İtalya adaları

İtalya, ziyaretçilerine ana kara haricinde de inanılmaz deneyimler sunuyor. Ülkenin nefes kesen manzaralarıyla öne çıkan adalarını sizin için derledik.

Lampedusa
Time Out İstanbul editörleri |
Advertising

Lipari

Lipari sadece İtalya’nın değil dünyanın da en güzel manzaralı adalarından. Olağanüstü uçurumları, bozulmamış plajları ve ponza taşından mağaralarıyla övünen adanın en güzel manzarasını yakalamak için merkezin batısında kalan Quattrocchi’ye gitmelisiniz.

Lampedusa
Lampedusa, Pelagie Adaları’nın Akdeniz’de en büyüğü, aynı zamanda en sevimlisi. Aslında Afrika’ya Avrupa’ya nazaran daha yakın; Tunus kıyılarına 70 deniz mili uzaklıkta. Adanın çöl sıcaklarına masmavi bir deniz ve toz gibi beyaz kumlarla bezeli kumsallar eşlikediyor. En güzel plajlar güneydoğu sahillerinde kalırken Cala Pulcino plajını atlamayın.

Vulcano
Göz kamaştıran Eolie adası Vulcano, iki şeyiyle meşhur: Adanın da ismini almış olduğu, kaygı verici Fossa di Vulcano krateri ve onun mineral açısından zengin çamur banyoları. Krater ve çamur banyoları haricinde, Vulcano aynı zamanda göz kamaştıran siyah kumsallarla bezeli volkanik plajları ve harika yeşil peyzajıyla bambaşka bir deneyim vadediyor.

Palmarola
Girintili çıkıntılı bir ada olan Palmarola, Pontine adalarının ikinci en büyüğü; üstelik en batılısı! Genellikle ıssız olan adanın kayalık görünümü, renksiz sert kayalıklardan oluşan tünelleriyle zirve yapıyor. Kalkerli uçurumlar ve mağaralarsa, bilim kurgu filmi yapmak isteyenler için harika bir set olmaya aday. Palmarola’ya ulaşım gemiyle, yakın bir ada olan Ponza’dan sağlanabilir.

Elba
Napoleon’un sürgün edildiği ada olmasıyla da isim yapan bu ada, Toskana kıyısında yer alıyor. En iddialı yönü, sayıları 70’i aşan plajları. Le Tombe gibi bazı plajlar engebeli ve kayalık olsa da Capo Bianco ve Sansone gibi plajları kumsalları ve deniziyle tropikal Karayip sahillerini andırıyor. Adanın doğusunda ise Cala Seregola gibi göz kamaştırıcı kırmızı kumlu plajlar bulmak mümkün.

San Domino
San Domino, Temiti takımadasının en geniş ve ıssız iki adasından biri (diğeri San Nicola) ve de en popüleri. Çok küçük olduğu için tüm ada iki saatte dolaşılabiliyor. Keşfedilmeyi bekleyen düzinelerce huzurlu koy, ayrıca dalış yapılabilecek sualtı mağaraları ve denizi çevreleyen çam ağacı ormanları var. San Domino, Adriyatik Denizi’nin kalabalık ve pahalı sahilleri arasında güzel bir alternatif.

Ischia
Napoli Körfezi’nde bütün adaları fevkalade manzaralı. Ischia adasıysa, bu üç adanın arasında en geniş olanı. Capri’den daha az popüler olabilir; ama aynı zamanda daha az kalabalık, daha güzel plajlara sahip ve de tartışmasız etkileyici bir manzarası var. 2,589 metrelik Epomeo Dağı bu volkanik adacıkta yer alıyor. Dağlık arazisi ve yeşil atmosferiyle Ischia’da aynı zamanda Baia di Sorgeto’daki gibi sıcak bahar mevsimleri de yaşanıyor.

Ponza
Volkanik bir ada olan Ponza, Pontine Adaları arasında en genişi. Çok sayıda plajı arasından ise Chiaia di Luna öne çıkıyor. Antik mağara havuzları ve volkanik taşlardan oluşan salkımlar ayrıca büyüleyici. Palmarola yakınlarında olduğu için Romalıların yaz tatilleri için ideal yerlerinden biri. Anzio’dan feribotla iki saat uzaklıkta.

Favignana
Kelebek şeklindeki Favignana, Egadi Adaları arasında en popüler olanı. Cala Rossa, Karayip mavisi sularıyla atlanmaması gereken bir nokta. Sivri kıyı şeridi ve bu şeridin üzerinde dantel gibi işlenmiş küçük koylarıyla ciddi bir plaj yelpazesine sahip.

La Maddalena
Kayalıklardan ve granitten oluşan arazi olarak bilinen cennet gibi bir ada La Maddalena; aynı zamanda Maddalena takımadasının en genişi. Pürüzlü kıyı çizgisi, kumsalı, zümrüt yeşili sularıyla İtalya kıyısında bir adadan ziyade tropik bir Tahiti deneyimi yaşatıyor. La Maddelena’dan bir gemiyle mercan rengi plajlara sahip olan Isola Budelli ve Spargi’ye gidebilirsiniz.

Advertising