İp askısıyla yüz germe yöntemini keşfedin

Yaşımız ilerledikçe cildimiz güneş, yer çekimi gibi unsurların etkisiyle gergin yapısını ve elastikiyetini kaybeder. İp askısıyla yüz germe yöntemiyle bu durumun önüne geçmek mümkün. Dermatoloji uzmanı Dr. Abdullah Ünal konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

İple yüz germe nedir?

Son yıllarda geliştirilen ameliyatsız bir yüz germe operasyonu. Uygulandığı bölgede hızlı bir toparlanma etkisi yaratan özel üretilmiş ipliklerin, ince iğne veya ucu künt kanüller ile cilt altına yerleştirilmesiyle yapılıyor. Bu uygulamada kullanılan iplikler çeşitli tipte ve uzunlukta olup polidioksanon (PDO) yapısındadır ve insan dokusuna uyumludur. Bu ipler sarkan ve gevşeyen ciltlerde azalmış olan kolajen ve elastin liflerinin yerini alıyor. Bu sayede cilde gençlik ve elastikiyet kazandırılıyor. 

İple yüz germe nasıl yapılıyor ve bu işlem ne kadar sürüyor?

Uygulama alanına lokal anestezik krem sürülerek işlem daha konforlu hale getiriliyor. Cilt temizlendikten sonra iplikler, ince iğne veya ucu künt kanüller ile cilt altına yerleştiriliyor. Uygulama süresi tüm yüz için 30-45 dakika. Bu nedenle öğle tatillerinde bile uygulanabiliyor.

İple yüz germe tedavisinin etkinliği ne kadar?

Kalıcılığı bir-iki yıl.

İple yüz germe işlemi sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Uygulama sonrasında günlük aktivitelere hemen dönülebiliyor. Yüzün bir gün sonra yıkanması öneriliyor. İlk bir-iki hafta ağız çok geniş açılmamalı. Abartılmış mimiklerden ve sert yiyeceklerden kaçınılmalı. İşlemden üç hafta sonrasına kadar yüz ovuşturulmamalı ve yüzüstü yatılmamalı. İp askı uygulamasından sonra olası enfeksiyonu önlemek için ağızdan ve topikal antibiyotik tedavisi öneriliyor.

İple yüz germe hangi bölgelerde etkili olur?

Sarkmış yüzün ve yanakların düzeltilmesinde; ağız çevresi çizgilerinde ve kırışıklıklarında; boyun sarkmalarında; alın, kaş arası ve göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesinde; burun, yanak ve dudak arası çizgilerinin tedavisinde etkilidir.

İple yüz germenin yan etkisi var mı?

Kızarıklık, şişlik ve morluk oluşabilecek geçici yan etkilerden.

Zuhuratbaba Mahallesi İncirli Caddesi Bayrak Apartmanı 89 Kat 1/3, Bakırköy. drabdullahunal.com

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm