Esen Boyacıgiller
Esen Boyacıgiller

Evdeyken nasıl beslenmeli?

ABD’de yaşayan uzman diyetisyen Esen Boyacıgiller, evde vakit geçirirken beslenme konusunda nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

BEŞ MADDEDE BESLENME

Daha önce eşi benzeri görülmemiş bir dönemden geçiyoruz. Salgın döneminde sağlığımızı nasıl koruyacağımız ise bugünlerde aklımızı kurcalıyor. Ne yememiz gerek? Bağışıklığımızı nasıl artırırız? Koronavirüsten bizi koruyacak özel bir beslenme şekli var mı? Bu sorular hiç aklımızdan çıkmıyor.

Öncelikle, hiçbir beslenme şeklinin koronavirüsü önlemediğini belirtelim. İnternette bu konuda birçok yanlış bilgiyle karşılaşmanız olası. Okuduklarınıza aldanmayın, vegan beslenmek veya et yemek, sizi koronavirüsten korumuyor. Yapabileceğiniz tek şey, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek. Peki, bunu nasıl başaracaksınız?

Farklı gıdalar tercih edin

İyi beslenmenin en iyi yolu, geniş bir yelpazeye yayılan gıdalar tüketmek. İster haftada bir kez alışverişe çıkın, ister gıdalarınızı eve sipariş edin; mutlaka farklı sebzeler, tahıllar, bakliyatlar yemelisiniz.

Dengeli öğünler hazırlayın

Protein, yağ, karbonhidrat içeren öğünler tercih edin ve mutlaka her öğünde sebze tüketin. Karbonhidratların günümüzde pek tercih edilmediği malum ancak içinde bulunduğumuz şu dönemde karbonhidrat kesinlikle en iyi dostunuz. Pirinç, makarna, patates gibi karbonhidratlar uzun süre bozulmuyor; bu nedenle gıda depolamak istiyorsanız, bunları tercih edebilirsiniz. Ayrıca enerji üretmek için glikoza ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Sebze yemeyi ihmal etmeyin

Sebze alırken birkaç yedek paket almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca mümkünse organik olanları tercih edin.

Abur cubura hayır!

Stres, yağ oranı yüksek abur cuburlar yemek istememize sebep oluyor. Ancak mümkün olduğunca abur cuburdan kaçınmanızda fayda var. Yağlı, kızarmış gıdalar şu anda ihtiyacınız olan enerji ve besini ne yazık ki size veremiyor. Arada sırada kendinizi şımartabilirsiniz elbette ancak sebze, bakliyat gibi gıdaların ağırlıkta olduğu sağlıklı öğünler tüketmeye çalışın.

Alkol tüketmeyin

Alkolden olabildiğince kaçınmalısınız; çünkü alkol bağışıklık sisteminizi zayıflatıyor, ayrıca kaygıyı ve depresyonu tetikliyor. Alkol tüketmek yerine kendinize ilginç çaylar hazırlamayı deneyin; örneğin Melez Tea’nin bağışıklığı artıran harika çeşitleri var, henüz denemediyseniz mutlaka bir şans verin. Su içmeyi de ihmal etmeyin.

ALIŞVERİŞ TÜYOLARI

Virüsün yayılmasını önlemek için bugünlerde hepimizi markete olabildiğince az gidiyoruz. Haftada bir kez dışarı çıkmak veya eve sipariş vermek en doğrusu. Alışveriş yaparken, hangi gıdalara ağırlık vermeniz gerektiğini aşağıda listeledik. Ancak size bir hafta yetecek kadar gıda almaya özen gösterin. Unutmayın, siz ihtiyacınızdan fazla aldığınızda, diğer insanların hakkını yemiş oluyorsunuz.

Nişasta

Ketojenik beslenmenin hiç sırası değil! Pirinç, makarna, mercimek, kuru fasulye… Hepsi uzun süre taze kalıyor. Bir sonraki market alışverişinizde hepsinden birer paket alın.

Hayvansal protein

Kıyma, balık ve yumurta almayı unutmayın. Dilerseniz kıyma ve balığın tamamını sonra kullanmak üzere buzluğa koyabilirsiniz. Tabii, kıymanın bir kısmıyla köfte yapıp kalan yarısını saklamanız da mümkün. Yumurtaların da raf ömrü son derece uzun. Yemek ya da kek börek yapmak isteyeceğiniz zamanlar için dolapta yumurta bulundurmanızda fayda var.

Donmuş gıdalar ve sebzeler

Canınız her akşam yemek pişirmek istemeyebilir. Böyle günlerde yemek için burger, köfte, pizza gibi donmuş gıdalar satın alın.

Kuruyemiş

Kuruyemişler, sebze temelli yağ ve sebze temelli protein için iyi bir kaynak. Farklı çeşitler almaya özen gösterin, bizim tavsiyemiz badem, ceviz ve fıstık. Her gün mutlaka bir avuç yemelisiniz. Hem kalbinize iyi gelecek, hem de kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak.

Konserve ürünler

Domates ve pesto sosu alın. Ayrıca sardalya gibi konserve balık çeşitleri almayı da unutmayın. Ton balığı tercih etmeyin, çünkü bu balık türü hem aşırı avlanıyor hem de yüksek miktarda cıva içeriyor.

 

Esen Boyacıgiller’den daha fazla öneri için: instagram.com/eatwithesen

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm