Beş maddede 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları

Güney Amerika'da kıta tarihinin ilk olimpiyat oyunlarına gerçekleşirken Rio de Janeiro 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’nı mercek altına alıyoruz.

2016 Yaz Olimpiyatları
Fotoğraf: Lazyllama
Time Out Istanbul editors |
Advertising

Modern olimpiyatların temel fikrinin ülkeleri ve kültürleri birbirine yaklaştırmak, rekabeti savaş alanlarının dışında centilmen bir düzleme çekmek olduğunu düşünürsek Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın içinde bulunduğumuz zamanlar için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarız herhalde. İnsan kapasitesinin sınırlarını her seferinde bir adım ileri taşıyan oyunlar katılımcılar kadar izleyiciler için de büyük bir şölen. Fakat bir tarafta büyük müsabakalar, süperstar sporcular, meşalenin taşınması ve açılış seremonisi gibi geleneksel güzellikler dururken diğer taraftaysa kentin altyapısını güçlendirmek adına favela denen ünlü gecekondu mahallelerini yerle bir ederek Rio’nun altını üstüne getiren, neredeyse şehri dev bir şantiyeye çeviren acımasız bir dönüşüm var. Bir tarafta sportmenlik ve barış mesajları, bir taraftaysa bunun tam tersi bir yıkım... Büyük ölçekli çevre sorunları, zorunlu yerinden etmeler ve yerel halkı şehir dışına iten sert güvenlik önlemlerinin olimpiyat ruhuna gölge düşürmemesini ümit ederek olimpiyatların karakteristik özelliklerini sıralamaya geçelim.

 

1
Olimpiyat
Fotoğraf: Lazyllama

Kıtanın ilk olimpiyatı

Ne kadar sporla özdeşleşmiş bir kıta olsa da olimpiyat meşalesinin son durağının Güney Amerika olması uzun zaman aldı. ‘Viva sua paixao’ (Tutkunu yaşa!) sloganıyla düzenlenen Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları kıtada düzenlenen ilk olimpiyat. Rio, 2009’da Tokyo, Chicago ve Madrid ile yarışıp ipi göğüsleyen şehir oldu.

2
Olimpiyat
Fotoğraf: Cp Dc Press

Rekorların stadyumu

Açılış ve kapanış törenlerinin gerçekleşeceği Maracanã Stadyumu’nun şanlı ve zengin bir tarihi var. Şu andaki kapasitesi her ne kadar 78.000 kişi olsa da Brezilya’nın Uruguay karşısında 2-1 mağlup olduğu 1950 Dünya Kupası finalinde 199.854 kişiyi ağırlamış ki bu da kaydedilmiş en büyük seyirci sayısı.

Advertising
3
Olimpiyat

Bitmeyen tepkiler

Joinville şehrinde 27 yaşındaki bir genç basit bir bahis için meşaleyi söndürmeye kalktı. Fakat haberler hemen bunun olimpiyatlara karşı bir protesto olduğu yönünde değerlendirildi. Zaten altyapı sorunları yaşayan Rio, olimpiyatlar için iyice talan edilmiş durumda. Bu konuda öfke de haliyle çok büyük.

4
Olimpiyat

Rakamlar konuşsun

Olimpiyatlara 42 spor dalında, 205 ülkeden 10.500 sporcu katılıyor. 70.000 gönüllü ve 85.000 çalışan organizasyona dahil olacak. 33 spor merkezinde gerçekleşen 306 müsabaka için en ucuzu 40, en pahalısı 3000 dolar olmak üzere 7 buçuk milyon bilet satıldı. Rugby 92, golf ise 112 yıl sonra tekrar olimpiyat oyunlarına dâhil edildi.

Advertising
5
Olimpiyat

Milenyum çocukları

Rio’daki olimpiyat 2000 sonrasında doğan sporcuların katıldığı ilk olimpiyat olacak. Yaş sınırları branşların şartlarına göre değişse de jimnastik ve dalış gibi dallarda gençleri izleyeceğiz. Milenyum çocukları yavaş yavaş sahneyi devralmaya başladılar. Sidney 2000’in açılışı daha dün gibi, zaman resmen uçup gidiyor.

Milli sporcularla konuştuk

Advertising