İki berberle sohbet: Cavit Durukan ve Stephane Besson

Biri Yedikule’nin 45 senelik emektar berberi, diğeri dünyaca ünlü Fransız bir saç tasarımcısı. Erkek saç kesimi konusunda iki ayrı dünyanın duayenleriyle buluştuk

Cavit Durukan
Onur Aymete |
Advertising

Artık Yediule’den tren geçmese de İstasyon Berberi Cavit Durukan, 45 senedir yaptığı gibi dükkânının başında durmaya devam ediyor. Cavit Bey’in kanaryaları ve müşterilerinin fotoğraflarıyla dolu küçük dükkânı, berber sözünü duyunca aklınıza gelenlerin kusursuz bir temsilcisi gibi. Bu yüzden de Cavit Bey’in ziyaretçileri sadece müşterileriyle sınırlı değil; fotoğrafçıların ve Yedikule’yi gezmeye gelenlerin de uğrak noktası İstasyon Berberi, hatta hakkında bir fotoğraf sergisi bile açılmış.

Ne zaman berberliğe başladınız?

Berber koltuğunun başına dikildiğim tarih 1961. Çanakkale’de babamın dükkânında çıraklığa başladım.

Sizin çocuklarınız yanınızda çırak olarak çalıştı mı?

Mesleğimin koşullarını biraz olsun görmeleri için oğullarımı birer sene çırak olarak yanımda bulundurdum ama mesleği öğretmedim, öyle bir hevesleri de olmadı. Öğretmek de istemezdim çünkü milli ve dini bayramlarda, tatillerde o malum durumu yaşarsın: Herkes evinde istirahat eder, sen dükkânda beklersin.

İş yoğunluğunuz nasıl?

40 küsur senelik müşterilerim hâlâ geliyor ama Yedikule’deki fabrika kapanınca müşteriler azaldı. Günde 20 müşteri gelirdi bazen ama şimdi bir müşteriyle dükkânı kapattığımız oluyor.

Neden berberimizi değiştirmeyi sevmeyiz?

Bu sorunun cevabını müşteri olarak siz daha iyi biliyorsunuz aslında. İnsanlar birbirinin sohbetine alışıyor, berber müşterinin saçına aşina oluyor, nereden nasıl keseceğini, saçın şeklini ve tipini biliyor. Bir-iki sefer müşteri tarif eder, devamında söylemez bile.

Yedikule İstasyonu Caddesi 33, Yedikule.

Kendinizi moda dergileri için sık sık yaratıcı saç tasarımları yapan bir kuaförün ellerine bırakma fikrinden korkmayın; Stephane Besson konu erkek saç kesimi olduğunda kişiye en çok yakışan, doğal görünümlü modellerden şaşmıyor. Bu yüzden de her ay beş gün boyunca Zorlu Center’daki Vakko’ya gelen Besson’un eli İstanbul’da olduğu sürece hiç boş durmuyor; randevu listesi dolup taşıyor.

Sence gelmiş geçmiş en kötü saç trendi nedir?

Bana sorarsanız, gelmiş geçmiş en kötü saç trendleri 70’ler ve 80’lerin stillerinde saklıydı. Ancak bir yandan da bu stillerde yaratıcılığın gizlenmiş olduğunu itiraf etmek durumundayım. Erkeklerde bazen bütünün bazen sadece ense kısmının uzun bırakıldığı saç tıraşları ve rasta, bu yılların özgürlükçü ve yaratıcı bakış açısının bir dışa vurumu olarak da nitelendirilebilir.

İstanbul’da çalışmaya devam ederken bir yandan Paris’te de bir salon işletiyorsun. Kuaför koltuğunda edilen sohbetler açısından iki şehir arasında nasıl farklılıklar var?

Aslında Türkiye’deki kuaför salonları için geçerli olan sohbet konuları Fransa’daki salonlarda da birebir aynı. Biraz futbol konuşuyoruz, biraz politika ve gündem. Geri kalan konular ise kişiye göre şekillendiğinden her şeyden biraz diyebilirim.

Donald Trump’ın saçları hakkında ne düşünüyorsun?

Sürekli olarak yanında bir kuaför bulundurması gerekiyordur herhalde.

Stephane Besson her ay beş gün boyunca Vakko Zorlu Center’da. Randevu için: 0 212 708 33 33.

Advertising