Evinizin Kasası İş Bankası Kumbarası

Türkiye’de ilk kez İş Bankası tarafından 1928 yılında dağıtılmaya başlanan kumbaranın hikâyesinin anlatıldığı “Evinizin Kasası İş Bankası Kumbarası” sanal sergisi, izleyicileri artırılmış gerçeklik dünyasında nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Türkiye İş Bankası Müzesi, “Evinizin Kasası İş Bankası Kumbarası” başlıklı sanal sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor. Müze koleksiyonunda bulunan İş Bankası kumbarası ile ilgili fotoğraf, afiş, belge ve objelerden oluşturulan “Evinizin Kasası İş Bankası Kumbarası” sergisi ile ziyaretçiler artırılmış gerçeklik deneyimi yaşıyor. Nesilden nesile para biriktirme alışkanlığını kazandıran kumbaranın serüveni www.issanat.com.tr adresinden çevrim içi gezilebiliyor. Tetrazon Yapı İşleri ve Prodüksiyon tarafından tasarlanan sanal kumbara sergisi; İş Bankası Kumbaraları, Tasarrufu Teşvik İkramiyeleri, Kumbara Reklamları, Dış Mekân Reklamları, Kumbara ve Çocuk, Sergilerde Kumbara ve Dijital Kumbara başlıklarını taşıyan 7 bölümden oluşuyor. 360 derece sanal tur özelliği ile gezilebilen sergi mekânlarında metinleri dinlemek, videoları izlemek, dergi okuyabilmek ve yapboz gibi oyunlar oynayabilmek mümkün.

Zengin koleksiyon

“Evinizin Kasası İş Bankası Kumbarası”, dönemin fotoğrafları ve animasyonlar eşliğinde ziyaretçileri 25 Aralık 1929’da Türkiye İş Bankası’nın İstanbul Şubesi’nde gerçekleşen ilk Milli Tasarruf Günü kutlamasına götürüyor. “Tasarrufu Teşvik İkramiyeleri”, kumbara hesaplarının çoğalması için başlatılan ikramiye kampanyası kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından ikramiye kazanan minik talihlilerin yaşam öykülerine tanıklık etme imkânı sağlıyor. “Kumbara Reklamları”, Türkiye reklamcılık tarihinde önemli bir yeri olan kumbara kampanyası için dönemin önde gelen grafiker ve ressamlarının hazırladığı kartpostal, ilan ve reklam çalışmalarından oluşuyor. “Dış Mekân Reklamları”, İş Bankası kumbaralarının stat, iskele, tramvay gibi açık hava reklamcılığının önemli örneklerine ve ikonik kumbara saatlerin ortaya çıkış hikâyesine yer veriyor. “Kumbara ve Çocuk”, 1931 yılında çocuklar için yayımlanmaya başlayan ve bugün hayatını dijital platformdaki www.kumbaradergisi.com adresi üzerinden sürdüren “İş Kumbarası” dergisinin ilk örneklerini, en bilinen metal kumbaraların yanı sıra farklı renk ve biçimlerdeki İş Bankası kumbaralarını inceleme fırsatı tanıyor. “Sergilerde Kumbara” bölümünde 1930’lu yıllarda Banka’nın Ankara ve İzmir’de katıldığı yerli malı ve sanayi sergilerinden görseller yer alıyor. 2017 yılında çocukların ve gençlerin dijital olarak da para biriktirmesine olanak sağlamak üzere geliştirilen yeni nesil kumbaranın doğuşunun anlatıldığı “Dijital Kumbara” ise serginin son bölümünü oluşturuyor.

Benzersiz bir deneyim

Serginin tasarım ve uygulamasını üstlenen müzeolog-tasarımcı Burçak Madran, “Bir yazılımı dönüştürerek sanal sergiler yapmaya başladık. Türkiye İş Bankası Müzesi’ni yeniden modelledik. Tam olarak buna sanal bir sergi diyemiyorum çünkü 360 derece sergilere de sanal sergi diyorlar ama onlar gerçekte varolan sergiler. Gerçek bir mekânın içerisinde kurgulanmış ama fiziken daha önce hiç var olmamış bir sergi bu. Artırılmış gerçeklik dünyasının içine giriyoruz ve her şeyi daha yakından görebiliyor, inceleyebiliyor, daha fazla bilgi alabiliyoruz. Tüm sergi salonları üç boyutlu olarak modellendi, tasarlandı. Kumbaralara tıklayarak erişilen salonlarda Alis Harikalar Diyarı’nda dekoru yapmaya çalıştık. Serginin tamamı gözlük olduğu takdirde 3 boyutlu olarak da gezilebiliyor. Tamamen etkileşimsel, ziyaretçinin istek ve arzularına göre derinleşebileceği bir alan yarattık.” dedi.

 

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm