Sahne DasDas'ın: Ataşehir'in yeni kültür-sanat merkezi hakkında bilmeniz gerekenler

Anadolu yakasının şehrin kültür sanat alanındaki yükselişi devam ediyor. Tiyatro ve müzik dünyasından meşhur isimlerin güçlerini birleştirerek Batı Ataşehir’de açtıkları DasDas bunun en son örneği

DasDas
DasDas'ın kurucu ortakları: Mert Fırat, Koray Candemir, Didem Balçın, Harun Tekin ve Muzaffer Yıldırım
Time Out İstanbul editörleri |
Advertising

Bu ayın 16’sı itibariyle Ateşehir’e yolumuzu düşürmek için bir sebebimiz var; DasDas. Bir kültür-sanat merkezi olarak tanımlayabileceğimiz DasDas, tek bir alana odaklanmasa da el attığı her şeyin hakkını veriyor. 2000 metrekarelik bir alana yayılan DasDas’ın üst katında 80 kişilik bir dünya mutfağı restoranı ve 350 kişi kapasiteli bir performans sahnesi var. Alt katında ise oturmalı düzende 400 kişilik bir tiyatro salonu ve 100 kişilik bir atölye sahnesi bulunuyor.

DasDas’ın arkasındaki ekipte hepimizin tanıdığı ve iyi işler çıkaracağına emin olduğu isimler var. Oyuncular Mert Fırat, Didem Balçın; müzisyenler Harun Tekin; Koray Candemir ve iş adamı Muzaffer Yıldırım. Uzun yıllardır yakın arkadaş bu ekip. “Beraber büyüdük, beraber ürettik,” diyor Mert Fırat. “Harun bizim oyunun müziklerini yaptı; Muzaffer, filmlerimize yapımcı oldu. Didem okuldan yakın arkadaşım. Koray ve Harun’la son iki yıldır ‘Keşke birlikte bir şeyler yapsak,’ diyorduk.”

Mert Fırat

Beyoğlu’nun son dönemde geçirdiği olumsuz dönüşümle sosyal hayatın Anadolu yakasında hiç olmadığı kadar geliştiği malum. Ekip DasDas’ı giderek popülerleşen Kadıköy ya da Moda gibi bir semt yerine Ataşehir’de açmalarını semtin sunduğu avantajlar ve burada yaşayan kitlenin yüksek beklentileriyle açıklıyor. Kadıköy, Moda gibi semtlerde ve şimdilerde yeniden yükselişe geçen Beşiktaş’ta ulaşım ve otopark gibi problemlerle karşılaşılabiliyor. DasDas ise bulunduğu konum itibariyle bu konularda avantajlı.

Gelelim en çok merak ettiğimiz konulara… DasDas’ta kimlerin konseri olacak ve hangi oyunları izleyebileceğiz? Mekânın yeraltı müzik sahnesinden grupları desteklemek gibi bir misyonu olacak mı? “DasDas’ın müzikal vizyonu şüphesiz zamanla ve pratikle oturacak, ama bazı eğilimlerimizden bahsedebiliriz. Bir sanatçı veya grubun popüler veya underground olması değil; etkisi, potansiyeli ve kalitesine dair öznel değerlendirmelerimiz ön planda olacak. Yani yerli veya yabancı hiç kimseye kapıları kapatmadan, belli bir türe veya başarı kriterine de ağırlık vermeden, dinleyicilere bizce iyi müzik neyse, onun mümkün mertebe çeşitli örneklerini sunabilmeyi hayal ediyoruz,” diyor Harun Tekin.

Harun Tekin

Tiyatro seyircisini sevindirecek haberler de var DasDas’tan. İstanbul’un yerleşik ve yerleşik olmayan tiyatrolarıyla seyirciyi buluşturmanın yanı sıra kendi tiyatro oyunlarının da prodüksiyonunu üstleniyorlar. Bu ay üç DasDas oyununun prömiyeri var. “Oyunlarımızın üçü de kara komedi. Faklı dönemlerden kesitleri bizlere sunarken temelinde insanın kendisiyle olan mücadelesine işaret ediyor bu oyunlar. Bu tema üzerinde birleşseler de konularıyla ve sahneleme teknikleriyle ayrışan bu oyunların hepsi tek perde,” diyor Mert Fırat. Bu ay ne yapıp edip DasDas’ın bir etkinliğinde yerinizi alın, zira mekânın adını önümüzdeki günlerde daha sıkça duyacağız gibi görünüyor.

DasDas'ın kurucu ortakları: Mert Fırat, Koray Candemir, Didem Balçın, Harun Tekin ve Muzaffer Yıldırım

Advertising