İstanbul'un en iyi sushi restoranları

İstanbul’daki eski ve yeni sushi’cileri yokladık ve bu listeyi hazırladık.

Sushi
Time Out Istanbul editors |
Advertising

İstanbul’da sushi yemek bir 10 sene evvel olduğu kadar havalı değil kabul. Öte yandan gerçek sushi-severlerin sayısı bugün çok daha fazla ve sushi restoranları da bu doğrultuda daha çok sayıda. Fiyatlar hâlâ yurt dışına kıyasla yüksek olsa da sushi lüks ve niş basamaklarından bir adım geride, daha ulaşılır bir seviyede duruyor bugün. 

İstanbul'un en iyi sushi restoranları

Restoranlar

Hori

icon-location-pin Kağıthane

“Ah nerede o Japonya’da yediğim sashimi’ler, nimono’lar, sushi’ler…” diye iç geçirenlerin Japonya özlemini dindiren Hori, İstanbul’daki en gerçek Japon belki de. Otantik Japon mutfağının menüsü de yalnızca gerçek Japon yemekleri odaklı. Uzayıp giden menüde özellikle deniz mahsullerinin binbir çeşidine rastlamak mümkün. Tatlı Japon soslu somon, ince kesilmiş zencefilli dana eti, ızgara ördek ve köri soslu domuzlu beyaz makarna çorbası gibi egzotik seçenekler menünün öne çıkanları.

Restoranlar

Ioki Sushi

icon-location-pin Sarıyer

İsmindeki ‘Oki’yi şefinden, ‘İ’yi de İstanbul’dan alıyor İoki. İstanbul’u tavlamasındaki tek etken değil üstelik bu harf sahiplenmesi, amacı ‘tuzlu’ bir alışkanlık olarak kabul edilen Japon mutfağını daha ulaşılabilir kılmak. İoki’yi bu kadar sevdiren şeylerin başında gelen restoranın spesiyali tornado roll, ancak İoki’yi farklı kılan Oki’nin yıllardır geliştirdiği özel sosları. Özel reçetelerle hazırlanan soslar mekânın imzası niteliğinde.

Advertising
Restoranlar

Itsme - itsumi

icon-location-pin Beşiktaş

Bir diğer adı İtsumi. Anlamı Japonların beş temel tadı; şeker, tuz, sirke, soya ve miyo. Sushi’nin dışında Japon mutfağının sıcak yemeklerini tadabileceğiniz Itsme’de öğlenleri pratik ve ekonomik bir menü var. Mutfağın emanet edildiği ustaların hepsi Japon.

Gece hayatı

Izaka – Hitode

icon-location-pin Taksim

Izaka’da Sushi’ler Hitode Sushi Bar’a emanet. Deniz ürünleri ve mezelerden Mezze Mare, kebaplar ve Orta Doğu ağırlıklı dünya mutfağından The Midd sorumlu. Lounge Bar ise İstanbul ışıkları gece nasıl oluyor diye merak edenleri müzik ve içkiyle ağırlıyor.

Advertising
Restoranlar

Kudeta

icon-location-pin Sarıyer

2005 yılında açılan Kudeta’da sekiz grup; nigiri, sashimi, gunkan, maki rolls, temaki handroll, uramaki inside-out, moriawase set menü sushi var. Toplam çeşit sayısı 95. Tüm Sarıyer bölgesine paket servisleri mevcut.

Restoranlar

Lucca

icon-location-pin Bebek

Bebek’te merkezî bir konumda. Dışarıdaki masalarda oturup, gelen geçeni izlemek, TV karşısında magazin programı izlemekten çok daha zevkli olsa da Lucca’nın yemek ve servis kalitesinin insanların buraya asıl gidiş sebebi olduğunu unutmamak gerek. Lucca’nın menüsündeki sushi tabağının içeriği her gün değişiyor. 

Advertising
Restoranlar

Maromi

icon-location-pin Şişli

Divan İstanbul’un içinde kapılarını açan Maromi’nin mutfağında 10 yıldır ülkemizde yaşayan Chef Kenji var. Japon şef Türkiye’ye gelmeden önce birçok Avrupa ülkesinde Japon tarzı ve restoranları üzerine danışmanlıklar yapmış. Menüde 30 çeşit sushi, 10 çeşit sashimi, 30 çeşit başlangıç, tempura ve Asya füzyon mutfağı yer alıyor. Öğle servisinde hızlı iş yemekleri için üç farklı menü düşünülmüş.

Restoranlar

Miyabi

icon-location-pin Etiler

Miyabi, Japon mutfak literatüründe en üst seviyeye gelen sashimi ustalarına verilen bıçağın ismi. İstanbul’daki karşılığı ise daha önce Mori ve Ioki’nin işletmeciliğini üstlenen Yüksel Akkök’ün, Akatlar’da açtığı yeni sushi restoranı oldu. Sushi’den beklentinizi bir adım ileri taşıma iddiasını seyredilebilen açık mutfağı ile ispatlıyor.

Advertising
Camera
Restoranlar

Miyako

icon-location-pin Dolmabahçe

Asya yemeklerini, Japonya haritası şeklinde düzenlenmiş bahçesi ve zen bir atmosfer eşliğinde sunuyor Miyako. Taze, günlük deniz mahsullerinden hazırlanan zengin sushi çeşitlerinin hepsi birbirinden leziz. Japon yemek zevkini yaşayabileceğiniz özel yemek odası Tatami ile Miyako, Japon mutfağının geleneksel lezzetlerini tadabileceğiniz en iyi adreslerden biri. Miyako’nun gözdesi Sushi Bar’da taze günlük deniz mahsullerinden hazırlanan zengin sushi lezzetlerini, nigiri ve kurutulmuş yosuna sarılmış klasik maki çeşitlerini tadabilirsiniz. Sushi haricinde de kolay kolay her Japon lokantasında bulamayacağınız geleneksel tarifler barındırıyor menüleri.

Camera
Restoranlar

Ninja

icon-location-pin İstiklal Caddesi

İstanbul’un beğenilen Japon restoranlarından biri. Japon ve Taylandlı aşçılar çalışıyor. Sadece sushileri değil noodle’ları da çok beğeniliyor. Öğle yemeklerinde set menü uygulamaları var. Tatami odaları bulunuyor. Şefin tavsiyesi dragon adı verilen yılan balığı. Menüde 25 çeşit sushi bulabilirsiniz.

Daha fazla göster
Advertising