Sevdiğimiz mekanlara destek olma zamanı!

Mekanların açılmasıyla, uzun bir aranın ardından restoranlara yolumuzu düşürmeye başladık. Peki, sektörün toparlanıp eski günlere dönebilmesi için müşterilere ne gibi sorumluluklar düşüyor? İşin mutfağındaki isimlere sorduk.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Dünyanın dört bir yanında şehirler temkinli bir şekilde sosyal yaşama geri dönerken, muhtemelen siz de tekrar en sevdiğiniz restoranda yemek yemek için can atıyorsunuz. Aylarca süren karantinanın ardından, İstanbul’da da restoranlar ve kafeler misafirlerini yeniden ağırlamanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyor. Gittiğiniz restoranlarda menülerden dekorasyona birçok unsur muhtemelen aynı olacak ancak dünyanın pandemiyle mücadelesi sırasında perde arkasında çok şey değişti. Kapasiteden oturma düzenlerine, sterilizasyondan yenilenen hava filtreleme sistemlerine kadar yapılan birçok düzenlemeye çoğumuz aşinayız. Restoranların tekrar hizmete girdiği süreçte ekiplere yardımcı olmak için bizim de yapabileceğimiz çok şey var. Normale dönüş sürecini kolaylaştırmak amacıyla yeme-içme alanından birçok profesyonele uzattık mikrofonu. Restoran çalışanlarına saygıda kusur etmemek ve teşekkürlerimizi sunabilmek adına neler yapabileceğimize dair ipuçlarını bizimle paylaştılar. Üstelik görüşlerini aldığımız isimler sadece İstanbul’dan değil; dünyanın dört bir yanından birçok restoran çalışanının tavsiyelerini bulacaksınız bu konumuzda. Farklı ülkelerden yeme-içme sektörü çalışanlarının söyledikleri şeyler de çok benziyor birbirine. Mesela gitmemeye karar verdiğinizde rezervasyonunuzu iptal etmek çok önemli. Siz de aşağıdaki uygulaması son derece kolay ipuçlarına göz atın ve favori mekanlarınızdaki çalışanların hayatını kolaylaştırın.

Dayanışmanın parçası olun

“Bu süreç bir dayanışma çağrısıydı. Yani olay yalnızca Covid değildi. Aslında birbirimize ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu gördük ve hissettik. Bu dayanışmayı mekanlarımız için de göstermeliyiz, çünkü biz sadece bir restoran değiliz. Biz binlerce hatta milyonlarca üyesi olan bir aileyiz. Ve birbirimize ihtiyacımız var.”

Umut Karakuş, Muutto’nun sahibi ve şefi

Umut Karakuş

 

HES kodunuzu hazırlayın

“Kapalı olduğumuz dönemde zorlu bir süreçten geçtik. Sayıların artması demek yeniden kapatma kararının alınması demek. Bu sebeple misafirlerimizin işletmemize geldikleri zaman kurallara uyması işimizi çok kolaylaştıracak. Güvenli ve hijyenik bir ortam oluşturmak için her türlü önlemi aldık. Misafirlerimizin de HES kodu sorduğumuzda şaşırıp kızmaması, kapalı alanımızda masadan kalktıklarında sosyal mesafe ve maske kurallarına uyması bizi gerçekten memnun eder. Geçmişte ne yazık ki HES kodunda ‘risklidir’ yazan misafirlerimiz oldu ve hepimizin sağlığı için onları kapıdan çevirmek zorunda kaldık. Bu nedenle karantina sürelerinde işletmelere gitmemeleri bizi memnun eder. Son olarak mesafe kuralı sebebiyle hepimizin misafir oturum kapasitesi oldukça düştü. Misafirlerimizin gelmeden önce rezervasyon yaptırması, eğer gelememe durumları oluşursa da erkenden gelemeyeceklerini bildirmeleri işleyiş anlamında bize hayli kolaylık sağlayacak. Bizi bu süreçte desteklemeniz ve sağlığınıza dikkat etmeniz çok önemli.”

Yaren Çarpar, House Of Ekria’nın şefi ve restoran yöneticisi

Yaren Çarpar

 

Fiyatları eleştirmeden önce iki kere düşünün

“Öncelikle bizler gibi misafirlerimizin de kurallara uyması hepimiz adına durumu kolaylaştıracak ve içimizi rahat ettirecek. Onun haricinde yapılan rezervasyonlara uyulması, iptal varsa önceden haber verilmesi çok önemli. Pandemi sürecinde pek çok ürüne ve malzemeye ulaşmak kolay olmadı. Fiyatlar hayli arttı. Bu doğrultuda fiyat artışları hakkındaki değerlendirmelerini bizim tarafımızdan da bakarak yapmaları daha insaflı olabilir.”

Murat Kanar, Izaka Terrace ve CVK Park Bosphorus Hotel’in etkinlik ve pazarlama müdürü

Murat Kanar

Çalışanların gönlünü alın

“2017 yılından bugüne binlerce misafir ağırladık, müşterilerimiz mekanlarımızdan yüzleri gülerek ayrılsın diye çok çaba gösterdik. Tabii son iki senedir çok zorlu bir sürecin içindeyiz hep beraber. Biz de daha ‘yeni’ denilebilecek bir dönemdeyken sürece dahil olduk. Bu süreçten en fazla etkilenenlerden biri de maalesef bizdik. O zor günlere tekrar dönmemek ve eksikliklerimizi birlikte tamamlamak adına misafirlerimizden birkaç ricamız olacak. Öncelikle eğer rezervasyonunuzu iptal etmek istiyorsanız bunu lütfen birkaç saat önceden bildirin ki sizin için ayırdığımız alan boş kalmasın. Birçoğunuzun bildiği gibi garson arkadaşlarımız çok uzun zaman işsiz kaldılar, maddi ve manevi büyük sıkıntılar yaşadılar. Şimdi işlerine dönmenin mutluluğunu yaşarken sizden duyacakları güzel bir söz ve hizmetten memnun kaldığınızı gösteren bir bahşiş onları çok mutlu edecektir.”

Fikret Aydoğdu, Fiko’nun kurucu ortağı ve şefi

Fikret Aydoğdu

 

Hijyenden ödün vermeyin

“Bu zorlu Covid sürecinde mekanlarımızda önceliğimiz, hijyen ve mesafe kurallarına dikkat ederek misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlamak. Aynı hassasiyeti misafirlerimizin de göstermelerini ve bize bu konuda yardımcı olmalarını bekliyoruz, çünkü bizim için değerliler. İşletme olarak hem Yalıkavak hem de Yeniköy’deki şubelerimizde gerekli hassasiyeti göstermeye devam edeceğiz.”

Metin Menteş, Eskiyer’in kurucusu

Metin Menteş

 

Restoran çalışanlarının güvende olmasını sağlayın

“Kurallara uymanız yeterli. Her şey bu kadar basit aslında. Hepimizin güvende olması için gerekenleri yaparak yemeğinizi pişiren ve servis eden insanlara biraz saygı gösterebilirsiniz. Restoranların çoğunun ayakta kalmak için mücadele ettiği karantina döneminde, herkes restoranların yeniden açılması için can atıyordu. Şimdi her şeyin tekrar mahvolmaması için elimizden geleni yapmalıyız. İyi bir bahşiş de restoran çalışanlarına eminim ilaç gibi gelecektir.”

James Cochran, Londra’daki 12:51 by Chef James Cochran’ın sahibi ve şefi

James Cochran

Vaktinde gidin

“Kibar ve anlayışlı olmanız çok şeyi değiştirir. Restoranlar aylarca kapalı kaldıktan sonra tekrar açıldı, bu nedenle bazı aksaklıklar olması çok normal. Ancak en önemlisi, mekana zamanında gitmeniz ve gidemeyecekseniz rezervasyonunuzu mutlaka iptal etmeniz. Masaların boş kalması mekanlara büyük zarar verecektir.”

Marwa Alkhalaf, Londra’daki Nutshell’in şefi ve yöneticisi

Marwa Alkhalaf

Bahşiş için pamuk eller cebe

“Restoran çalışanlarını desteklemenin en iyi yolu iyi bir bahşiş bırakmaktan geçiyor. Pandemi dönemini atlatmak hiç kimse için kolay olmadı. Minnettarlığınızı göstermek, mekan çalışanları için en büyük motivasyon olacak.”

Mamia Jojua, Moskova’daki Kazbek’in şefi

Mamia Jojua

 

Maskenizi takmayı ihmal etmeyin

“Müşterilerin maske takması, ekibimizin sağlığı ve konforu açısından çok önemli. Restoranda bu konu benim için biraz zorlu bir durum yaratıyor çünkü masadan kalkan misafirlerimize maskelerini takmaları gerektiğini ben söylüyorum. Kaba davranmamam ve kimseyi kırmamam gerekiyor. Dolayısıyla bu konu ekibimizi zorluyor.”

Nick Alvis, Nick & Scott restoran grubunun ve Time Out Dubai’deki folly by Nick & Scott’ın şefi ve ortak kurucusu

Nick Alvis

 

Mekan çalışanları için bir alkış lütfen

“Her şeyden önce, mekanların ayakta kalmasını sağlayan personeli alkışlamak gerekiyor. Mekan çalışanları olarak hepimiz sırayla bulaşık yıkadık, teslimat yaptık, tek başımıza servis yaptık. Ancak birbirimizden güç alarak pandemi sürecinde hayatta kalmayı başardık. Bu nedenle dışarıda yemeğe çıktığınızda, mekan çalışanlarını tebrik edin. Onlara ne kadar keyif aldığınızı söyleyin, sundukları hizmet için teşekkür edin ve cömert bir bahşiş vermeyi ihmal etmeyin. Yeme-içme sektörü çalışanları her gün muazzam bir emek harcıyor, dolayısıyla iyi bir bahşiş ve içten bir teşekkür paha biçilmez.”

May Chow, Hong Kong’daki Little Bao’nun ve Happy Paradise’ın şefi ve kurucusu

May Chow

 

Rezervasyonunuza sadık kalın

“Bence konukların restoran çalışanlarına yardımcı olmasının en kolay yolu, yer ayırttıkları takdirde mekana mutlaka gitmeleri. Mekanlar tekrar açıldığında, birçok kişi restoranlarda yer ayırttı ancak sonra gitmekten vazgeçti. Yer ayırtıp gitmeyenlerin yüzdesi normale kıyasla çok daha yüksekti. Bu durum, masa kısıtlamaları göz önüne alındığında mekanların zararının çok daha yüksek olmasına neden oldu.”

Prashant Chipkar, Masti’nin executive şefi ve mutfak direktörü, Time Out Market Dubai’nin şefi

Prashant Chipkar

 

Kendinizi kötü hissediyorsanız evden çıkmayın

“Sağlığınıza dikkat edin ve başkalarına karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun. Restoranlar hijyen önlemleriyle riskin yüzde 70’ini kontrol edebilir. Ancak bir işletmenin kapanması için tek bir virüslü müşteri yeterlidir. Bu nedenle yakın zamanda seyahat ettiyseniz veya pozitif biriyle temasınız olduysa, lütfen rezervasyonunuzu 14 gün erteleyin.”

Agustin Ferrando Balbi, Hong Kong’daki Andō’nun şefi ve kurucusu

Agustin Ferrando Balbi

 

Kurallara uymayı ihmal etmeyin

“Yönetmeliklere uymak gerçekten çok önemli. Lütfen masanızdan kalkarken ve görevlilerle konuşurken maskenizi takın. Hem kendimiz hem de müşterilerimiz için elimizden geldiğince güvenli bir şekilde hizmet vermeye çalışmanın sorumluluğu, stresimizi daha da artırıyor.”

Nina Compton, New Orleans’taki Compère Lapin ve Bywater American Bistro’nun şefi ve kurucusu

 

Tadını çıkarın

“Tek tavsiyem, dışarı çıktığınızda bu deneyimin tadını elinizden geldiğince çıkarmanız. Restoranlara ve kafelere geri dönebilmek şu anda bir ayrıcalık. Bu deneyimin keyfini çıkarın, eğlenin ve dışarıda yemek yemeyi neden sevdiğinizi hatırlayın.”

Nornie Bero, Melbourne’deki Mabu Mabu’nun sahibi

Nornie Bero

 

Sabırlı olun

“Şehirlerin ve restoranlar yeniden açıldığı bu dönemde, müşteriler kurallara uymalı, sabırlı olmalı ve empati kurmalı. Yeme-içme sektörü travmatik bir yılı geride bıraktı. Hizmet sektöründe çalışan profesyonellerin gülümsemelerinin ardında artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Restoranlar müşterilerine olabildiğince iyi bir deneyim sunmaya çalışıyor ancak bu esnada gecikmeler veya başka aksaklıklar yaşanabilir. Her şey zamanla yoluna girecektir ancak biraz sabır ve empatinin çok faydası olacak.”

Chanthy Yen, Montreal’deki Touk’un kurucusu ve Parliament Pub & Parlour’ın şefi

Chanthy Yen
Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm