EPISODE I

Artkolik yeni sanat sezonunu 20 Ekim’de açıyor!

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Artkolik yeni sanat sezonunu 20 Ekim - 30 Kasım 2020 tarihleri arasında Ayşegül Barbaros’un “Episode I, Bölüm I” isimli kişisel sergisi ile açıyor. Ressamın ilk kişisel sergisi olma özelliğini taşıyan seçkide, 2018-2020 arasında ürettiği yağlı boya tablolardan bir derleme sunuluyor.

Ressamın modern figüratif tarzda ürettiği eserlerinde yoğunluklu olarak kadın figürü üzerinde çalışan ressam, ilhamını 17.-18. yy. heykel sanatı (Alexandre Schoenewerk, Auguste Clesigner, Antonio Canova, Camille Claudel) temellerinden alıyor ve günümüz dijital ekosisteminden besleniyor. Resimlerindeki kadın figürleri her iki dönemin bir sentezi olarak karşımıza çıkıyor. Eserlerde modern kadın, hayat içindeki yansıttığı güçlü imajının aksine içinde yaşadığı ruhsal dünyasının ana merkezinde, asıl kimliği ile adeta sessiz bir sinemanın başrolüne taşınıyor. 

Eski bir Rum köşkü olan Artkolik’in sergi mekanı olarak seçilmesi, davetlilerin eski ve yeni arasında bu sentezi deneyimsel olarak yaşamalarına olanak sağlıyor. Eserler Derya Sayın tarafından, eski rum kalıntıları üzerine inşa edilmiş Artkolik yapısının tüm katları boyunca yerleştiriliyor ve sergi ziyareti köşkün ilk katından başlayarak, katlar ve merdivenler boyunca devam ederek boğaz manzaralı teras katında son buluyor. Eserlerin çağdaş tarzı mekan ile sentez oluştururken, köşkteki yaşam alanı ile de bütünleşerek eser ve mekan arasında izleyecilere deneyimsel bir haz veriyor. 

Sergi, Artkolik’in Arnavutköy’deki mekanında 20 Ekim - 30 Kasım 2020 tarihlerinde haftaiçleri 11.00 – 17.00 saatleri arasında randevu ile ziyaret edilebilir.

Artkolik Adres: Sekbanlar Caddesi No:2 Arnavutköy, Beşiktaş – İSTANBUL 

Telefon: 0212 257 10 00

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm