Somer Şef’ten Lezzete +1 Katan Eşlikçi Tarifleri

Ünlü Şef Somer Sivrioğlu Türkiye’nin yedi bölgesinden ilham alan yedi nefis eşlikçi lezzete imza attı.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Yurt dışında Türk mutfağını başarıyla temsil eden Somer Şef, ülkemizin her bölgesinden yerel lezzetleri kullanarak eşlikçi kültürüne yeni bir boyut kazandırdı. “Yanında iyi gider” dediğimiz lezzetleri anlatmak için kullandığımız her şey eşlikçi olabilir. Artık evde eşlikçilerinizi hazırlarken Somer Şef’in tariflerinden ilham alabilirsiniz.

Akdeniz’in eşlikçi lezzeti: Köfteli sandviç

Akdeniz mutfağı denince akla…

Farklı kültürlerden ilham alan Akdeniz mutfağının en çok dikkat çeken özelliklerinden biri, et ve hamur işlerinin dengeli bir şekilde sunulması.

Köfteli sandviçi neden sevdik?

Tavada çizgili ızgara yapılmış baharatlı köfteler hazır sandviç veya hot dog ekmeğinin içine dizilmiş. Bu tarifin sıradan bir köfteli sandviçten farkı ise haşlanmış fasulye, taze baharatlar, soğan ve tahinle hazırlanmış sosu. Ezilmiş tahinli piyaz olarak tanımlayabileceğimiz bu nefis sos makinede çekilerek hazırlanmış ve köfteli sandviçin içine konmuş. Piyazı elinizle ezerek de bu lezzeti hazırlayabilirsiniz. Köfteli sandviçe gerçekten çok yakışıyor.

Ege’nin eşlikçi lezzeti: Kırma yeşil zeytinli nachos

Ege mutfağı denince akla…

Ege’nin bol yeşillikli mutfağını kim sevmez ki? Ege sofralarının vazgeçilmezlerinden biri de kesinlikle yeşil zeytin. Bu lezzet her tarife farklı bir boyut kazandırıyor. 

Kırma yeşil zeytinli nachos’u neden sevdik? 

Nachos’a zaten bayılırız, Ege’nin kırma zeytiniyle yapılmış dip sosla birlikte yendiğinde ise nachos keyfi bir başka oluyor. Peki bu nasıl bir dip sos? Sos hazırlanırken kırma yeşil zeytinler ocakta közlenmiş kapya biber, ceviz, nar ekşisi ve zeytinyağıyla beraber robota atılıyor. Hazırlanan bu karışımın üzerine biraz nar serpiliyor. Ardından bu harika sos nachos’la beraber servis ediliyor. Nachos’un +1 lezzeti olan kırma yeşil zeytin sayesinde nachos çok daha nefis oluyor. Yanında buz gibi bir içecek iyi gider.

İç Anadolu’nun eşlikçi lezzeti: Kaşarlı sucuklu patates kızartması

İç Anadolu mutfağı denince akla…

Tabii ki akla ilk olarak sucuk ve pastırma geliyor. Birbirinden leziz hamur işlerini de unutmayalım.

Kaşarlı sucuklu patates kızartmasını neden sevdik? 

Sucuklar küp küp doğranmış, patatesler kızartılmış. Patates kızartmasının +1 lezzetlerle yani sucuk ve kaşarla buluşmasıyla gerçekten ortaya herkesin bayıla bayıla tüketeceği bir eşlikçi çıkmış. Tavada çok az suyla kavrulmuş sucukların üzerine patateslerin ve rendelenmiş kaşarın eklenmesiyle hazırlanan oldukça basit bir tarif bu. Siz de eve arkadaşlarınızı çağırdığınızda mutlaka deneyin. Yanında soğuk bir şeyler içmek harika bir fikir. 

Marmara’nın eşlikçi lezzeti: Edirne ciğerli dürüm

Marmara mutfağı denince akla…

Marmara’nın karma bir mutfağı var ama bizim aklımıza ilk olarak et yemekleri geliyor. İskenderi mi desek, ciğer mi yoksa köfte mi? Hepsi birbirinden leziz.  

Edirne ciğerli dürümü neden sevdik?

Dürümünüzü nasıl alırdınız? Bizim tercihimiz ciğerli. Edirne ciğeri unla ve kuru baharatlarla tavada çevrilmiş. Yanına soğanlı-sumaklı salata hazırlanmış. Biber ocakta közlenmiş. Ardından hepsi dürümün içinde buluşmuş. Ağzınızın sulandığına eminiz. +1 lezzet olan köz biber sayesinde ciğerli dürümde gerçekten çıta yükseliyor, deneyin!

Güneydoğu Anadolu’nun eşlikçi lezzeti: Nar ve sumaklı tavuk kanat

Güneydoğu Anadolu mutfağı denince akla…

Güneydoğu Anadolu mutfağı yemeklere lezzet katan baharatlarıyla biliniyor. Bu baharatların başında ise sumak geliyor.

Nar ve sumaklı tavuk kanadı neden sevdik?

Güneydoğu Anadolu mutfağıyla özdeşleşmiş bir baharat olan sumak, tavuk kanatla buluşursa ne olur? Ortaya iştah kabartan bir lezzet çıkar elbette. Öncelikle nar ekşisi, sumak, isotu karıştırılmış ve içine çok az yoğurt eklenmiş. Tavuk kanatlar bu karışıma bulanmış ve ardından ızgarada pişirilmiş. Dilerseniz mangalda da pişirebilirsiniz. Tavuk kanat lezzetinin etkileyiciliği +1 lezzetimiz sumak sayesinde kat be kat artıyor.

Karadeniz’in eşlikçi lezzeti: Çıtır hamsi

Karadeniz mutfağı denince akla…

Hamsili pilav başta olmak üzere çeşitli hamsili tarifler Karadeniz mutfağının vazgeçilmezidir. Tereyağı kullanımıyla lezzeti kat be kat Karadeniz lezzetlerine doyum olmaz.

Çıtır hamsiyi neden sevdik?

Yanında taratorla servis edilince hamsi kızartmanın tadı daha da artıyor. İçi alınan hamsiler önce una, sonra mısır ununa bulanmış. Karışıma karabiber eklenip yağda kızartılmış. Yanına da hamsiyi daha da nefis kılacak +1 lezzetimiz olan fındıklı tarator hazırlanmış. Nefis!

Doğu Anadolu’nun eşlikçi lezzeti: Mısır kaburga

Doğu Anadolu mutfağı denince akla…

Doğu Anadolu’nun nefis peynirlerinin eşi benzeri yok. Et, yoğurt ve peynir kullanımıyla öne çıkan bir mutfak olduğunu söyleyebiliriz.

Mısır kaburgayı neden sevdik?

Mısır kendi başına harika bir eşlikçi. +1 lezzet olan tulum peyniriyle buluşması ise mısıra kesinlikle sınıf atlatmış. Öncelikle mısır sekize bölünmüş. Ardından içine tulum peynir tıraşlanmış ve ortaya harika bir eşlikçi çıkmış. Afiyet olsun!

Daha fazlası için Artıbir instagram hesabını takipte kalın.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm