Hangi spor salonuna neden gitmeli?

Hangi spor salonu hangi konularda öne çıkıyor öğrenmek isteyenler için listemiz aşağıda.

Yazan:
Onur Aymete
ve
Erçağ Akın
Reklâm
Cardio’da sıkılanlar için: Let’s Club
 • Etkinlikler
 • Ataşehir
Verimli bir egzersiz cardio’suz olmaz. Ama kabul edelim, herkesin bayıldığı bir şey değil cardio. Boşluğa bakmaktan canı sıkılanlar ya da durduğu yerde hareket simülasyonu yapmaktan bunalanlar için Anadolu Yakası’nın dev spor kulübü Let’s Club ideal. Koşu bandından bayanların aşındırması için egzersiz alanını çevreleyen 100 metrelik bir kapalı maraton parkuru bulunuyor. Ayrıca Cardio Cinema alanındaki aletlerin üzerinde ter dökerken seyirlik ihtiyacınızı ufak ekranlara tenezzül etmeden projeksiyon perdesinden giderebilirsiniz. Bunun dışında açık ve kapalı havuzu, çocuk kulübü, tenis ve basketbol alanlarıyla hemen hemen her saat farklı bir grup dersinin verildiği, tam teşekküllü bir spor kompleksi. Ayrıca zaman zaman fitness partileri gibi etkinlikler veya pinpon turnuvaları gibi yarışmalarla ortam hareketleniyor.
Crossfit için: Crossfit Blackboard
 • Etkinlikler
 • Sarıyer
Biliyoruz vaktiniz yok ve daha önce fit bir vücuda sahip olmak için çıktığınız yolda bütün savaşları kaybetmiş büyük çoğunluğun içinde yer alıyorsunuz. Mekânımız bir crossfit box’ı. Merak etmeyin size çoktan fenomen olmuş bir antrenman çeşidinin özelliklerini sıralamayacağız ya da bu sporun Amerikalı tanrısı Richard Froning’in beslenme programını yazmayacağız. İlgi alanımız sizi işin uzmanlarıyla tanıştırmak. Sosyal medyada fenomen olma yolunda ilerleyen Crossfit Blackboard’la henüz tanışmadıysanız önce Instagram’da @crossfitblackboard hesabını ziyaret edin. Row machine’de kürek çekenler, barfikste göğe yükselenler, dead lift’le yüzlerce kiloyu kaldıranlar, squat’ta bacak kası kasanlar… Onlarca genç insan, hepsi birbirini tanıyor ve hepsinin suratında kocaman bir gülümseme; “Bir yeri yaşanır kılan ve güzel yapan şey oradaki insanlardır.” sözü boşuna değil, Crossfit Blackboard’da yaşlısıyla, genciyle hatta minik crossfit’cileriyle büyümeye açık, büyük bir aile ter döküyor.
Reklâm
Havuz için: MyClub’World
 • Etkinlikler
 • Ataşehir
Çekmeköy, Ataşehir ve Bahçelievler’de de bulunan MyClub salonlarının Batı Ataşehir’deki havuzunun benzerini zor bulursunuz. MyClub’World’ün açık ve kapalı havuzları 1500 metrekare büyüklüğünde, yani sıcak havalara veda edince küçük bir havuza talim etmiyorsunuz. Kapalı havuzunun 12 metre yüksekliğindeki tavanı sayesinde ferah bir hisle kulaç atabilirsiniz. Havuzunun yanı sıra, büyüklüğü açısından da Batı Ataşehir’deki MyClub diğerlerinin abisi. 23.000 metrekarelik spor kompleksini sosyalleşmek için tercih ederseniz şanslısınız, çünkü sık sık partiler düzenleniyor. Partiden kastımız Türkçe pop müzik ağırlıklı, aklınızda olsun. Şubelerin hepsi temiz ve bol aktivite seçenekli, tabii Batı Ataşehir’deki kulüp büyüklüğü itibarıyla daha hareketli. Diğerleri ise genellikle civardaki konukların tercih ettiği, daha sakin yerler.
Gereğinden fazla para bayılmamak için: MACFit

Fulya’daki gece kulübü konseptli spor kulübü MOOI’yi duymuş muydunuz? MACFit’e dönüştü. Ya da Ulus’taki dev spor kompleksi United Club’ı? O da MACFit oldu. Mars Athletic Club, yani MAC’lerin hesaplı kardeşi MACFit’ler giderek yayılıyor. Avantajı kafe, havlu, kilit gibi bonusları kapı dışı ederek adam akıllı bir spor salonunu uygun fiyatlarla sunabilmesi. Üstelik grup derslerinden standart üyelik paketiniz dahilinde faydalanabiliyorsunuz. Bir nevi spor salonlarının IKEA’sı. Ayrıca farklı yerlerde spor yapma imkânı sunan, tüm MACFit’lerde geçerli üyelik paketleri de bulunuyor. Bir diğer avantaj ise aylık paketlerinin olması. Bilirsiniz, spor salonu üyelikleri genelde bir seneden başlar ve böyle uzun bir ilişkiye hazır olmayanlar bir-iki kere spor salonuna gittikten sonra paralarını yakar, bir daha spor salonuna adım atmaz. İstikrarınızdan şüpheliyseniz aylık paketler size göre. Kulübün bulunduğu yer ve popülaritesine göre üyelik ücretleri değişiyor, ama çoğu kulüpte aylık 100 TL’nin üzerine çıkmayan paketler mevcut. Tüm üyelik işlemlerini web sitesinden halledebiliyorsunuz.

Göztepe, Fulya, Maslak, Ortaköy ve diğer şubeler için bkz. www.macfit.com.tr

Reklâm
Kafe ve snack bar’ı için: Hillside City Club
 • Spor ve fitness
 • Etiler
Bizde pek olmaz ama yabancı filmlerde sık sık görürüz; kafe ve snack bar’lar yeni arkadaşlıklar, hatta yeni ilişkiler için ilk adımın atıldığı yerlerdir. Boğucu iş temposu sosyalleşmeye ve spora vakit bırakmıyorsa, hem spor yapabileceğiniz altyapıyı hem de rahat bir tanışma ortamı yaratan snack bar’ları bünyesinde toplayan bir adrese ne dersiniz? Hillside City Club’lar bu iki konuda da oldukça cömert. Yeni yılla beraber geliştirdikleri yeni bootybarre, body flow, zumba step ve glow cycle dersleri yenilik arayan spor sevdalıları için. Bu egzersizlerin hepsi ter attıran ve dilinizi dışarı çıkartan türden dersler, o yüzden soluklanmak lazım. Snack bar’lar sizin gibi burnundan soluyan üyelerle dolu ve kompakt bir tasarıma sahip. Konuşma mesafenizde sizin gibi yorgun ve aynı derslerden çıkmış birileri olacak, daha ne bekliyorsunuz?
Lüks spa ve saunaları için: ZONE

Sadece spor salonu demek az kalır, ZONE kulüpleri birer ‘kendine iyi bakma’ merkezi. Antrenman yapacağınız alanlar temiz ve yeni ekipmanlarla donatılmış, oturup soluklanabileceğiniz kafe alanları sağlıklı ve bol seçenekli menülere sahip, hatta PlayStation, bilardo ve masa tenisi ile vakit harcayabileceğiniz odaları bile var. Ama burada ZONE’un adını geçirmemizin esas sebebi sauna, buhar odaları ve spa hizmetleri. Red Dot tasarım ödüllü İtalyan Starpool markasının yarattığı saunalarda boya ve cilasız, tamamen doğal görünümlü ahşap malzeme kullanılmış; buhar odalarında ise mozaik yerine cam tercih edilmiş. Dezenfekte olmak üzere fütüristik ve huzurlu bir ortama girmiş gibi hissediyorsunuz kendinizi, bir yandan da renk ve müzik terapileriyle rahatlıyorsunuz. İyice şımarmak için egzotik masajlar ve bakımlar alıp, spor seansınızı pamuk gibi bitirebilirsiniz. Masaj satın almak ve antrenman programlarınızı takip etmek için ZONE’a özel bir mobil uygulama bile var. Göktürk Country Life ve Ataşehir Brandium’daki ZONE kulüplerine geçtiğimiz ay Bağdat Caddesi şubesi de eklendi, sahil manzaralı bu spor ve spa merkezini hazır tazeyken göz önüne alın deriz.

 

 

Reklâm
Pilates için: Urban Health Pilates

Nişantaşı, Ulus ve İstinyePark gibi birbirinden çok da uzak sayılmayan üç farklı adreste hizmet verse de dolup taşıyor Urban Health Pilates kulüpleri. Yaptıkları işte başarılı oldukları açık iki isim, Gökhan Üğüden ve Onur Özbek tarafından 2012’de kurulan Urban Health Pilates, pilatesin nasıl kişiye özel bir hâle getirileceğinin temsili. Amaçları tıpkı pilatesin mucidi Joseph Pilates gibi sağlık sorunları yaşayan bireylere yardım etmek. Ofiste çalışan ve bel-boyun ağrılarından şikayet edenlerin iş çıkışı pilates mesaisine başlamaları hayırlı olur. Amaç sağlık problemleri yaşayanlara yardım etmek olsa da buraya sıkı bir vücut için gelenlerin sayısı da hiç az değil.

Nişantaşı, Ulus ve İstinyePark. 

Seçici geçirgen bir salon için: Mac Bebeköy
 • Etkinlikler
 • Beşiktaş
Yeni sosyalleşme mekânları spor salonları demişken bunların en cool’undan bahsetmemek olmaz. G-Mall, Kanyon ve Bebeköy’deki üç MAC tesisi de üye profili konusunda oldukça titiz, hatta öyle ki referansınız olmadan buraya girmeniz için kabaca belli bir sosyal statüye sahip olmanız gerekiyor. Neden mi? İçeride yurdum insanının hayran olduğu geniş bir ünlü kitlesi ve bunun yanında nezih bir ortamda spor yapmak isteyen MAC tarafından seçilmiş bir grup var. Bu seçilme ve eleme olayı gözünüzü korkutmasın, kimse sizi karpuz seçer gibi seçmiyor, sadece küçük bir merhaba ve sohbet geçiyor MAC’le aranızda. Zaten içeriden birini tanıma, yani referansa sahip olma olasılığınız çok yüksek. Aslında MAC’leri sizin takıldığınız semtlere göre de ayırabiliriz: Eğer Nişantaşı ve Cihangir’i bir potada eritebilmeyi başaranlardansanız G-Mall şubesi sizin için. Kanyon beyaz yakalıların uğrak yeri, Etiler-Levent hattında çalışanlar burada yeni iş ortaklıkları bile kurabilir. Bebeköy ise genel olarak Boğaz hattını kendine yuva edinenlerin adresi.
Reklâm
Sıra dışı egzersizler için: NuYu Gym
 • Etkinlikler
 • Kuruçeşme
İstanbul’da Boğaz manzarasına sahip olmak demek hayat denen şu zorlu yola birkaç adım önde başlamak demek. Bir de bunun yanında butik bir hizmet veriyorsanız sizden iyisi yok. Adresimiz Boğaz hattının sessiz sedasız ve bir o kadar mütevazı adresi Kuruçeşme’nin tam göbeği, Boğaz manzaralı butik spor salonumuzun adı ise NuYu Gym. Başınızda pervane olan özel eğitmenler, ister bireysel isterseniz de grup olarak katılabileceğiniz aktivitelerle burası hem şımartma hem de terletme üzerine kurulu. Six-pack veya Kim Kardashian kalçası hayaliyle yanıp tutuşanlar için mekânın başka yerlerde bulamayacağınız, bulsanız bile muadili olamayacak egzersizleri var. Queenax egzersiz istasyonu Türkiye’de sadece NuYu Gym’de ve içinde havada asılı kalabileceğiniz bir AntiGravity® Fitness egzersizi de var. Mekânın dolup taşan sınıfı denebilir kendisi için. SurfSet ise İstanbul Boğazı’nın dalgalarına karşı bir sörf egzersizi. NuYu sizi denize kadar götürmüyor tabii ki, stüdyodaki özel ekipmanlarıyla ya da basitçe sörf tahtalarıyla bir sörf simülasyonu yaşatıyor. “Neden sörf?” derseniz yanıtı basit, taş gibi bir vücuda sahip olmayan sörfçü gördünüz mü? Farklı dersleri deneyerek farklı sporlara ilgi duyan insanlarla ortak paydada buluşabilirsiniz.
Spinning için: UrbanSpinners
 • Etkinlikler
 • Sarıyer
İstanbul’un ilk ve şimdilik tek ‘indoor cycling’ yani kapalı alanda pedal çevirmece stüdyosu. Spinning derslerinin spor salonlarında bunca rağbet görmesinin bir sonraki adımı da bu olmalıydı zaten. 600 metrekarelik eski bir hangara kurulan, 38 bisikletli stüdyoda derslerinizi tane tane veya paket olarak alıyor, ya da 3-6-12 aylık sınırsız üyeliklerden biriyle kayıt olabiliyorsunuz. Ardından dilediğiniz derse rezervasyon yaptırıp pedala kuvvet kendinizi sınıyorsunuz. 45 dakikalık başlangıç derslerinden 60 dakikalık ileri seviye derslere farklı kondisyon ve tecrübelere uygun dersler mevcut. Kuru kuru pedal da çevirmiyorsunuz: Zen derslerinde spiritüel müzikler eşliğinde, SingNSpin dersinde Spotify’dan öneriler de yapabileceğiniz popüler şarkılardan oluşan bir listeye eşlik ederek var olmayan tekerleri döndürüyorsunuz. Sadece indie müziklerin çaldığı veya Oscar adayı filmlerden kliplerin döndüğü özel dersler de gerçekleşti UrbanSpinners’ta. Spinning’in yanına garnitür olarak başka egzersizler de isterseniz kardeş stüdyo Crossfit Antrum’a da bir göz atın.
Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm