books
books

Ne okusak?

Evde kaldığımız şu dönemde, yılın heyecanla beklenen kitaplarını merak ettik. Yayınevlerinin 2020’de yayımlayacağı ve yazarların da hasretle bekledikleri kitaplar dosyasına buyrun.

Yazan:
Nihan Bora
Reklâm
Mehmet Said Aydın / Yazar - editör
 • Sanat

Fikret Ürgüp serisine devam edeceğiz Everest’te, şimdiye dek iki kitap yayımladık. Serinin devamını merakla bekliyorum okur olarak. Yayımlanmasını beklediğim bir kitap var, ‘Komünist Manifesto’nun kuvvetli bir Kürtçe tercümesi – edisyon kritikli olursa ayrıca şahane olur. Bunun dışında, birçok okur gibi ‘Veba Geceleri’ni merakla bekliyorum doğrusu. Ve Murat Uyurkulak’ın yeni romanını.

Elif Key / Yazar
 • Sanat

2020’de yayınlanacak kitaplardan en çok beklediklerim genellikle kadın yazarlara ait olan kitaplar. Sebebini kısacık yazayım, yanlış anlamalara yol açmasın. Erkek yazar-kadın yazar arasında bir ayrım yapmasam da kadın yazarlarla vakit geçirmeyi, onların gözlemlerini daha çok sevdiğim için ağırlıklı kadın yazarları okuyorum. Listem şöyle: Emma Straub - ‘All Adults Here’, Beth Morrey - ‘The Love Story of Missy Carmichael’, Abi Daré - ‘The Girl with the Louding Voice’, Karma Brown - ‘Recipe for a Perfect Wife’. Brown’ın ana karakteri Alice Hale yeni taşındığı evde, evin eski sahibinin unuttuğu yemek tarifleri defterini buluyor, ancak defterin içinden yemek tariflerinden çok daha fazlası çıkıyor. Bu kitap 1950’lerde kadınların verdiği mücadeleyi bir yemek defterinin içinden anlatıyor. Erkek yazarlardan beklediğim kitap ise Elliot Ackerman’ın Mayıs ayında okuyucuya ulaşacak ‘Red Dress in Black & White’ı. Bu roman, Murat adlı bir şehir planlamacısıyla evli Catherine’in pılısını pırtısını ve çocuğunu toparlayıp İstanbul’dan kaçmasını ve kocasından boşanma sürecini anlatıyor. Murat’ın boşanmaya ve çocuğun velayetine dair verdiği mücadeleyi, derin yolsuzlukları, işin içine karışan diplomatları Ackerman’ın nasıl kaleme aldığını merakla bekliyorum.

Reklâm
Burcu Arman / Yazar
 • Sanat

Patti Smith’in ‘Year of the Monkey’ kitabı bu yılın sonlarına doğru çıktı. Merakla çevrilmesini beklediklerim arasında sanırım ilk sıralarda. Çünkü onun dünyaya bakışına ve bunu aktarma şeklindeki şiirselliğe hayranım. Onun dışında Zeynep Kaçar’ın ‘Kabuk’ kitabından sonra yenisini yazmasını merakla bekliyorum. Umarım 2020’de bizi mutlu edecek. Geçen yıl aklımızı alan Gamze Arslan da bizi yeni bir kitapla mutlu edebilir. Tüm okumak istediklerim arasında ben de ikinci kitabımı 2020’ye yetiştirmeyi umut ediyorum. Bir de belki kişisel merakım arttığı için, belki de gerçekten okurların algısı farklı yöne evrildiği için, bu yıl grafik roman türüyle daha bir sıkı fıkı oldum. Karakarga, Baobab, Desen gibi yayınevlerinin bu tür üzerinden şahane eserleri var. Sanırım ve de umarım yeni yılda daha da fazla karşımıza çıkacaklar.

Cem Erciyes / Doğan Kitap Yayın Yönetmeni
 • Sanat

Bu yıl çok sevilen yazarlarımız Zülfü Livaneli, Şermin Yaşar, Gülseren Budayıcıoğlu gibi isimlerden hem yeni edebiyat kitapları hem de okurlarını şaşırtacak sürprizli çalışmalar yayımlayacağız. Yeni bir popüler bilim serisine başlıyoruz. Logos başlığı altında dünyadan seçtiğimiz günümüzün yakıcı küresel ve bireysel meseleleri üstüne önemli bilim insanları ve araştırmacıların kitaplarını yayımlayacağız. Oktay Akbal, Reşat Ekrem Koçu gibi klasiklerin çok önemli kitaplarını tekrar gündeme getirmeyi sürdüreceğiz. Kadına yönelik şiddet üstüne, aktivist ve uzmanların kitaplarını yayımlamayı planlıyoruz. Yine pek çok güzel Türk edebiyatı kitabı geliyor. Selçuk Orhan’dan Lizst’in Türkiye günleri hakkında bir roman, Liz Behmoaras’tan Hippiler’in İstanbul yıllarına dair bir roman, Nermin Bezmen’den gri saçlı aşıkları anlatan bir roman, Cem Kalender’den gerçek ve şaşırtıcı bir hikayeyi romana dönüştüren bir kitap, Zeynep Kaçar’ın yeni romanı, Gül Ersoy ve Nilüfer Açıkalın’ın yeni öykü kitapları, üstünde uzun süredir çalıştığımız, hemen sayabileceğim kitaplar. İsmail Güzelsoy, Enver Aysever gibi sevilen yazarların yeni romanlarının da 2020’de okurla buluşacağını söyleyebilirim. Yılın ilk sürprizlerinden biri Daron Acemoğlu’nun dünyada çok ilgi gören ikinci kitabı ‘Dar Koridor’ olacak. Ekonomi alanında bir başka iddialı kitap, bu yıl Nobel ödülü alan Abhijit Banerjee-Esther Duflo çiftinin ‘Good Economics for Hard Times’ı da 2020’nin ilk yarısında okurla buluşacak. Dünya çapında ilgi gören

Reklâm
Cem Akaş / Can Yayınları Yayın Yönetmeni
 • Sanat

2020’de Ayfer Tunç, Ferzan Özpetek, Hamdi Koç, Hikmet Hükümenoğlu, Mahir Ünsal Eriş, Birgül Özcan, Yekta Kopan, Deniz Gezgin ve Sine Ergün’den yeni romanlar, Engin Türkgeldi’den yeni bir öykü kitabı ve yeni transferimiz Mine Söğüt’ten günümüz sorunlarına ayna tutan çarpıcı bir deneme kitabı geliyor. Çağdaş dünya edebiyatında da Laura Esquivel’in büyük ilgi çeken ve yazarın senaryosunu üstlendiği filmi ülkemizde de büyük beğeniyle karşılanan ‘Acı Çikolata’nın ikinci ve üçüncü cildi, Salman Rushdie’den modern zaman ‘Don Quijote’si ‘Quichotte’, Mahir Güven’in 2018 Goncourt İlk Roman Ödüllü romanı ‘Ağabey’, ‘Su Kürü’yle yankı uyandıran Sophie Mackintosh’tan tekinsiz bir distopya ‘Mavi Bilet’, büyük yazar Gabriel García Márquez’in kaleminden ‘Gazete Yazıları’ ve yaşayan en yenilikçi ve özgün yazarlardan László Krasznahorkai’nin başyapıtlarından ‘Direnişin Melankolisi’ öne çıkan kitaplarımızdan bazıları. 

Özlem Alkan K. / Mundi Kitap Yayın Yönetmeni
 • Sanat

2019 yılının Nisan ayında Michelle Obama’nın ‘Benim Hikâyem’ kitabıyla yayın hayatına başlayan Mundi, farklı alanlarda yayımladığı 14 kitapla yaptığı hamleyi sürdürecek. Lisa Taddeo’nun yazdığı ‘Üç Kadın’ 2019’un en çok ses getiren kitaplarından biri oldu. Taddeo’nun kitaba konu ettiği üç kadının yanında geçirdiği sekiz yılın sonunda kaleme aldığı kitapta kadın cinselliği, arzu ve yürek acısı görülmemiş bir ustalıkla anlatılıyor. ‘Behzat Ç.’nin senaristi Mehmet Ercan Erdem’in yazdığı ‘Adam Hikayeleri’nde ‘Behzat Ç.’den aşina olduğumuz mükemmel diyaloglar ve samimi bir anlatım bulacağız. Forbes dergisinin, ‘Yılın en önemli iş -ve ebeveynlik- kitabı,’ olarak tanımladığı ‘Menzil’de dünyanın en başarılı atlet, sanatçı, müzisyen ve bilim insanlarını inceleyen David Epstein, yaygın kanının aksine hayatları boyunca tek konuya odaklanmak yerine pek çok alana ilgi duyanların daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor. ‘Menzil’ ebeveynler, eğitmenler, yöneticiler ve insanların yerini bilgisayarların alacağı yeni çağda başarılı olmak isteyen herkesin okuması gereken bir kişisel gelişim kitabı.

Reklâm
Nazlı Berivan Ak / April Yayıncılık Editörü
 • Sanat

2020 programımızda yine çok sevdiğimiz kitaplar, çok sevdiğimiz yazarlar var. Gerek dünya edebiyatından, gerekse de Türkçe edebiyattan önemli metinleri, fark yaratan, tartışma açan, prestijli ödüller kazanan roman ve incelemeleri okurlarla buluşturacağız. Afşin Kum, Saygın Ersin, Halil Babilli yeni romanlarıyla geliyor. Han Kang, Jodi Picoult, John Perkins, Tibor Fischer, Charles Soule, Christian White, Cory Doctorow 2020’nin henüz ilk aylarında okurlarla buluşturacağımız birkaç isim. Kişisel olarak beni en çok heyecanlandıran iki kadın yazarın iki önemli metnini de anarak sorunuzu tamamlayayım: ‘Latitudes of Longing’ geliyor, Shubhangi Swarup Hindistan’dan dünyaya müthiş bir hikaye anlattı ve on iki dilde okurlarını buldu. Bir diğer roman da ‘XX’, Angela Chadwick imzalı. Son yılların en önemli feminist distopyalarından biri sayılıyor. Her iki kitabı da okuduğum anda vuruldum, okurların da bizler kadar seveceğini, önemli tartışmaları tetikleyecek bu iki metni beğeneceklerini umuyorum.

Aslı Tunç / Epsilon Yayınları Genel Yayın Yönetmeni
 • Sanat

2020 yılında hedefimiz Epsilon, Uçan Fil ve Kafka olarak aylık en az 20-25 kitabı okurlarla buluşturabilmek. 2020 tüm kategorilerde ses getirecek kitaplar yayımladığımız bir yıl olacak. 2019’un en sevilen kitaplarından biri olan ‘Stranger Things - Şüpheci Zihinler’ kitabının devamı okurlarla buluşacak. Bu yıl romanların yanı sıra sevilen kitapların çizgi roman versiyonlarını da yayımlamayı planlıyoruz. Geçtiğimiz yıl ‘Fahrenheit 451’ için hazırladığımız çizgi roman uyarlamasını bu yıl ‘Stranger Things’ ve Marie Lu kitapları için yapacağız. George R.R. Martin hayranlarına yeni bir Martin kitabı hazırlayacağımızın müjdesini verebilirim. David Nicholls’ın yeni romanı ve en sevilen romanları yılın ilk aylarında Epsilon imzası ile raflarda olacak. Ekonomiden psikolojiye, eğitimden sanat tarihine kadar kurgu dışında hem çeviri hem de Türk yazarların kaleme aldığı eserler ile özellikle ilk altı ay oldukça yoğun bir yayın programımız var. Yayınevimizin 2020 planlarından bahsederken çocuk kitaplarına değinmeden olmaz. Çocukların en sevdiği yazarlardan Jeff Kinney’nin 2020 yılında iki yeni kitabını hazırlayacağız. 2019 yılında ‘Müthiş Arkadaş Rowley’nin Günlüğü’ serisinin ilk kitabını yayımlamıştık. Yeni kitap Nisan ayında geliyor. ‘Saftirik’ serisinin on beşinci kitabı da her yıl olduğu gibi Kasım ayında tüm dünya ile aynı anda satışa çıkacak. ‘Isadora Moon’, ‘Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’ ve ‘Bizim Okul’ serileri de devam edecek ve bunların yanına en az onlar kadar eğlenceli ‘Kitty’ ve

Reklâm
Ayşe Tuba Ayman / Timaş Yayınları Editör
 • Sanat

2020’de yayımlayacağımız kitaplar arasında beni çok heyecanlandıran birkaç başlık var. İlki Olga Tokarczuk’tan ‘Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde’. Tokarczuk’un bu romanı sahip olduğu birçok adaylığın üzerine bir de 2018 Nobel Edebiyat Ödülü’yle taçlanınca bizim de heyecanımız katlandı elbette. Biraz polisiye, biraz eko-feminizm, çokça edebiyat derken baş döndürücü bir roman çıkarmış ortaya Olga Tokarczuk. İkinci başlık Türkiyeli okurun ‘Bütün Bir Ömür’ ve ‘Tütüncü Çırağı’yla tanıdığı Robert Seethaler’ın yeni romanı ‘Toprak’. Seethaler önceki romanlarından farklı bir izleğe sahip, bir mezarlıktaki ölülerin hikayesine ses veriyor bu defa. Ayrıca Selja Ahava’yla Finlandiya’ya, Giacomo Papi’yle İtalya’ya, Cyril Gély’yle Fransa’ya, Tunde Farrand ile yakın geleceğin İngilteresine konuk olacağımız romanlar 2020 yılında Dünya Edebiyatı koleksiyonumuza eklenecek. 2019 Man Booker International Ödülü sahibi ‘Celestial Bodies’ ile Jokha Alharthi de yeni yılın sonbaharında yayımlayacağımız başlıklar arasında.

Coşkun Ören / İthaki Yayınları Yayın Yönetmeni
 • Sanat

Fantastik, korku, modern kitaplarımızda yayımlayacaklarımızdan ilki J. R. R. Tolkien’in Orta Dünya’da geçen ilk öyküsü ‘Gondolin’in Düşüşü’. Son zamanların en meşhur korku-gerilim romanlarından ‘Kafes’in devam kitabı olan Josh Malerman’ın yazdığı ‘Malorie’yi yayımlayacağız. Man Booker, Orwell Ödülleri - En İyi Siyasi Kitap Ödülü ve Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği En İyi Kurgu Ödülü’nü alan Anna Burns’ün yazdığı ‘Sütçü’ de 2020 kitaplarımız arasında yer alıyor. Türkçe edebiyatta yayımlayacaklarımız arasında ise Suat Derviş’ten ‘Emine, Büyük Ateş’, Fuat Sevimay’dan ‘Bendeniz James Joyce’, Umay Umay’dan ‘Ayıp Sevgili’ ve ‘Günah Yüzüme’, Kemal Tahir’den ‘Notlar’ ve Yılmaz Güney kitapları var. Çocuk kitabı olarak da Kate Berube’den ‘Mae’nin Okuldaki İlk Günü’, Pınar Göçer’den ‘Cilalı Taş Devri’ne Seyahat’, Norby-Janet ve Isaac Asimov’dan ‘Şaşkın Robot’u yayımlayacağız.

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm