Balat

Balat’a taşınmaya var mısınız?

Hafta sonu planlarının ve yeni açılan mekânların son dönemdeki gözdesi kuşkusuz Balat. Taşınmak için de aklınızdan geçen semt Balat ise okumaya devam edin.

Yazan:
Time Out Istanbul editors
Reklâm

İstanbullunun arayışı, yeniliğe açlığı bitmez. Bu açlığın bir sonucu olarak son dönemin yükselişteki semtlerinden biri Balat oldu. Sadece Balat’ta açılan yeni mekânların sayısındaki artış değil, gayrimenkul şirketlerinin yaptığı araştırmalar da Balat’a rağbetin son dönemde arttığını kanıtlıyor. Balat’ı avantajlı kılan noktalardan biri de hengâmeden uzak ve yeşil bir yaşamı mümkün kılması. Bir İstanbullu daha ne ister? Balat’ın rengârenk sokaklarında keşfedeceğiniz çok şey var diyor ve sözü semti yakından tanıyan üç isme bırakıyoruz. 

Çiğdem Şahin röportajı
  • Emlak

“2009’dan beri Fener-Balat’ta yaşıyorum. Okulumun buraya çok yakın olması, denizi, tarihi-mimari dokusu, mahalle kültürünün hâlâ yaşaması, beni Fener-Balat’a çeken özellikler. Burayı bir Balatlı kadar benimsememin sebebi Balat’ın halkıyla ve asli unsurları ile kurduğum yakın ilişki ve güçlü bağlar. Fener-Balat hayatımda gerçekten özel bir yer tutuyor. Bunda yıkım niyetlerine karşı Balat’ı korumak için halkla verdiğimiz omuz omuza mücadelenin etkisi büyük. 

Ahmet Kayhan röportajı
  • Emlak

“Balat, tarihi ve lokasyonuyla İstanbul’un en özel bölgelerinden biri. Geçmişte de mimari tarzı ve altyapısıyla farklı bir üsluba sahip olmuş, ancak Cumhuriyet ve sonrasında popülerliğini biraz kaybetmiş.

Eski binaları satın alarak, restore ederek ileriye dönük daha romantik bir yatırım yapmak isteyenler için çok avantajlı bir bölge. Gayrimenkul özelinde Balat’ı yükselen bir grafikte, son derece pozitif olarak görüyoruz. Nüfusu genç ve emlak sahipliği düşük olan bir ülkede bu kadar şehir merkezinde ve sorumlu kentselleşmenin güzel bir örneği olabilecek bir bölgeyi ihmal etmek çok mümkün değil. Kira getirisi anlamında da çok iyi dönüşler sağlıyor.”

Reklâm
Yona Grunberg röportajı
  • Emlak

“Balat’a gelmeden önce büyüdüğüm İstanbul’u özlüyordum. Sessizlik, esnafta dükkânımın anahtarının olması, acele etmeden yaşamak bana Balat’ın hediyesi.

İki yıl önce Balat’ı görür görmez hayalimdeki dükkânı burada açmaya karar verdim. Yükselişinin farkında değildim. Dükkânın üstündeki dairemde kaldığım oluyor ama Balat’ta oturmuyorum. İleride eşimle buraya kaçmayı düşünüyorum. Yabancı sanatçılar, reklamcılar, mimarlar burayı çoktan keşfetmiş bile. Annem ‘Balat’ta dükkân açma,’ diyordu ama gece sokaklarda güvenle dolaşıyorum. Çarşıya gidiyorum, açık artırmalara bakıyorum. Yöneticisi kadın olan çok kafe ve dükkân var burada. Sohbet de şahane.” 

Tavsiye edilen
    İlginizi çekebilecek diğer içerikler
      Reklâm