Frontier Barber'ın sahibi Brandon Patton'dan sakal bırakmanın sırları

Sakal bırakmanın sırlarını ve Bebek'te yeni açılan Frontier Barber’ın hikâyesini, sahibi Brandon Patton’da dinliyoruz

Frontier Barber
Time Out İstanbul editörleri |
Advertising

İstanbul’da bir berber dükkânı açmaya nasıl karar verdin?

Altı sene önce ziyaret ettiğimde İstanbul’a âşık olmuştum. Bir buçuk sene kadar kaldıktan sonra New York’a geri döndüm ve orada küllerinden doğan berber kültürüyle tanıştım. İstanbul’da böyle bir yerin olmadığı aklıma geldi ve bu şehrin de uluslararası standartlara göre ‘havalı’ sayılabilecek bir berber dükkânını hak ettiğini düşündüm.

Sakalın kaç yaşında?

Yaklaşık iki yıldır sakal uzatıyorum. Arada kısalttığım için unutuyorum, belki de daha uzun bir süre geçmiştir. New York’ta berberlik yaparken lakabım Bay Kırmızı’ydı. Acaba neden? 

Sakalının bakımını nasıl yapıyorsun?

Sakal uzatmak ve bakımını yapmak zahmetli bir iş. Bazıları tembellikten sakal uzatıldığını sansa da aslında tıraştan daha çok zaman ve emek istiyor. Gerektiğinde temizleyici ve bakım yağları kullanarak sakalınızı temiz ve sağlıklı tutmalısınız. Uzun olmasını isteseniz bile sık sık uçlarını kısaltmanız gerek. Berber olmama ve iki senedir sakal uzatmama rağmen, sakalımı başka bir berberin kısaltmasını tercih ediyorum. Bence sakal kesimi de en az saç kesimi kadar önemli.

Berber kültürü hakkında en çok neleri seviyorsun?

İnsanlarla tanışma ve yakınlaşma fırsatını. İlginç işler yapan insanlarla tanışıyorsun. Berberlik yaparken tanıştığım pek çok iyi arkadaşım var.

Peki ya Türkiye’deki berber dükkânları?

Türkiye’deki beyler için iki çeşit berber var gibi görünüyor. Bir yanda ezelden beri yerinde duruyormuş gibi görünen mahalle berberleri var. Onlara inanılmaz saygı duyuyorum, mahallelerine çok şey kattıklarını düşünüyorum. Diğer yanda ise ‘ayrıcalık’ ve ‘lüks’ kavramları üzerine kurulmuş berberler var, çok hoşuma gittiklerini söyleyemem. New York’ta da benzer yerler vardı tabii ki ama popülerlikleri azalıyor ve Frontier Barber gibi berberlerle daha sık karşılaşıyoruz.

Frontier Barber, burada yaşayan yabancılar için mi yoksa İstanbullular için mi daha uygun bir yer?

İkisi için de! Frontier Barber, herkesin iyi insanlarla tanışıp kaynaşabileceği bir ortam. 

Sakal bakımı için hangi ürünleri tavsiye edersin?

Bakım önemli bir mesele ama çok kafa karıştırmaması gerek. Temel ürünleri kullanmak yeterli. Bence iyi bir tarak, pomad, sakal bakım yağı ve tıraş sonrası toniği kesinlikle olmalı. Frontier Barber’da GLAD ürünlerini satıyorum; İngiltere ve Almanya kökenli, harika bir marka.

Sağlık ve güzellik

Frontier Barber

icon-location-pin Bebek

Sadece saçınızı kestirmek için ziyaret edeceğiniz bir yer değil Frontier Barber, boş vakitlerinizde gelip takılmak istemenize sebep olacak çekici bir ortamı var. En sevdiğimiz detayı ise 1930’lardan kalma berber koltukları. Frontier Barber’ın İstanbulluların aşina olduğu tarzda bir berber olmadığı kesin, ama New York’tan gelen bu koltuklardan uçuk kaçık saç modelleriyle kalkacağınızı da sanmayın. Frontier Barber ekibi, modern centilmenlere yakışan saç kesimleri konusunda usta.

Advertising