Bordeaux rehberi

Tarihi şehrin genç, yeni imajını ilk keşfedenlerden biri olmak için yolunuzu Bordeaux'a mutlaka düşürün.

Bordeaux
Time Out İstanbul editörleri |
Advertising

HSBC Premier müşterileri, 18 -21 Mayıs 2017 tarihleri arasındaki Bordeaux Turu gezilerinden oluşan tur programlarında Setur merkez ofislerinden yapılacak rezervasyonlarda %5 indirim fırsatına sahip oluyor. Ayrıntılı bilgi için HSBC Premier Telefon Bankacılığı 0850 211 0 112'yi arayabilirsiniz.

Tarihi bir liman kenti olan Bordeaux güneybatı Fransa’da, Akitanya bölgesinin Gironde bölümünde yer alıyor. Trafiğe kapalı bulvarları, neo klasik mimarilerin resterasyonları ve modern şehir içi ulaşım sistemleri ile Fransa’nın altıncı büyük şehri olan Bordeaux, büyük bir gelişme kaydedip 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış. Görünüm olarak yarım ay biçiminde olan ve 8. yüzyıldan beri şarap üreten Bordeaux, dünya şarap endüstrisinin başkenti.

Görülmesi gereken yerler
Place de la Bourse  (Kraliyet Meydanı)  18. Yüzyıl, Kral Louis XV, döneminde inşa edilmiş Bordeaux’un en güzel yerlerinden biri. Meydanda Miroir d’eau (Su Aynası)’da bulunuyor. Su yüzeyinde yansıyan yapı gün batımında ışıklandırıldığında meydana ayrı bir hava katıyor. Neoklasik stilde yapılmış olup Fransız devrimi öncesine kadar ülkenin en büyük tiyatro salonu unvanını koruyan Büyük Bordeaux Tiyatrosu, Fransa’nın ulusal anıtları arasında yer alan Bordeaux Katedrali, katedralin hemen yanında yer alan Pey,Berland Kulesi’ni, 1746 yılında Versay Sarayı’nın bahçesinden ilham alınarak 10 hektarlık bir alana yapılmış olan Bordeaux Halk Bahçesi’ni, Fransa’nın en eski çan kulelerinden biri olan 7750 kg. ağırlığında olan Crosse Cloche’i, Türkçe adı Taş Köprü anlamına gelen, Garonne Nehri üzerinde inşaa edilen Pont de Pierre görülmesi gereken yerler arasında.

Fransız Mutfağı
Bordeaux mutfağı, Fransız mutfağının bir parçası olarak çok özel tatlara, aromalara ve renklere sahip. Bordeaux gastronominin başkentlerinden biri olarak kabul edilmesinin en büyük payı şüphesiz Bordeaux şaraplarıdır. Pahalı bir şehir olduğu için bütçenize uygun restoranlarda bulmak mümkün.  Şehrin ana caddesi Saint Catherine ile Gironne nehri arasında kalan bölgede sayısız restoran, kafe ve bar bulabilirsiniz. Aynı şekilde Bordo’nun en lüks bölgesi Triangle D’or‘da da güzel restoranlar mevcut. Restoranlar küçük olduğu için, akşam yemek yemek istediğiniz restoranı, sabahtan belirleyip rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Eğer Bordeaux’ta uygun fiyatlı bir restorana tercihinizse St. Michel bölgesi bunun için uygun. Ayrıca şehirde birçok Michelin yıldızlı lüks restoran da bulabilirsiniz. Buralara 3-4 gün öncesinden rezervasyon yaptırmak şart.

Alışveriş
Bordeaux’da alışverişin kalbi Rue Sainte-Catherine’de atıyor dersek abartmış olmayız. Sadece yayalara açık olan caddede, mağazalar, restoranlar ve kafelerden oluşan bu cadde ayrıca Avrupa’nın en uzun alışveriş caddesidir. Bu cadde üzerinde bir çok dükkândan ünlü Bordeaux şarapları satın alabilirsiniz.

Gece hayatı
Bordeaux’nun gece hayatı fazlasıyla hareketli . Genellikle barlar gece daha yüksek sesli müzik çalarak kalabalık hale dönüşüyor ve halkın sosyalleşme alanları genellikle bu Bordeaux barları oluyor. Bistro tarzı, sakince şarabınızı içeceğiniz barlara da sıklıkla rastlayabilirsiniz. Latin içerikli barları da Bordo’da oldukça meşhur.  Şehir oldukça pahalı olduğu için daha uygun olan “Happy Hour” zamanlarını değerlendirmekte fayda var. Birçok mekân akşamları belirli saat aralıklarında indirimli menüler sunuyor.

Advertising