Maske sanatla buluştu

Contemporary İstanbul Vakfı ve Baksı Müzesi iş birliğiyle, Maisonette ana sponsorluğunda gerçekleşen ‘Maske/Çağrışımlar’ sergisini bu ay mutlaka ziyaret edin!

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Contemporary İstanbul Vakfı’nın üretim ve sergi mekanı Cocoon’da bugünlerde ‘Maske/ Çağrışımlar’ sergisini görebilirsiniz. Bu sergi daha önce Bayburt’taki Baksı Müzesi’nde yer almıştı. 20 sanatçı ve tasarımcının maske yorumlarının yer aldığı sergi maskenin geçmişten bugüne hayatımızda nasıl bir rol oynadığını ve pandeminin etkisiyle toplumları nasıl kontrolü altına aldığını anlatıyor. Sanko Holding markası Maisonette’in ana sponsorluğunda geçtiğimiz ay açılan bu ilginç sergiyi 21 Nisan’a kadar görmeniz mümkün. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Feride Çelik, Banu Çarmıklı ve Özlem Yalım’dan oluşan sanat kurulunun şekillendirdiği sergi pandemi ortamını ele alarak sanatseverleri kavramsal bir yolculuğa çıkarıyor. İnsanlığın beklenmedik bir anda pandemi yüzünden paniğe ve umutsuzluğa kapıldığı bu dönemde sanatçılar maskeye farklı bir açıdan bakmamızı ve onlarla barışmamızı sağlıyor.

Maske metaforuna yolculuk

Maskeler aslında tarih boyunca insanların hayatında var oldu. Örneğin insanlar vahşi doğada kendilerini korumak ve kamufle etmek için boyanıyordu. Maskeler kimlik temsillerinde de bir kurgu olarak rol üstlendi. Bugün ise maske belki de daha önce hiç olmadığı kadar gündemde. Maske/ Çağrışımlar Sergisinde eserleri yer alan sanatçı ve tasarımcılar, maskeyi en geniş anlamda yorumlayarak maskeye ilişkin algının farklı dışavurumlarla zenginleşmesini sağlamışlar.

Serginin sponsorluğunu üstlenen Sanko Holding'in Kurumsal İletişim Direktörü Pınar Ulutaş şöyle konuştu: “117 yıllık geçmişi boyunca sanatı ve sanatçıyı destekleyerek ülkemizin kültürel mirasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş Sanko Holding olarak ‘Maske / Çağrışımlar’ sergisinin ana sponsorluğunu Maisonette markamız ile üstlenmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Sergide eserleriyle yer alan değerli sanatçı ve tasarımcılarımızın umut dolu, yorumlayan, çözümleyen, alternatifler sunan çalışmaları, pandemi ortamının zorlaştırdığı hayatlarımıza ışık ve enerji katıyor, maske kavramını çok yönlü ele alarak maskelerle barışmamızı sağlıyor. Sanko Holding’in bir asrı aşan tekstil deneyimi ve önemli Ar-Ge çalışmaları sonucu Maisonette markamızla, dünyanın ve doğanın iyileşmeye ihtiyaç duyduğu bu dönemde, korunmanın temel çaresi olan maskelerin en çevre dostu versiyonunu sosyal sorumluluk bilinci ile ürettik ve tüm dünyaya ulaştırdık. Maisonette’in yıkanabilir yüz maskeleri, doğada kendiliğinden yok olabilen organik pamuktan üretildi. Sergi alanında da tasarım ve çevre vizyonumuzdan ilhamla bu mesajlarımıza dikkat çekmek istedik. Tüm dünya olarak zor bir süreçten geçerken, sanatın birleştirici ve iyileştirici gücü hepimize iyi gelecek.”Sergide Alp İşmen, Aykut Erol, Beyza Boynudelik, Enis Karavil, Felekşan Onar, Hatice Gökçe, Mustafa Horasan, Sinan Logie, Simay Bülbül ve Özlem Süer gibi isimlerin eserleri yer alıyor. Siz de bu sergiyi ajandalarınıza mutlaka not edin.

‘Maske / Çağrışımlar’ sergisi, 21 Nisan’a kadar Fişekhane’deki Cocoon’da.

Kazlıçeşme Mahallesi Kennedy Caddesi 52V, Büyükyalı-Zeytinburnu

www.fisekhane.com/tr

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm