bulunan özel bir ürün sarıkız mantarı, Sakhalin şeflerinin özeni ve yaratıcığı sayesinde menünün her bir kaleminde müthiş bir forma bürünmüş.

Sakhalin’in yaz menüsü, sıcak havalarda fazla ağır yemek istemeyenler için ideal olan soğuk yemekler ve mezelerle açılıyor. Mini kabak karpaçyo, yeşil erik yoğurdu, karpuza sarılmış ton balığı sushi, yumurta poşe ile sarıkız mantarlı salata, roka ve parmesanlı enginar karpaçyo menünün bu kısmında öne çıkan ferahlatıcı ve bir o kadar da yaratıcı lezzetler.

Yeşil erik yoğurdu
Yeşil erik yoğurdu. Fotoğraf: Sakhalin

Sıcak mezeler ve ana yemekler bölümünde ise sarıkız mantarı krema soslu patates kızartması, beyaz şarap ve trüf soslu sarıkız mantarlı deniz tarağı, sarıkız mantarı ve cacık garnitürlü ızgara levrek fileto gibi seçenekler yer alıyor. Olgun kirazlı ve ekşi krema dondurmalı medovik ise mutlaka denenmesi gereken, yaz mevsimine uygun hafif bir tatlı.

Beyaz şarap ve trüf soslu sarkız mantarlı deniz tarağı
Beyaz şarap ve trüf soslu sarkız mantarlı deniz tarağı. Fotoğraf: Sakhalin

En taze ve kaliteli yerel ürünleri, Akdeniz ve Asya mutfağına özgü pişirme teknikleriyle harmanlayan Sakhalin şefleri, yaz menüsüyle yine birbirinden nefis lezzetlere imza atmış. Yaz bitmeden mutlaka deneyin.

Rezervasyon: (0530) 811 88 88

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm