Fantastik Hikayeler Makinesi

'Fantastik Hikâyeler Makinesi' ile Zamanda Eğlenceli Bir Yolculuk

İş Sanat’ın yeni oyunu ‘Fantastik Hikâyeler Makinesi’ hem çocukların hem de büyüklerin gönlünü çalıyor. Oyunun bol yıldızlı kadrosuyla buluştuk

Yazan:
Time Out İstanbul editörleri
Reklâm

En son ne zaman çocuklar için yazılmış bir eseri heyecanla izlediniz? Cevabınız ne olursa olsun, arayı fazla açmamanızı ve ‘Fantastik Hikâyeler Makinesi’ni seyretmek için İş Sanat yollarına düşmenizi tavsiye ediyoruz. Dört dörtlük bir kadroya sahip olan ‘Fantastik Hikâyeler Makinesi’ tiyatro sezonunun merakla beklenen yapımlarından biri. İş Sanat’ın 17. sezonu kapsamında geçtiğimiz ay sonunda galasını yapan oyun, dedesinin hediye ettiği makine sayesinde zaman yolculuğuna çıkan Ömer’in maceralarını konu alıyor.

Oyunun arkasındaki ekibe bakınca bu başarının sebebini anlıyorsunuz. Metin, memleketin en başarılı komedi yazarlarından Can Yılmaz’ın kaleminden; yönetmen koltuğundaki isim ise Serdar Biliş. Geçtiğimiz sezon İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen ‘12. Gece’nin de yönetmenliğini yapan Biliş, Londra’da sahneye koyduğu eserlerle de büyük beğeni toplayan bir isim. Müzikler ‘12. Gece’ ile 20. Afife Tiyatro Ödülleri’nde ‘Yılın En Başarılı Sahne Müziği’ ödülünü alan Çiğdem Erken’den, sahne tasarımı ise el attığı her oyunu özgünleştiren Cem Yılmazer’den. Kadro da bir o kadar başarılı isimlerle dolu: İbrahim Selim, Sercan Badur, Hayal Köseoğlu, Tuba Ünsal, Yeliz Kuvancı ve Ömer rolündeki Ata Berk Mutlu...

Oyunculara sorarsanız ‘Fantastik Hikâyeler Makinesi’nin en büyük albenisi ‘çocuk oyunu’ olmaya çalışmaması. “Sadece çocukların seyretmesi için yapılan, ‘hem inceden bir şey öğretelim, hem de sanatla tanıştıralım’ amacı güden oyunlardan çok farklı,” diyor İbrahim Selim. “Hem prodüksiyon hem de içerik anlamında iyi yazılmış bir oyun.” Çocukları güldürebilmesinin sırrı Hayal Köseoğlu’na göre komiklik dozunun iyi ayarlanmasında saklı. “Çocukları güldürmeye çalışmak yanlış bir yaklaşım, metin doğru olduğunda zaten gülüyorlar.”

Oyuncular ‘Fantastik Hikâyeler Makinesi’nin bir parçası olmaktan çok mutlu. Ekibin diğer üyeleri gibi çocuk oyunu konusunda deneyimli olan Sercan Badur, minik seyircilerin tepkilerine büyük önem veriyor. “Çocuklar olgun insanlardan daha gerçek reaksiyonlar veriyor, oyunu çok beğenenler kendilerini tutamayıp sahneye çıkmak istiyor.” ‘Fantastik Hikâyeler Makinesi’nde de seyircilerin oyunun bir parçası olmasını sağlayan interaktif sürprizlerle karşılaşırsanız şaşırmayın. ‘Fantastik Hikâyeler Makinesi’ni tek bir sözle özetlememiz gerekseydi Ata Berk Mutlu’nun da aklına gelen ilk kelime olan ‘eğlenceli’den başkasını düşünmezdik.

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm