Yeryüzüne Yerleşmek

Ahmet Çerkez’in ikinci solo sergisi “Yeryüzüne Yerleşmek”, 8 Şubat - 13 Mart 2021 tarihleri arasında Art On İstanbul’da görülebilir.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Ahmet Çerkez, insanın felaketler sonrasında yeryüzüne yeniden adapte olması ve yaşamı yeniden inşa etmesini merkeze aldığı "Yeryüzüne Yerleşmek" sergisinde, resmi de yaşamın ilk gününe başlar gibi sakin ve yalın bir üslupla kuruyor. Sergide yer alan resimlerde, akrilik boyayla yaratılan degrade zeminlerin üzerinde yüzen lekeler ve kurşun kalem ile işaret edilen sınır ve hareket dikkati çekiyor.

İnsan, yeniden başlayabilmek için bir felaketin getirdiği trajediye ihtiyaç duyuyor. Felaket karşısında yeniden başlama, yeni bir alan belirleme, yerleşme ve yaşamı sürdürme motivasyonu, Ahmet Çerkez’in sanat üretiminde temel aldığı bir konu. Sanatçı, "Yeryüzüne Yerleşmek" isimli bu sergisiyle, kişisel tarihindeki izleri ve resim serüvenindeki birikimleri yeni bir resim alanına taşıyor.

Çerkez, dünya düzeninde kendisi dışında gelişen ve müdahale edilemeyen yapılara duyduğu tepkiyi, kızgınlık ve öfkeyi, resimde bir tür arınma, sadeleşme, sükûn bulma üzerinden dindiriyor.

Sergiyi 8 Şubat - 13 Mart 2021 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm