Heads up! We’re working hard to be accurate – but these are unusual times, so please always check before heading out.

Sushi

İstanbul'un en iyi sushi restoranları

İstanbul’daki eski ve yeni sushi’cileri yokladık ve bu listeyi hazırladık.

Time Out Istanbul editors
Advertising

İstanbul’da sushi yemek bir 10 sene evvel olduğu kadar havalı değil kabul. Öte yandan gerçek sushi-severlerin sayısı bugün çok daha fazla ve sushi restoranları da bu doğrultuda daha çok sayıda. Fiyatlar hâlâ yurt dışına kıyasla yüksek olsa da sushi lüks ve niş basamaklarından bir adım geride, daha ulaşılır bir seviyede duruyor bugün. 

İstanbul'un en iyi sushi restoranları

Hori

Restoranlar Kağıthane

“Ah nerede o Japonya’da yediğim sashimi’ler, nimono’lar, sushi’ler…” diye iç geçirenlerin Japonya özlemini dindiren Hori, İstanbul’daki en gerçek Japon belki de. Otantik Japon mutfağının menüsü de yalnızca gerçek Japon yemekleri odaklı. Uzayıp giden menüde özellikle deniz mahsullerinin binbir çeşidine rastlamak mümkün. Tatlı Japon soslu somon, ince kesilmiş zencefilli dana eti, ızgara ördek ve köri soslu domuzlu beyaz makarna çorbası gibi egzotik seçenekler menünün öne çıkanları.

Ioki Sushi

Restoranlar Sarıyer

İsmindeki ‘Oki’yi şefinden, ‘İ’yi de İstanbul’dan alıyor İoki. İstanbul’u tavlamasındaki tek etken değil üstelik bu harf sahiplenmesi, amacı ‘tuzlu’ bir alışkanlık olarak kabul edilen Japon mutfağını daha ulaşılabilir kılmak. İoki’yi bu kadar sevdiren şeylerin başında gelen restoranın spesiyali tornado roll, ancak İoki’yi farklı kılan Oki’nin yıllardır geliştirdiği özel sosları. Özel reçetelerle hazırlanan soslar mekânın imzası niteliğinde.

Advertising

Itsme - itsumi

Restoranlar Beşiktaş

Bir diğer adı İtsumi. Anlamı Japonların beş temel tadı; şeker, tuz, sirke, soya ve miyo. Sushi’nin dışında Japon mutfağının sıcak yemeklerini tadabileceğiniz Itsme’de öğlenleri pratik ve ekonomik bir menü var. Mutfağın emanet edildiği ustaların hepsi Japon.

Izaka – Hitode

Gece hayatı Taksim

Izaka’da Sushi’ler Hitode Sushi Bar’a emanet. Deniz ürünleri ve mezelerden Mezze Mare, kebaplar ve Orta Doğu ağırlıklı dünya mutfağından The Midd sorumlu. Lounge Bar ise İstanbul ışıkları gece nasıl oluyor diye merak edenleri müzik ve içkiyle ağırlıyor.

Advertising

Kudeta

Restoranlar Sarıyer

2005 yılında açılan Kudeta’da sekiz grup; nigiri, sashimi, gunkan, maki rolls, temaki handroll, uramaki inside-out, moriawase set menü sushi var. Toplam çeşit sayısı 95. Tüm Sarıyer bölgesine paket servisleri mevcut.

Lucca

Restoranlar Bebek

Bebek’te merkezî bir konumda. Dışarıdaki masalarda oturup, gelen geçeni izlemek, TV karşısında magazin programı izlemekten çok daha zevkli olsa da Lucca’nın yemek ve servis kalitesinin insanların buraya asıl gidiş sebebi olduğunu unutmamak gerek. Lucca’nın menüsündeki sushi tabağının içeriği her gün değişiyor. 

Advertising

Maromi

Restoranlar Şişli

Divan İstanbul’un içinde kapılarını açan Maromi’nin mutfağında 10 yıldır ülkemizde yaşayan Chef Kenji var. Japon şef Türkiye’ye gelmeden önce birçok Avrupa ülkesinde Japon tarzı ve restoranları üzerine danışmanlıklar yapmış. Menüde 30 çeşit sushi, 10 çeşit sashimi, 30 çeşit başlangıç, tempura ve Asya füzyon mutfağı yer alıyor. Öğle servisinde hızlı iş yemekleri için üç farklı menü düşünülmüş.

Miyabi

Restoranlar Etiler

Miyabi, Japon mutfak literatüründe en üst seviyeye gelen sashimi ustalarına verilen bıçağın ismi. İstanbul’daki karşılığı ise daha önce Mori ve Ioki’nin işletmeciliğini üstlenen Yüksel Akkök’ün, Akatlar’da açtığı yeni sushi restoranı oldu. Sushi’den beklentinizi bir adım ileri taşıma iddiasını seyredilebilen açık mutfağı ile ispatlıyor.

Advertising

Miyako

Restoranlar Dolmabahçe

Asya yemeklerini, Japonya haritası şeklinde düzenlenmiş bahçesi ve zen bir atmosfer eşliğinde sunuyor Miyako. Taze, günlük deniz mahsullerinden hazırlanan zengin sushi çeşitlerinin hepsi birbirinden leziz. Japon yemek zevkini yaşayabileceğiniz özel yemek odası Tatami ile Miyako, Japon mutfağının geleneksel lezzetlerini tadabileceğiniz en iyi adreslerden biri. Miyako’nun gözdesi Sushi Bar’da taze günlük deniz mahsullerinden hazırlanan zengin sushi lezzetlerini, nigiri ve kurutulmuş yosuna sarılmış klasik maki çeşitlerini tadabilirsiniz. Sushi haricinde de kolay kolay her Japon lokantasında bulamayacağınız geleneksel tarifler barındırıyor menüleri.

Ninja

Restoranlar İstiklal Caddesi

İstanbul’un beğenilen Japon restoranlarından biri. Japon ve Taylandlı aşçılar çalışıyor. Sadece sushileri değil noodle’ları da çok beğeniliyor. Öğle yemeklerinde set menü uygulamaları var. Tatami odaları bulunuyor. Şefin tavsiyesi dragon adı verilen yılan balığı. Menüde 25 çeşit sushi bulabilirsiniz.

Daha fazla göster
Tavsiye edilen

    İlginizi çekebilecek diğer içerikler

      Advertising