AIMEE HOVING
AIMEE HOVING

AIMEE HOVING

Aynaların, yansımaların hikayeleri.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Sizi tanıyabilir miyiz? Fotoğrafçı olarak bugüne dek neler yaptınız?  

İsviçre’de büyümüş Hollandalı bir sanat fotoğrafçısı ve iki çocuk annesiyim. İsviçre’deki L’École cantonale d’art de Lausanne’da (ECAL) okudum. Lisansımı görsel iletişim alanında yaptım. Uzmanlığım ise fotoğrafçılık. Mezun olduktan sonra moda ve sanat fotoğrafçılığı yaptım. Son on yıldır ise sadece sanat fotoğrafçılığına odaklanıyorum. Bana hitap eden şeylerin fotoğrafını çekiyorum. Fotoğraflarımla hikaye anlatmayı seviyorum. Çalışmalarımı Musée de l’Elysée gibi müzelerin koleksiyonlarında ve dünyanın farklı yerlerindeki kişisel koleksiyonlarda bulabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki galerilerde ve kurumlarda sergiler açtım.

212 Photography Istanbul’da sergileyeceğiniz işler bize ne anlatıyor? Bu işlerin mesajı nedir?

Bu seride fotoğrafçıya sabırla poz veren sekiz yaşında bir kız var. Aynı zamanda dışarıdaki tüm koşuşturmacaya rağmen özel bir anı paylaşan anne-kızın ortak çalışması bu. Süreci ben başlatıyorum; kızım ise yorumluyor ve kişisel dokunuşunu ekliyor. Farklı sembolik anlarda fotoğrafı çekilmiş bir çocuk var. Küçük bir kızken kendi kendimize anlattığımız, insanı teselli eden veya korkutan hikayeler. Aynaların, yansımaların hikayeleri. Annenin görmek istediklerine, kızın ise hayali evreninden paylaşmak istediklerine dair bir sohbet bu.

Peki, serinin yaratım süreci nasıldı?

Fotoğraf gerçeği yansıtabilen veya tamamen sıfırdan üretebilen bir sanattır. Görüntülerle, kelimeler olmadan hikaye anlatmanın bir yoludur. Bunu tepkileri ve duyguları tetikleyerek, izleyicinin hayal gücüne seslenerek yapar. İzleyici ise eksik parçaları yeniden yaratır. Ben bir set tasarımcısıyla çalışmıyorum. Tek başımayım. Mekan keşfinden dekorun bulunmasına kadar her şeyi kendim yapıyorum. Aklıma bir fikir geldiğinde mekan aramaya başlıyorum. Işığı görmek için mekana birkaç kez giderim. Ardından kıyafetleri ve aksesuarları bulurum. Bazen çok sevdiğim bir nesne veya elbise buluyorum ama onu birkaç sene sonra kullanıyorum. Fotoğrafın bir kısmı önceden oluşturulur ancak çekime başladığımızda işimiz çoktur. Fotoğraflar bazen başlangıçta planlanandan tamamen farklı çıkar. Kızım benim ilham perim ve sıkça birlikte çalışıyoruz.

Kariyerinize dair en büyük hayaliniz nedir?

Kişisel ve profesyonel anlamda çok fazla hayalim var. Özellikle sanatçı olarak daha pek çok şey yapabilmek ve hayalini kurduğum kitabı bir gün yayımlayıp daha geniş kitlelerle buluşturmak istiyorum.

Sanatçının eserlerini Yapı Kredi bomontiada’nın dördüncü katında görebilirsiniz. aimeehoving.com

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm