Nerede et yesek?

Keşfettiğinizde bize teşekkür edeceğiniz dört yeni et restoranıyla karşınızdayız

Elbet Steakhouse
Elbet Steakhouse
Ediz Pekinli |
Advertising
Restoranlar, Steakhouse

Scarlet Steakhouse

icon-location-pin Etiler

Bakmayın siz dünya mutfağı olarak özetlenen menüsüne, mekânın adının da belli ettiği üzere Scarlet’e gittiğinizde et yemeniz şart. Etiler’in göbeğinde 800 metrekarelik bir alana yayılıyor Scarlet. Şehirdeki et oburlar daha önce Scarlet’in kurucusu, 29 yaşındaki Süleyman Dilek’in etlerinin tadına Günaydın Steakhouse’ta bakmış olabilir. Et işleme ve pişirme teknikleri konusunda usta olan Dilek’in başarısının ardında et aşkı ve müşterisiyle kurduğu hem samimi hem de mesafeli diyalog yatıyor. Zamana yayılan bir et sefası sürmek dışında Scarlet’e bar menüsündeki atıştırmalıkları tatmak ve DJ performanslar eşliğinde gecenin tadını çıkarmak için de yolunuzu düşürebilirsiniz.

Restoranlar, Steakhouse

Meatco House

icon-location-pin Sarıyer

İki büyük aşkımız burada buluşuyor: Boğaz ve et! Yeniköy’deki Meatco House’un arkasındaki isim de mekânın etleri ve lokasyonu gibi iddialı; Nusr-Et’ten tanıdığımız Mithat Erdem. Etin kaç farklı hali olabilir sorusunun cevabı Meatco House’un menüsünde saklı, zira 20’yı aşkın et çeşidini burada bulabilmeniz mümkün. Meatco House’ta etler kesildikten sonra 0-6 derecede, 20-28 gün boyunca dinlendirme dolabında bekletiliyor. Boğaz hattı ve yemek dendiğinde aklınıza hâlâ sadece balık restoranları geliyorsa, Meatco House’u denemenizin zamanı geldi de geçiyor demektir.

Advertising
Restoranlar, Steakhouse

Elbet Steakhouse

icon-location-pin Etiler

İsim yapmış bir etçinin yanında yetişip kendi et restoranını açan ve başarıdan başarıya koşan gençlerin hikâyelerine alıştık. Elbet de bu geleneğin bir parçası. Baştan uyaralım, Elbet’te yer bulmak gerçekten zor! Zamanında Nusr-Et’te deneyim kazanan bir ekibin kurduğu Elbet, büyük etçilere göre daha butik ve samimi bir ortama sahip. İbrahim Çolak ve Elvan Şahin, 10 senelik et ve restoran tecrübelerini menüye yansıtmayı ve kısa sürede kendi müdavimlerini yaratmayı başarmış. Etlerin lezzetinin yanı sıra güler yüzlü ve ilgili çalışanları da övgüye hak ediyor. Akatlar'ın bu sevimli mahalle etçisini, birkaç gün öncesinden rezervasyon yaptırarak siz de mutlaka keşfedin. Kıvanç Tatlıtuğ’dan Çağatay Ulusoy’a Elbet’e yolunu düşen ünlülerin sayısı da bir hayli fazla.

Restoranlar, Steakhouse

Mezbaa

icon-location-pin Karaköy

“Racon kesmiyoruz, et kesmiyoruz.” Mezbaa işte bu sloganla çıktı yola. Geçtiğimiz aylarda açılan çiçeği burnunda bu mekân, Karaköy’de rüştünü ispat etti bile. Dışarıda ve içeride olmak üzere farklı oturma alanları olan Mezbaa’nın deniz manzaralı bir de terası var ki yaz aylarında buranın hayli popüler olacağı ön görüsünde bulunabiliriz. Dry aged etleri, burger çeşitleri ve ızgaralarıyla damakları şenlendiriyor Mezbaa. Etiler’deki etçilerin popüler konseptini Karaköy’e taşıyan, ahşap ağırlıklı bir dekorasyonu sahip olan mekânı açanlar ise yine Karaköy’deki LoL Coffee Roasters’ın sahiplerinden başkası değil.

Advertising