Time Out’un tarihi

Bağımsız bir dergiden dünya çapında milyonlarca insana ilham veren bir markaya dönüşen Time Out’un hikayesi…

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Her şey 1968’de başladı…

1960’lar Londra’sının kültüründen etkilenen ve şehirde olup bitenlere dair güvenilir bilgi edinme ihtiyacı duyan Tony Elliott, Time Out’u Keele Üniversitesi’nde okurken, bir yaz tatili sırasında kurdu. İlk sayıyı annesinin Kensington’daki evinin mutfak masasında 70 Sterlin ile hazırladı. Bu, teyzesinin ona yirmi birinci doğum günü için verdiği hediyenin bir kısmıydı. Sanat etkinlikleri, filmler, konserler, tiyatro oyunları, restoranlar ve daha fazlasıyla, şehirde yapılacak en iyi şeylerle dolu, özgün bir ses sahip olan Time Out dergisi, daha önce benzeri görülmemiş bir şeydi. Londra’nın tadını en iyi şekilde çıkarmanın yollarını sunan bir rehber olan bu dergi, şehir hayatını değiştirdi.

 Tony Elliott’ın 1970’de Jeremy Beadle, 2018’de Andy Parsons tarafından çekilen fotoğrafları.

1970’ler

Efsanevi Time Out logosunu tasarlayan sanat yönetmeni Pearce Marchbank eşliğinde Tony Elliott dergiyi 1971’de haftalık olarak çıkarmaya başladı. Time Out kısa süre içinde şehir hayatının vazgeçilmezine dönüşerek Londralılara her hafta şehirde yapılacak en iyi şeyler için kapsamlı bilgi ve ilham kaynağı sunar hale geldi. Bunun yanı sıra dergide Andy Warhol, David Bowie, Jack Nicholson gibi yıldızlarla röportajlar ve LGBT+ hakları gibi politik meseleler hakkında kampanyalar yer aldı. Ayrıca Time Out, Notting Hill Karnavalı’nın hızlı gelişimine katkıda bulundu. Hatta efsanevi İngiliz komedi topluluğu Monty Python, 1973’te derginin konuk editörlüğünü üstlendi.

1968-1974 yıllarından Time Out kapakları. Warhol: Pearce Marchbank/Peter Brookes. Churchill: Pearce Marchbank/Roger Perry

1980’ler

1981’deki sendika grevinin ardından Time Out yaşam tarzına yeni bir vurguyla ve ‘Gay & Lesbian’ ve gece hayatı bölümleriyle yayın hayatına geri döndü. Dergi bu dönemde Hunter S Thompson ve George Michael ile ufak sürtüşmeler yaşasa da yoluna tam gaz devam etti.

1990’lar

Time Out 90’lı yıllar boyunca Londra hayatı ve kültürünün önemli bir parçası olarak şehirde yerini sağlamlaştırdı. Damien Hirst, Tracey Emin ve Spice Girls ile ilk röportajları yapan Time Out’tu. Dergi ayrıca Young British Artists’in tartışmalı ‘Sensation’ sergisine sponsor oldu, Britpop ve ‘Trainspotting’den desteğini esirgemedi. 1995’te ise Time Out New York yayımlanmaya başladı. Bu, Time Out markasının Londra dışında da var olabileceğini gösterdi. Aynı yıl Time Out’un ilk web sitesi de açıldı ve markanın uzman önerileri çevrimiçi dönemin habercisi oldu.

1980-1996 yıllarından Time Out kapakları. Video oyunları (video games): Pearce Marchbank. Tuhaf seks (weird sex): Kirk Teasdale. New York: Troy Word

2000’ler

Time Out ailesine yeni şehirler katıldı. İstanbul’u, Dubai, St. Petersburg, Tel Aviv, Pekin ve Sydney takip etti. Bu dergilerin hepsi Time Out markasını kendi şehirlerinin parçası haline getirmek isteyen yerel uzmanlar tarafından hazırlanıyordu. Ayrıca Time Out New York, çocuklara özel bir dergi çıkardı. Time Out London ise bir iPhone uygulaması geliştirdi ve markayı mobil kanallar aracılığıyla büyütmenin yolunu açtı.

2010’lar

2010’ların başında Time Out’un e-ticaret platformu hayata geçti. Böylece kullanıcılar sadece en iyi şehir deneyimlerini okumakla kalmayarak aynı zamanda katılmak istedikleri etkinliklerde yer ayırtabilmeye başladı. 2012’de Time Out London haftalık yayımlanan ücretsiz bir dergiye dönüştü ve metro istasyonlarında dağıtılmaya başladı. Bu hamle dergiyi Londra’nın en geniş çaplı okunan ücretsiz dergisi haline getirdi ve New York, Chicago, Miami, Barcelona, Hong Kong ve daha birçok Time Out şehrinin ücretsiz dağıtım modelini benimsemesini sağladı.

2014’te Time Out Market Lisbon açıldı. Şehrin en iyi restoranlarını, barlarını ve kültür deneyimlerini tek bir çatı altında bir araya getiren bu market, uzman önerilerinde yeni bir dönemin başladığını gösteriyordu. Time Out Group, 2016’da Londra’nın AIM borsasına girdi ve ‘TMO’ menkul değer sembolüyle işlem görmeye başladı. Bu, şirketin gelecekteki büyümesi için Time Out Group CEO’su Julio Bruno tarafından yapılan bir yatırımdı. Avustralya, İspanya, Hong Kong, Singapur ve Seul’ün Time Out ailesine katılmasıyla veya buradaki temsilciliklerin satın alınmasıyla marka dünya çapında büyümeyi ve şehir ağını genişletmeyi sürdürdü.

Dünyanın dört bir yanından Time Out kapakları. Chicago: Stephen Meierding. Barcelona: Diego Piccininno. Hong Kong: Phoebe Cheng

Gelecek

Time Out, 50 yıldan uzun bir süredir, dünyanın dört bir yanında on milyonlarca insanın şehir hayatı deneyimlerini şekillendiriyor. Toplam 58 ülkede 328 şehrin sakinleri, Time Out içerikleriyle buluşuyor.

Time Out gelirinin büyük bir kısmını artık dijitalden elde etse de basılı yayınlar ilgili kitleye ulaşma konusunda önemini koruyor. 40’ı aşkın şehirde mevcut olan Time Out dergileri, markanın basılı ve dijital alanlardaki başarısını gösteriyor. Her ay Time Out dergileri dünya çapında 7.4 milyon okuyucuya ulaşıyor ve 300.000 sayfadan fazla dijital içerik milyonlarca ziyaretçiye hitap ediyor.

Time Out Market Lisbon

Time Out’un uzmanlar tarafından oluşturulan yüksek kaliteli içeriği artık web siteleri, mobil uygulamalar, sosyal medya kanalları, dergiler, canlı etkinlikler ve Time Out Market ile dünya çapında bir ağa yayılıyor. Mayıs 2014’teki açılışından bu yana büyük bir başarı yakalayan Time Out Market Lisbon artık şehrin en popüler noktalarından biri. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip bir yerde, bu hayli önemli bir başarı. Bu başarının ardından 2019’da, Kuzey Amerika’da Miami, New York, Boston, Montréal ve Chicago’da beş yeni Time Out Market açıldı. Dubai, Londra ve Prag için de çalışmalar sürüyor. Time Out Market’lar bulundukları şehirlerin en iyi ve en sevilen şeflerini, restoran işletmecilerini, içki ve kültür deneyimlerini bir araya getiriyor.

Çok şey değişse de Time Out’un misyonu bugün, yayımlanmaya başladığı ilk günküyle aynı: Dünyanın dört bir yanındaki insanların şehir hayatını en iyi şekilde deneyimlemesine yardımcı olmak.

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm