Alaçatı’da son durum

Alaçatı’da neler olup bittiğini öğrenmek için Viento Hotel ve kabuklu deniz ürünleri restoranı Sota Alaçatı’nın sahibi Figen Erbaş’a bağlandık.

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

Sota Alaçatı’da ne gibi hijyen önlemleri aldınız? 

Bu sezon HACCP (ISO 22000) Gıda Güvenliği Yönetimi belgesini aldık ve bu belgenin uluslararası kurallarını gıda mühendisimizin denetiminde uyguluyoruz. Ayrıca res​toran ve​ otelimiz için DSÖ’nün de onayladığı Sağlıklı Turizm Belgesi’ni aldık. Mutfak ekibimiz üniforma, maske, bone, eldiven ve sadece mutfakta kullanılan hijyenik terliklerle çalışıyor. Mutfakta da sosyal mesafeye dikkat ediliyor. Rutin temizlik planlarına ek olarak üretim alanlarında gün sonunda temizlik ve dezenfeksiyonu yapıyoruz. ​Masa düzeni iki metre mesafe kuralına uygun olarak yapıldı ve servis koruyucu ekipmanlarla çalışılıyor. Servis alanları her gün kahvaltı, öğle ve akşam servisi başlamadan önce​ ​ULV makineleriyle dezenfekte ediliyor. Masalar ve sandalyeler de her kullanım sonrası dezenfekte ediliyor. İsteğe bağlı olarak genel alanlar, restoran ve barımızda tek kullanımlık yemek takımları ve bardaklar veriyoruz. Masa örtüsü, runner ve placemat gibi malzemeler bulaşma olmayacak şekilde muhafaza ediliyor ve misafirlerimiz oturduğunda seriliyor. Tuzluk, karabiberlik, şeker, kürdan, peçete gibi ürünler tek kullanımlık paketler halinde sunuluyor. Restoranda kumaş peçeteler​in yanı sıra ​ambalajlı ​kağıt peçeteler ​de ​kullanıyoruz. Tüm misafirlerin ateş ölçümleri yapılarak kayıt altına alınıyor. Çalışanlar Covid-19 ve hijyen eğitimi aldılar. Eğitimler periyodik olarak tekrarlanıyor ve gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Menüde bulunan ürünler sipariş alındıktan sonra anlık olarak hazırlanıyor. Önceden hazırlanmış, pişirilmiş ürünler kullan​mıyoruz​. Mutfağımızda daha önceden olduğu gibi yöresel ve geleneksel yöntemlerle üretilmiş ve coğrafi etiketli doğal tarım ürünleri tercih ediyoruz. Kullandığımız deniz ürünleri, et ürünleri, sebze ve meyveleri günlük ve taze olarak tedarik ediyoruz.

Sota Alaçatı’ya gelenlere mutlaka yemelerini tavsiye ettiğiniz üç lezzet nedir? 

Çeşme’nin meşhur langustası, ​baharatlı​ mavi yengeç​ ve canlı havuzdan istiridye​. 

Sota Alaçatı, Viento Hotel çatısı altında bulunuyor. Viento Hotel, Alaçatı’daki diğer otellerden farklı olarak neler sunuyor müşterilerine? 

Alaçatı’nın simge markalarından biri olan Viento Hotel merkezi konumu, ücretsiz otopark hizmeti, gizli bahçesi, doğal​ kahvaltısı, odalarda kullanılan ​birinci​ kalite tekstil ürünleri​,​​ kusursuz hizmet anlayışı, ​ ​geniş yüzme havuzu, bahçe jakuzisi ve hijyen konusundaki maksimize edilmiş uygulamalarıyla ciddi bir fark yaratıyor. 

Alaçatı’da ve genel olarak Türkiye’de sizce yaz sezonu nasıl geçecek? Tatile çıkanları önceki yıllara göre nasıl bir deneyim bekliyor? ​​

Bu yaz umudumuz iç turizmde. Koranavirüs insanların tercihlerini ciddi anlamda etkileyecek. Kalabalık yerlerden uzak durma eğilimi öne çıkacak ve butik otellere, maksimum seviyede tedbir almış, sosyal mesafeyi iyi uygulayan restoranlara ve plajlara ilgi artacak. Kiralık yazlıklara da büyük ilgi olacak. Dip dibe tatil anlayışı bitecek. Geniş ve açık alanlarda sosyal mesafeye uygun masa düzeni olan restoranlar, kişiye özel hizmet veren ​​butik oteller tercih edilecek. Karavanla tatil, kamp tatilleri yeniden gündeme gelecek. İnsanlar artık yakın çevreleriyle sosyalleşecekler.

Alaçatı’da şu anda yoğunluk var mı? Misafirlerinizin ruh hali nasıl? İnsanların tatil alışkanlıklarında ne gibi değişimler gözlemlediniz?

Alaçatı; renkli cumbalı evleri, Arnavut kaldırımlı dar taş sokakları, plajları ve Ege lezzetlerini özleyen misafirlerini ağırlamaya başladı​. Misafirlerimiz Viento’da kendilerini güvende ve rahat hissettiklerini ifade ediyor. Yeni normal yaşamın izlerini rahatlıkla görebileceğimiz Alaçatı sokakları hareketlenmeye başlasa da​ ​geçmiş yıllardaki yoğunluk yok. ​Alaçatı eski sakin günlerine geri dönecek gibi. Misafirlerimizin yorumlarından anladığımız kadarıyla Alaçatı’yı çok özlemişler.​​ Pandemi sonrasında hijyen ve temizlik konusundaki beklentileri değişmiş ve bu konuya öncelik vererek seçimlerini yapıyorlar. Viento ​ve​ Sota olarak bu konudaki hassasiyetimizden oldukça memnunlar.

Yeni Mecidiye Mahallesi 11039 Sokak 18, Alaçatı. www.vientoalacati.com, www.sotaalacati.com

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm