Milli kürekçi Hüseyin Kandemir röportajı: "Olimpiyatlarda mücadele etmek her sporcunun hayalidir."

Rio de Janeiro 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi temsil eden 30 yaşındaki milli kürekçi Hüseyin Kandemir'le konuştuk.

Hüseyin Kandemir
Time Out Istanbul editors |
Advertising

Ne zamandır kürekle uğraşıyorsun? Nasıl merak saldın?
16 yıldır. Daha önce Sakarya Kürek İhtisas Kulübü ve Fenerbahçe Kulübü’nde kürek çektim. Beş yıldır Galatasaray’dayım. Küreğe başlamadan önce iki sene futbol oynadım. Lisede bir arkadaşımın daveti ile kürekle tanıştım.

Olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil edecek ilk kürek takımındasın. Neler hissediyorsun?
Olimpiyatlarda mücadele etmek her sporcunun hayalidir. Ama Türkiye’de kürek branşında bu oldukça zor. Hatta daha önce olimpiyat vizesi alınmadığı için çoğu kişinin gözünde imkânsızdı. Başarımız bütün tabuları yıktı. Tutkunu olduğunuz sporun tarihinde ‘ilk’ kelimesi ile yan yana anılmak harika bir his.

Takım arkadaşın Enes Kuşku’nun bıçaklanmasının ardından hazırlıklara nasıl devam ettin?
Teknede ve sosyal hayatımızda Enes ile iyi bir uyumumuz vardı. Bu olay bütün çalışmamızı alt üst etti. Doktorların Enes’in olimpiyatlara katılamayacağını söylemesinin ardından, antrenörümüz federasyon ile görüştü. Bana en iyi şekilde uyum sağlayabilecek kişiyi bulmak için kolları sıvadılar. Sonunda takım kaptanımız Cem Yılmaz’da karar kılındı.

Kürek antrenmanları çok erken saatlerde yapılır. Bu disipline alışmak seni zorladı mı?
İlk başladığım yıllarda oldukça zordu. Ama yaptığınız işi severseniz zorlukların üstesinden gelmek kolaylaşıyor.

“Yarış başlamadan hemen önce antrenmanlar sırasında yaşadığım zorlukları düşünürüm.”

“Onu yensem bana yeter,” dediğin bir rakibin var mı?
Olimpiyatlarda yarışacağımız ekiplerle birçok yarış anımız var. Bu nedenle birden fazla kişiyi gözüme kestirdim. 

Kürekleri eline aldığın an aklından ne geçiyor?
Yarış başlamadan hemen önce antrenmanlar sırasında yaşadığım zorlukları düşünürüm. Çünkü o zorlukların bir ödülü olmalı. Sonra da sırasıyla ailemi, arkadaşlarımı ve bana destek olan dostlarımı düşünür, dua eder ve start hakeminin vereceği komutu beklerim.

Yarış sırasında kürek çekimini kolaylaştıran sürekli mırıldandığın bir şarkı ya da motive edici bir söz var mı?
Yarış sırasında fazla konuşma fırsatımız olmuyor. Çünkü o an nabzınız 180-190 arasında seyrediyor. Nefesinizi kontrollü kullanmalısınız. Ancak ekip arkadaşım ile aramızda “Hadi!”, “Şimdi!”, “Atak!” gibi motive edici kelimeler kullanıyoruz. O da yarış boyunca iki-üç kez olan bir şey.

Yarışların gerçekleşeceği bölgelerdeki su kirliliği nedeniyle organizasyon hayli eleştirilmişti. Bu durum seni nasıl etkiledi?
Duyduğum kadarıyla kirlilik seviyesi üst düzeydeymiş ancak doğa sporlarında sizin elinizde olmayan sebeplerle bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yapacak fazla bir şey yok, kirli sularla mücadele etmek durumundayız.

Rio de Janeiro 2016 Yaz Olimpiyatları kürek yarışları 6-13 Ağustos’ta gerçekleşiyor.

Advertising