1. Sen Güvende Kal proje
  Sen Güvende Kal proje
 2. Sen Güvende Kal proje
  Sen Güvende Kal proje
 3. Sen Güvende Kal proje
  Sen Güvende Kal proje
 4. Sen Güvende Kal proje
  Sen Güvende Kal proje

“Sen Güvende Kal” UNESCO’nun örnek projeler listesine girdi

UNESCO’nun örnek projeler listesine giren “Sen Güvende Kal” projesi sayesinde, Kadıköy’de yaşayan 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi yaşlılar ünlü şef ve aşçıların sıcak yemek hizmetinden yararlanıyor.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, yeni korona virüsle mücadele sürecinde Kadıköy’de yaşayan 65 üstü ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek hizmeti sunan “Sen Güvende Kal” ekibinin Kadıköy Belediyesi ile yürüttüğü “Komşuluk gibisi yok” adlı projeyi dünyadaki en başarılı kampanyalar arasında gösterdi. Proje kapsamında Türkiye’nin ünlü şef ve aşçılarının günde iki öğün hazırlayıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığı yemekler, Türkiye’den en iyi dayanışma örneği olarak duyuruldu. Sen güvende kal ekibinde Umut Karakuş, Mihta Yıldırımtaş, Sinan Büdeyri, Ahmet Can Aras, Aslan Çalışgan, Ali Dövenci, Buse Doğrular Dövenci, Fehmi Samancı ve Ali Ronay gibi yetenekli şefler yer aldı. Gurme Yazar Ebru Erke’nin danışmanlığında yürütülen kampanyada yemeklerin içeriği, beslenme uzmanı Dilara Koçak tarafından hazırlandı. 
“Zor zamanlarda moral” 
65 yaş üstü vatandaşlara yönelik kampanyaya dair detayları örnek olarak gösteren UNESCO’nun açıklamasında “Türkiye’de COVID-19 sürecinin başlamasından bu yana ‘kimseyi arkada bırakmayacak’ önlemler almayı hedefleyen projenin hedef kitlesini evde yalnız yaşayan ve ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşlar oluşturdu. Korona ile mücadele sürecinde de evde kalan yurttaşların ihtiyaçları bu şekilde giderildi. Beslenme Uzmanı Dilara Koçak tarafından hazırlanan gerekli tüm besin ihtiyacını karşılayan menüler Belediye’nin mutfağında ünlü şef ve aşçılar tarafından pişirildi. Sosyal mesafe kurallarını ve sağlık koşularını gözeten belediye çalışanları tarafından yoksul, engelli, kronik rahatsızlığı olan yaşlılara günde iki öğün sıcak yemek götürüldü. Bu kampanya sadece belli bir grubun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik değil insanlara zor zamanlarda moral olmayı da amaçlıyor” ifadelerine yer verildi.
Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm