İstanbul'un En İyi Barları

İstanbul'un En İyi Barları

Farklı semtlerdeki favori barlarımızı derledik.

Yazan:
Nadir Sönmez
Reklâm
Monkey
 • Barlar ve pub'lar
 • Şişhane

Özellikle cuma ve cumartesi akşamları Şişhane tarafında yürürken, binaların çatılarından gelen coşkulu sohbet ve kahkaha sesleri başınızı yukarılara çevirmenize sebep olmuştur. Monkey aşağıda yürüyenlere bir şeyler kaçırdıkları hissini veren o çekim merkezlerinden biri. İstanbul’un eğlence hayatına geçtiğimiz yıl dahil olduğunda tüm dikkatleri üzerine toplamış ve hızla adından söz ettirmeye başlamıştı. Mimarisine hayran olduğumuz İKSV binasının tepesinde yer alan Monkey semtteki müşteri kitlesinin sanattan anlayan gözlerine hitap eden bir dekorasyona sahip. Ahşap döşemeli terasına çıkıp yüksek bar taburelerine oturduğunuzda Haliç manzarası karşısında diliniz tutulabilir. House melodileri yorgunluğunuzu atmanızı sağlarken, gün batımının kızılı size Ahmet Haşim şiirlerini anımsatacak. Ortamı nasıl? Kültür-sanat sektöründen ve yaratıcı mesleklerden müşterilerin çoğunlukta olduğu, karanlık çöktüğünde herkesin dans ettiği bir bar. Ne zaman ziyaret etmeli? Güneşin batışını izlemek, buraya gitmek için en geçerli sebebiniz. İçecek menüsü nasıl? Narcist, English Breakfast Tea ve Hot Passsion kokteyl menüsünün yıldızları.

Bina
 • Barlar ve pub'lar
 • Moda

Kadıköy deyince aklınıza ne geliyor? Bohemler, üniversite gençliği, Cihangir’den göçenler, Asya yakasına sevdalanmış yabancılar… Şimdi bu kitlenin kalabalık sokakların yoruculuğundan sıyrılıp dışarıyla bağlantılarını koparabilecekleri bir yer hayal edin. Birbirini tanımayanlar bile uyum içinde var olsunlar. Bina rahat ortamıyla işte böyle bir alan açıyor Kadıköy’e. Avlusunda bir bahçesi olan ve birbirinden farklı konseptlere sahip üç kata yayılan Bina’nın kalitesi Arkaoda, Yer ve Dün gibi Kadıköy’ün demirbaşlarından tanıdığımız işletmecilerinden belli. Bahçesindeki aslan heykelli havuz ve minik palmiyeler, tatil havasını gün boyu mekana yayıyor. Geceleriyse giriş katında dans edenlerin neşesi sokaklara taşıyor. Orta katta Bant Mag. ile birlikte düzenledikleri sergiler ve üst katlarındaki özel etkinlikleri de kaçırmayın. Programları öyle yoğun ve renkli ki Instagram hesaplarını takip etmek bile ayrı bir mesai. Ortamı nasıl? Kadıköy kültürünün hakkını veren, memnuniyet seviyesi yüksek bir kitle geliyor. Ne zaman ziyaret etmeli? Pazar günleri düzenledikleri ‘Bahçede Plak’ etkinlikleri kaçmaz ama haftanın yedi günü yaşayan bir mekan. İçecek menüsü nasıl? Tütsülenmiş lavantalı Stalker ve espresso’lu Dude kokteylleri başka yerde yok.

Reklâm
 • Barlar ve pub'lar
 • Beyoğlu

Ara Kafe’nin yanı başından kıvrılarak aşağı inen yol, sizi birkaç adım sonra Beyoğlu’nun en güzel köşelerinden birine ulaştırıyor. Yaz aylarında tepesindeki terasın da devreye girmesiyle üç kata yayılan Ziba, zamanla kendi kitlesini oluşturmuş bir bar. Öncelikle çaldıkları alternatif kulvardaki müzikler hep nefis, eller sürekli Shazam’a gidiyor. Serkan Aka imzalı iç mekan tasarımı sayesinde barın etrafında takılırken sanat yönetmenliği başarılı bir filmin setinde geziniyor gibisiniz. Sokaktaki masalarının yerleri sabit değil, birbirini tanıyan arkadaş grupları denk geldiğinde, çalışanlar masaları birleştirmek için yardıma gelmeye hazır. Bir mekanın ruhunu anlamak için müşterilerin yüz ifadelerini incelemek ipucu verebilir. Ziba’ya gelenlerin niyetinin dostlarını görmek, efkar dağıtmak ve muhabbetle neşelenmek olduğu doğal gülümsemelerinden anlaşılıyor. Tabii, burası bir müdavim mekanı olduğu için aklınızda yer etmiş birini tekrar görmeye de gidebilirsiniz. Ortamı nasıl? Hayatını oturtmaya başlamış ama gençliğini yaşamayı ihmal etmeyen nazik, rahat ve çekici bir kitle. Kozmopolit ve LGBTİ dostu. Ne zaman gitmeli? Akşamüstünden itibaren canınız ne zaman çekerse. İçecek menüsü nasıl? Ayakta takılıp sohbet edenler genelde şişe bira tercih ediyor.  

Craft Beer Lab
 • Barlar ve pub'lar
 • Akaretler

2012’de kurulan Craft Beer İstanbul, 100’ün üzerinde bira çeşidinin ithalatını gerçekleştirmiş. Craft Beer Lab bu biraları deneyimleyebileceğiniz efsanevi bir mekan. Bira fıçıları üst katta yer alan soğuk bira odasında muhafaza ediliyor ve alt katta bulunan 35 musluklu fıçı bira hattına çelik borularla aktarılıyor. Biralar tazeliğini koruduğu için müşteri memnuniyeti yüksek. Mekan bira tüketimine başlı başına bir kültür gibi yaklaştığından hangi yemekle hangi biranın iyi gideceğine dair de önerilerde bulunuyor. Mesela Keşan satır etinin yanında İngiliz ale birası London Pride tavsiye ediliyor. Akaretler yaya trafiğini gözlemlemeye meraklıysanız sokak kısmındaki masalarda takılabilirsiniz. Ancak arkada yer alan ağaçlı bahçenin atmosferi İstanbul’da yaşadığınıza değdiğini düşündürecek cinsten. Craft Beer Lab, Münih’teki Oktoberfest’le eş zamanlı düzenledikleri etkinliklerle Almanların keyfine uzaktan ortak olmanızı sağlıyor. Ortamı nasıl? 25-35 yaş arası müşterinin çoğunlukta olduğu eğlenceli bir kitle. Ne zaman gitmeli? Bahçesinin keyfi akşam serinliğinde bir başka. İçecek menüsü nasıl? Belçika birası Blanche de Namur göze çarpıyor.

Reklâm
The Populist
 • Barlar ve pub'lar
 • Şişli

1890 yılında kurulan Bomonti Bira Fabrikası restore edilip İstanbul’un sosyal hayatının kitabını yeniden yazmaya başlayalı birkaç yıl oluyor. Sayesinde Bomonti gün içi buluşmaları ve heyecanlı gece çıkmaları için favori semtlerden biri haline geldi. Gastronomi, sanat ve müzik ihtiyacını aynı alanda karşılayan kompleksin tarihiyle örtüşen ve çok sevilen bir mekan da The Populist. Çok yüksek tavanlarının büyülü atmosferinin altında salınarak yürürken, havalı ve enerjik mekan tasarımı sayesinde daha içecekleriniz gelmeden başınız dönüyor. Mekanın kendi üretimi olan biraların arkasındaki isim ise bu konuda uzman olan Philip Green. Kendisi The Populist’te satılan biraların üretim sürecinde tarif oluşturma, çalışanlara eğitim verme, besin güvenliğini takip etme ve güvenlik protokollerini uygulama gibi sorumluluklar üstleniyor. Düzenlediği tadım atölyeleriyle siz de kendinizi geliştirebilirsiniz. Ortamı nasıl? Mr. Murdoc’un resident DJ olduğu mekanın funk, rock ve alternatif müzikle hareketlenen akşamlarında müşteriler hayatlarından gayet memnun. Ne zaman gitmeli? Kalabalığın enerjisini sevenler hafta sonları buraya demir atmalı. İçecek menüsü nasıl? The Populist üretimi biralar arasından seçim yaparken çalışanlardan tavsiye alıp bilgilenmek en akıllıcası.

Alexandra Cocktail Bar
 • 4 5 yıldız üzerinden
 • Barlar ve pub'lar
 • Arnavutköy

Kapısından çevrilme ihtimalinizin olduğu mekanların ayrı bir çekiciliği vardır çünkü kaçan kovalanır. Nezih bir müşteri kitlesinin içeride rahat etmesini sağlamak için, Alexandra’nın girişindeki görevliler de sizi önce baştan aşağı süzebilir. Ancak görünümünüze özen gösterdiğinizde ve nezaketinizi koruduğunuzda açamayacağınız kapı yok. Arnavutköy’ün etkileyici görünümlü dört katlı bir binasında yer alıyor Alexandra. Flamingo desenli duvarları, renkli koltukları ve loş aydınlatmasıyla estetik algıları yüksek müşterileri tavlayacak çağdaş bir atmosfere sahip. Terasında bulunan uzun bar taburelerine oturup Boğaz manzarasına karşı sohbet etmeye bayılacaksınız. Müşteri kitlesinden de anlaşılacağı gibi ne üniversite gençliği ne de çalışan kesim, bu keyfe karşı koyamıyor. Ortamı nasıl? Deep house müzik eşliğinde sosyalleşen ve dans eden mutlu, hoş ve bakımlı bir kitle.   Ne zaman gitmeli? Püfür püfür terası gündüz ayrı, gece ayrı güzel. İçecek menüsü nasıl? Xanax ve Passiflora kokteylleri için reçete sormuyorlar.

Reklâm
Chicki Boom
 • Barlar ve pub'lar
 • Beşiktaş

Bu yıl Time Out İstanbul Yeme-İçme Ödülleri’nde en iyi yeni bar/kulüp seçilen Chicki Boom yoluna tam gaz devam ediyor. Gizli bar konseptini benimsemesine rağmen ünlü isimlerin müdavimi olması sebebiyle artık çoğumuz mekanın ismine aşinayız. Emirgan Group bünyesinde bulunan Chicki Boom’un arkasında La Boom, La Boucharie ve Gizli Kalsın gibi mekanlarıyla kendini ispatlayan Umut Evirgen var. Charles Dickens’ın aynı adlı romanından uyarlanan 1998 yapımı film ‘Great Expectations / Büyük Umutlar’ barın mekan tasarımına ilham vermiş.  Ortamı nasıl? Mekanın müşterilerinin çoğu birbirini tanıyor, ayrıca şöhretli simalarla karşılaşmanız garanti. Ne zaman gitmeli? Hafta sonları için biçilmiş kaftan.   İçecek menüsü nasıl? Budha, Atypique ve Voulez Vous isimleri olduğu kadar lezzetleriyle de iddialı. Nispetiye Caddesi 13, Levent.

Efendi
 • Barlar ve pub'lar
 • Topağacı

Efendi, önünden geçerken içerideki arkadaş gruplarının rahatlığını ve memnuniyetini görüp, nasıl bir yer olduğunu merak edeceğiniz bir Topağacı mekanı. Mekanda sizi bir bar karşılıyor ve ilerlediğinizde oturma yerleri bulunuyor. Güzel havalarda sokağa bakan kısmında vakit geçirmek, dostlarla sohbet edip gevşemek muazzam hissettiriyor. Mekanın kokteylleri, sadece mahalleliyi değil komşu semtlerin samimi atmosfer arayışındaki müşterilerini de tavlamış durumda. Funk ve soul ağırlıklı müziklerin çalındığı Efendi, akşamları dışarıda olmayı seven her yaştan müşteriye hitap ediyor. Ortamı nasıl? Nişantaşı sakinlerinin ve komşu semtlerden ziyaretçilerin rahat ve mutlu vakit geçirdikleri bir ambiyans sunuyor. Ne zaman gitmeli? İş çıkışları için ideal. İçecek menüsü nasıl? Vanilya şuruplu Encore ve tatlı-ekşi kategorisinden Cashmere öne çıkıyor.

Reklâm
Geyik Coffee Roastery & Cocktail Bar
 • Barlar ve pub'lar
 • Cihangir

Sanatçı tayfasının bir kısmını Kadıköy’e kaptırsa da Orhan Pamuk’un hâlâ sakini olduğu ve üzerine güzellemeler yazdığı Cihangir, özellikle yaz aylarında tadından yenmeyen bir semt. Akarsu Yokuşu üzerinde sıralanan mekanların önünden geçerken tanıdıklarını görüp hal hatır soranlar, büyük şehirde mahalle ruhunun hâlâ devam edebildiğini gösteriyor. İnsana bazen kapı önlerindeki masalarda oturan müşterilerin bakışları sebebiyle podyumda yürüyormuş gibi hissettiren bu sokağın kemikleşmiş adreslerinden biri de Geyik. Gün içinde bilgisayar başında çalışanların ve sakin buluşmaların adresi olan Geyik, karanlık çöktüğünde muazzam bir bara dönüşüyor. Kapısının önünde biriken ve hararetli muhabbetlere dalan kalabalıklar mekanın popülaritesinin bir kanıtı. Ortamı nasıl? Yaratıcı sektörlerde çalışanlar ve öğrenciler mekanın müdavimi. Ne zaman gitmeli? Eve erken dönmek istemediğiniz akşamlarda. İçecek menüsü nasıl? Kokteylleri her derde deva.

 • Restoranlar
 • Karaköy

Son derece şık bir bar Finn. Önündeki yüksek taburelere oturarak sosyalleşmek, yeni insanlarla tanışmak çok zevkli. Barmenleri ile sohbet ederek kokteyl kültürüne dair kendinizi geliştirmenizi de tavsiye ederiz. Bu işi ciddiye alıyorsanız, her salı düzenledikleri atölyelerde kokteyl hazırlığı ve içeriğine dair derinlemesine bilgi edinmeniz de mümkün. Eğlendirmeye yönelik çalınan yabancı şarkıların arasına nadiren house altyapılı Türkçe müzikler de ekleniyor. Mekandaki pembe neon ışıklı ‘I loved you’ yazısının herkesteki çağrışımı farklı. Ortamı nasıl? Şık ve muhabbet etmeyi seven bir kitle. Ne zaman gitmeli? Hafta sonu sabaha kadar sürecek gecelerin ısınma turunu burada yapmalı. İçecek menüsü nasıl? Taze böğürtlenli Bramble ve yeşil erikli Grass ferahlatıcı ve kolay içimli kokteyllerinden.

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm