Love İstanbul Ödülleri

Şehrin 39 ilçesinin en sevilen yerlerinin oylandığı Love İstanbul Ödülleri’nde kazananlar açıklandı!

Yazan:
Alara Altay
Reklâm

Love İstanbul Ödülleri yeme içme, kültür sanat ve etkinlik, dükkan, keyif-aile-spor ve kent simgeleri kategorilerinden oluşuyor. Seçkimiz şık restoranlardan esnaf lokantalarına ve büfelere, kuaförlerden konser salonlarına kadar çok geniş bir yelpazeye sahip. Her kategori altındaki aday mekanların kazananları:

Keyif, Aile & Spor: Rahmi Koç Müzesi, Atatürk Arboretumu

Kültür, Sanat & Etkinlik: İKSV Salon, Beykoz Cam Ocağı

Kent Simgesi: Galata Kulesi, Süreyya Operası

Dükkan: Kurukahveci Mehmet Efendi, Fey

Yeme & İçme: Fauna, Sunset Grill&Bar

 

Rahmi M. Koç Müzesi
 • Müzeler
 • Haliç

1994 yılında açılan Rahmi M. Koç Müzesi; Tarihi Lengerhane Bölümü, Tarihi Hasköy Tersanesi ve Açık Hava Sergileme Alanı olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Müzede, birçok ülkeden ve farklı dönemlere ait endüstri ve mühendislikle ilgili objeler, belgeler yer alıyor. Müze bu obje ve belgelerin toplanması, ev sahipliği yapılması, araştırılması, korunması ve sergilenmesini amaçlıyor. Müzedeki başlıca koleksiyonlar: Atatürk Bölümü, Karayolu Ulaşımı, Demiryolu Ulaşımı, Denizcilik, Havacılık, Tipo Baskı Atölyesi, Yaşayan Geçmiş, Makineler, İletişim, Bilimsel Aletler, Modeller ve Oyuncaklar.

Atatürk Arboretumu
 • Görülmesi gereken yerler
 • Parklar
 • Sarıyer

Belgrad Ormanı'nın altında yer alan, 700 dönümden fazla bir araziye yayılmış çok sayıda gölet ve yürüyüş yollarına sahip orman müzesi.

Reklâm
Salon İKSV
 • Müzik
 • Müzik mekanları
 • Şişhane

Kentin kültür ve sanat yaşamının ana damarlarının ortasında, Galata ve Şişhane mahallelerini birleştiren hat üzerinde taze bir durak oluşturan Salon, izleyicileri farklı sanat alanlarıyla aynı mekânda buluşturuyor. Yaratıcı ve yenilikçi çizgisi mekân özelliklerine de yansıyan Salon, hareketli sahne sistemiyle farklı performans biçimlerine olanak tanıyor.

Cam Ocağı Vakfı
 • Etkinlikler
 • Beykoz

Cam Ocağı, Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı cam ve sanat merkezidir. Riva Deresi kıyısında kurulu, yemyeşil doğaya sırtını vermiş, dingin ama yaratıcılık ile dopdolu bir atmosfer içinde varlığını sürdürür. Cam ile ilgili çalışmaların merkezi olmak, insanların cama dokunmasını ve camı sevmesine aracı olmak, camın ülkemizde kabul gören temel sanat dallarından biri olmasını sağlamak amacıyla kurulan Cam Ocağı, bu anlamda türlü faaliyetler içindedir. Önce bir cam stüdyosu olarak tasarlanan ama kısa zamanda dünya çapında bir cam merkezine dönüşen Cam Ocağı’nda eğitim ve üretim faaliyetleri kesintisiz olarak devam etmektedir. Bünyesinde çağdaş cam sanatından örneklerin de yer aldığı bir cam koleksiyonununda bulunduğu Cam Ocağı, eğitim ve üretim faaliyetlerini mümkün olan en yaratıcı, verimli ve etkili şekilde gerçekleştirmeye özen göstermektedir. Her yaştan öğrencileri kapsayan okul gezileri, özel gösteriler, günlük, iki günlük ve iki haftalık atölye çalışmaları, günlük turlar, şirketler ve diğer gruplar için özel aktiviteler düzenlendiği gibi, meraklı ziyaretçilere de her an kapısı açıktır.

Reklâm
Galata Kulesi
 • Görülmesi gereken yerler
 • Galata

528 yılında Fener Kulesi olarak inşa edilen Galata Kulesi, şehrin en önemli sembolleri arasındadır. UNESCO, 2013'te kuleyi Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil etti. İstanbul Boğazı ve Haliç, kuleden panoramik olarak izlenebilmektedir.

 • Müzik
 • Klasik & opera
 • Kadıköy

6 Mart 1927 yılında muhteşem bir galayla açılan bina eski İstanbul millet vekili Süreyya İlmen (Süreyya Paşa) tarafından ‘Süreyya Opereti Binası’ adıyla yaptırıldı ve yıllarca cumhuriyet baloları, konser ve operalara mekân oldu. İçindeki tablo ve süslemeler Naci Kalmukoğlu’na (Ivanoviç Kalmukov) ait. 1930’lu yıllardan 2005’e kadar, uzun yıllar sinema olarak hizmet verdi. İstanbullular sesli sinema ile ilk defa bu salonda tanıştı. 1990’larda son teknolojiyle yenilendi ve özel efektli filmlerin izlendiği bir numaralı salon oldu. (Jurassic Park’ın Altıyol’a kadar inen  bilet kuyruğunda geçirilen saatleri unutabilen var mı?) Sinemanın ilk müdürü Nazım Hikmet’in babası Hikmet Nazım Bey; gösterilen ilk sesli film ise ‘Broadway Melodisi’ydi. Kadıköylülerin hemen hepsinin beyaz perdeyle ilk tanıştığı yer de burası. Salonu 500 koltukluk, yani AKM’nin yarısı kadar bile değil. "Son anda bilet bulunur nasılsa”lara aldanmayın, yerinizi önceden ayarlayın. Mimar Cafer Bozkurt’un müdürü olduğu restorasyon projesi yaklaşık 9 milyon dolara maloldu. Her şey aslına uygun olarak yenilenmiş, yer mozaikleri dahi korunmuş. Bunlara ilaveten klima, led aydınlatma sistemi, Süreyya Sineması’nın ambleminden yola çıkılarak tasarlanan avizeler, 70 kişilik asansörlü orkestra çukuru gibi yenilikler de var. Yapımında Almanya ve Fransa’daki tiyatro binaları örnek alınmış. Özellikle hol kısmında Paris’teki Théâtre Champs-Elysées’den açıkça esinlenilmiş. Geneline Art Deco tarzı hakim; dışarıya adım atıncaya dek

Reklâm
Kurukahveci Mehmet Efendi
 • Alışveriş & stil
 • Butik yeme-içme
 • Fatih

Kurukahveci Mehmet Efendi'nin 1871’de kurduğu kahve dükkanı, kahve tutkunlarına aynı lezzeti sunmaya devam ediyor. Bu gelenek bugün Kurukahveci Mehmet Efendi'nin torunları tarafından yaşatılıyor. Burada Türk kahvesi kilo ile, yahut pakette ve kutularda satılıyor. Bunun yanı sıra, yine kendi üretimleri olan filtre kahve, espresso, kavrulmuş çekirdek kahve, kakao da satıyorlar.

Fey
 • Alışveriş & stil
 • Nişantaşı

Arkun’un Paris ve New York’tan bizzat seçtiği zevkli parçalar Parizyen bir şıklığı temsil ediyor. Midi boy yüksek bel kloş etekler, gösterişli deri üzerine altın detaylı kemerler, şık loafer ve ayakkabılarla dolu olan Fey, Nişantaşı’nda mutlaka görülmesi gereken adreslerin başında geliyor. 

Reklâm
Fauna
 • Restoranlar
 • Ataşehir

Moda’daki yerinin kapanmasının ve kısa bir Bozcaada çıkarmasının ardından geniş tavanlı, ferah bir dükkâna kurulmuş Fauna. Yeri var gibi gözükse de İbrahim Tuna servis edebileceğinden fazla kişiye masa ayırmayı gereksiz bulmuş. Mekânın çoğunu açık bir mutfak kaplıyor, siz de yemeğinizi beklerken Tuna’nın hazırlama sürecini izleyebiliyorsunuz.   Elinizde tuttuğunuz derginin de kanıtladığı üzere inanılmaz bir hız var yeme içme sektöründe. Fauna bu trafiğe karışmadan devam ediyor yoluna. Karmaşaya karşı durduğundan değil, “Çok değişik şeyler yapmıyoruz.” diyor İbrahim Tuna. “Biraz eski kafalı bir yer burası, modern değil. Aynı sayılabilecek tabakları yapıyoruz.” diyor. Aslına bakarsanız haklı, elindeki malzemelere göre biraz değişiklik gösterse de gösterişsiz ve aynı çizgide ilerleyen bir menüsü var. Üzerine zeytin, fesleğen, sarımsak, parmesan yağdırılmış kiraz domatesli makarnası veya tulum peynirli cevizli ravioli gibi tabakları menünün kilit noktaları. Anne tarifi maylobi isimli beyaz çikolata ve vanilya taneli muhallebisini es geçmemek lazım, her yemeğin sonunda siparişi hak eden hafif bir tat.   ‘Bahar gelsin bakla, enginar çıksın’dan fazla bir beklentileri yok mutfakları adına. Ama hazırlanan her tabak Tuna’nın zevkleri ve kıstaslarından elenerek menüye düşmüş. Toz parmesan yerine taze olması ve bulamaca dönmemesi için son dakikada parmesan rendeliyor makarnalarına. Undan çok daha iyi sonuç aldığını düşündüğü için sadece irmik ile hazırlıyor makarna hamurlarını, kuzu et

Sunset Grill & Bar
 • Restoranlar
 • Ulus

İster evlilik, ister iş yemeği olsun bir imza durumu söz konusuysa kendinizi Sunset’in kollarına bırakabilirsiniz. İstanbul’a her dışarıdan gelenin ve her İstanbullunun mutlaka deneyimlemesi gereken 10 şey listesinde yıllardır yerini koruyan Sunset adına uygun biçimde, İstanbul’da güneşin batışının en geniş spektrumla izlenebileceği noktalardan biri. Etkileyici manzarası ve şehirli bir şıklığı yansıtan dekorasyonuyla Sunset’in uluslararası menüsünde sushi, Japon ve modern Türk mutfağından seçenekler bulunuyor. Japon şef Hiroki Takemura’nın hazırladığı Japon mutfağına ait özel bir menüleri var. Türk ve uluslararası mutfağın şefi ise Hüseyin Arslan. Şarap kavını ve kimi içecek ve yemeklerde kullandıkları malzemeleri yetiştirdikleri baharat bahçelerini de Sunset’i Sunset yapan şeyler arasında saymak gerek.

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm