Fotoğraf 51

Gelecek sezonda görüşmek üzere!

300’e yakın oyunun prömiyer yaptığı, 400’ün üzerinde oyunun sahnelendiği İstanbul’da 2018-2019 tiyatro sezonuna veda vakti geldi çattı.

Yazan:
Gülin Dede Tekin
Reklâm

300’e yakın oyunun prömiyer yaptığı, 400’ün üzerinde oyunun sahnelendiği İstanbul’da 2018-2019 tiyatro sezonuna veda vakti geldi çattı. Bir sonraki sezonda çok sayıda yeni oyun izleyecek olmamızın yarattığı heyecanı içimizde tutarak, bu yıl çeşitli ödül törenlerinde ön plana çıkan ve önümüzdeki sezon da sahnelerde olması muhtemel beş oyunu derledik.

1) Craft Tiyatro - ‘Fotoğraf51’

Sezon başında bizi en çok heyecanlandıran işlerin başında gelen Craft Tiyatro’nun ‘Fotoğraf51’i şaşırtmadı ve bu yıl en çok ödül kazanan işlerden biri oldu. DNA’nın keşfini mümkün kılan fotoğrafları çeken Rosalind Franklin’in hikayesini aktaran oyunda Franklin’i ete kemiğe büründüren Funda Eryiğit, performansı ile yılın en başarılı kadın oyuncusuna verilen ödüllerin çoğunu kucakladı. Çağ Çalışkur, Afife’de En İyi Yönetmen ödülünü alırken; ‘Fotoğraf51’ Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Prodüksiyon seçilerek sezona adını yazdırdı. 

2) Tiyatroadam - ‘Teftişör’

Sahneye koydukları her oyunda sahne bütünlükleri ile göz dolduran Tiyatroadam ekibi bu sene de ‘Teftişör’ ile seyircilerin ve jürinin beğenisini topladı. Gogol’un ‘Müfettiş’ eserinden uyarlanan ve yedi oyuncuyla distopik bir yerküre öyküsü anlatan ‘Teftişör’, bu sene hem ensemble (canlandırmada bütünlük) alanındaki başarısıyla hem de oyuncu kadrosuyla konuşuldu. (Direklerarası Ödülleri’nde ensemble dalında ödül kazandıklarını da not düşelim.) Özellikle Afife’nin Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu kategorisine üç oyuncuyla aday olmaları, bu senenin ilginç detaylarından biriydi. Gecenin sonunda ödülü kazanan isim ekipten Gökhan Azlağ oldu. Sadri Alışık iyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde ise bu defa oyuncu Ediz Akşehir’in adını duyduk sahnede.

3) Krek - ‘Dünyada Karşılaşmış Gibi’

Altı yıl sonra yeniden sahnelere dönen Berkun Oya ve ekibi Krek’in adı ‘Dünyada Karşılaşmış Gibi’ ile sık sık ödül törenlerinde anıldı. Oya’nın sıradan bir karakol gecesini ve kesişen hayatları kaleme aldığı, aynı zamanda yönetmenliğini de üstlendiği oyun farklı sahneleme biçimi ve iddialı oyuncu kadrosuyla yılın dikkat çeken işlerinden biri oldu. Bir sinema filmi etkisi yaratan, Afife’de Yılın En Başarılı Oyunu, TEB Ödülleri’nde ise Yılın Yapımı ödüllerini alan oyunun her oyuncusu da performanslarıyla akıllarımıza kazındı. Ancak özellikle Öner Erkan’ın performansı oyunu izleyen herkesin dilindeydi. Afife’de Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülü alması da haliyle sürpriz olmadı. 

4) BAM İstanbul - ‘Kader Can’

BAM İstanbul bugüne kadar sahneye koyduğu iki işle de çok sayıda ödüle ulaşmış bir ekip. Her yeni işini heyecanla beklediğimiz Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği ‘Kader Can’daki soluksuz izlenen performansı ile Deniz Karaoğlu, erkek oyuncular arasındaki kıran kırana yarışta yerini aldı. Kendisini rap müzik ile ifade eden Kader Can rolünde Karaoğlu öylesine başarılıydı ki sezonu pek çok adaylıkla ve en önemli ödüllerden ikisiyle, yani TEB ve Sadri Alışık En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile kapattı.

5) İstanbul Devlet Tiyatrosu - ‘Bir Peri Masalı Radyum Kızları’

Bu yıl ödenekli tiyatrolarda en dikkat çeken iş ise İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun ‘Bir Peri Masalı Radyum Kızları’ oldu. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı arasında, ABD’de orduya radyumlu saatler üreten bir fabrikadaki radyum boyama işçisi kadınların hak arama mücadelesini anlatan oyun listemizdeki diğer işlerden farklı olarak kostüm, ışık ve sahne tasarımıyla da konuşuldu. Afife’de Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı ve Işık Tasarımı ödüllerine, Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde de Kostüm Tasarımı ödülüne layık görüldü. Kadın oyuncular ise oyunu ön plana çıkaran bir diğer unsurdu. Sadri Alışık jürisi, oyunun kadrosunda yer alan 10 kadın oyuncuya Seçici Kurul Özel Ödülü vererek tüm ekibi ön plana çıkardı.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm