FND

Yeşil en sıcak renktir

Gazeteci Onur Baştürk bitkilere olan merakını ileri bir aşamaya taşıdı. Yuzu isimli bir botanik markası kurdu ve Bebek’teki Avlu’nun içinde yerini aldı. Bitki tutkusunun onu nasıl marka sahibi yaptığını kendisinden dinledik. Nadir Sönmez

Nadir Sönmez
Advertising

Londra’daki botanik bahçeleri size ilham verdi mi? Orada ve başka ülkelerde ziyaret ettiğiniz bahçelerle ilgili gözlemleriniz nelerdir?

Of, Londra bambaşka! İngilizler bahçe olayına zaten aşık; kendiliğinden, tutkuyla yapıyorlar. Gezdiğim tüm botanikçiler de çok iyiydi, çok stil ve çeşitliydi. Özellikle Shoreditch’teki Columbia Road’da her pazar yapılan pazar inanılmaz! Hem çok kalabalık hem de şahane bitkileri çok ucuza alabiliyorsun. Bir de orada çok iyi dükkanlar var, nefis saksılar bulabiliyorsun. Botanik işinde saksı da en az bitki kadar önemli.

Plant styling hizmetini anlatabilir misiniz?

O da kendiliğinden oldu. Bu markayı kurduğumu öğrenen mekan sahibi arkadaşlarım, “Bizim bitkilere gelip bir baksana,” dediler. Çünkü genelde mekanlara bir sürü bitki alınıyor, sonra o bitki iki ay sonra kuruyor, ölüyor. Ve tekrar bitki alıyorlar. Oysa hangi bitkinin nerede, nasıl yetişeceğini bilmek lazım. Hangi mekana hangi bitkinin yakışacağını da... Benim yaptığım da bu: Hangi bitki bu mekana yakışır, tarzına uyar? Ve tabii  bitki burada sağlıklı bir şekilde büyür mü?

Haori nedir? Yuzu’daki haoriler nasıl üretiliyor? Japon kültürüne ait bir tür ceket. Tokyo’ya gittiğimde çok almıştım kendime. Modern çizgide olanlarını özellikle. Genelde kimono ile karıştırılıyor haori ama kimono geleneksel bir kostüm. Bambaşka bir şey. Ve daha süslü. Haori sade bir şey. Ben de yaza özel öyle bir şey üreteyim dedim. Kısıtlı sayıda yaptırdım ve çok ilgi gördü. Devamı gelir mi bilmiyorum. Çünkü Yuzu’nun ana teması her daim bitki. Haori tatlı, organik bir yan sanayi ürünü oldu. Yuzu’da alocasia, zebra çiçeği, monstera gibi bitkiler var. Bitki seçimlerini nasıl yaptınız? Çiçeksiz bitkiler favorim. Karakteri olanlar, kendine has bir tarzı olanlar. Alocasia’nın her çeşidi zaten öyle. Daha çok tropical bölgelerde yetişen bitkileri seviyorum. Onları İstanbul’da yetiştirmek de bir emek aslında. Çünkü kışın İstanbul’un havası, özellikle evlerde çok kuru. O dengeyi tutturmak epey bir iş.

Yuzu’ya dair gelecek planlarınız neler?

Her şey yolda gelişiyor aslında. Yuzu bir anda ortaya çıktı. Botanik ana temalı bir life style markası şu anda. Belki ileride, haori üretmem gibi, organik başka ürünleri de çıkabilir. Esas hayalim, tamamen bitkiler üzerine kurulu, serası da olan bir otel!

İnşirah Caddesi, 25/1, Bebek. www.hipicon.com/yuzu

Tavsiye edilen

    İlginizi çekebilecek diğer içerikler

      Advertising