Sinema ile nefes alanlara alternatif öneriler

Alternatif sinema mekânları

Time Out İstanbul editörleri |
Advertising
Sanat

Alt Film Gösterimleri

icon-location-pin Şişli

Bomontiada’daki Alt’ta bu ay Başka Sinema iş birliğiyle ‘Apprentice / Çırak’ (5 Kasım), ‘Benim Varoş Hikayem’ (5 Kasım), ‘Suspiria’ (12 Kasım) ve ‘Ich seh ich seh / Ölümcül Oyun’ (12 Kasım) gösteriliyor.

5-12 Kasım, Alt, 10 TL

Sanat, Galeriler

Bu son şansımız mı?

icon-location-pin Şişhane

İklim değişikliği temalı gösterim programı, hepimizi yakından ilgilendiren bir temaya dikkat çektiği için çok kıymetli. ‘Thank You for the Rain / Yağmur için Teşekkürler’ ile başlayan programda ‘Lüfer - Boğazın Prensi’ ve ‘Les Liberterres / Özgürlük İçin Topraklar’ dahil toplam sekiz belgesel yer alıyor.

14-19 Kasım, Salt Galata-Oditoryum, detaylar: www.saltonline.org

Advertising
Zorlu PSM binası
Fotoğraf: KaliPro
Etkinlikler

Fashion Film Fest

icon-location-pin Beşiktaş

Moda dünyası oldum olası sinemadan etkilenmiştir… Üçüncü kez düzenlenen moda filmleri festivali Fashion Film Fest’te de bu birlikteliğin izlerine rastlayacaksınız. Dünyanın dört yanından moda evlerinin, markaların, genç ve bağımsız tasarımcıların filmlerini izlemek istiyorsanız bu festivali kaçırmayın.

11-12 Kasım, Zorlu PSM Meydan Fuaye, ücretsiz, www.fashionfilmistanbul.com

Sanat

Küçük Sinemalar

icon-location-pin Şişli

2008 yılında kurulan Küçük Sinemalar grubu, Fol ekibinin küratörlüğünde gerçekleşen bir film seçkisiyle Alt’ta. Seçkide Yoel Meranda, Eytan İpeker, Can Eskinazi, Nazlı Dinçel, Ekrem Serdar, Cana Bilir-Meier, Dilek Aydın ve Deniz Tortum’un filmleriyle videoları yer alıyor.

12 Kasım’a kadar, Alt-Bomontiada, ücretsiz, www.bomontiada.com

Advertising
Müzeler

Mekân-İnsan-Aidiyet Üzerine Bir Seçki: Ev Diye Bir Yer

icon-location-pin İstiklal Caddesi

‘İyi bir komşu’ temalı 15. İstanbul Bienali’ne paralel gerçekleşen gösterim programında yer alan filmler ‘Eastern Boys / Doğulu Çocuklar’ (2 Kasım), ‘Grey Gardens / Boz Bahçeler’ (10 ve 12 Kasım), ‘99 Homes / 99 Ev’ (10 Kasım), ‘Zerre’ (11 Kasım) ve ‘Straw Dogs / Köpekler’ (12 Kasım).

12 Kasım’a kadar, Pera Film, ücretsiz, www.peramuzesi.org.tr

Sanat, Galeriler

Perşembe Sineması

icon-location-pin Şişhane

SALT Galata’da çeşitli ev hallerini inceleyen bir film seçkisi sizi bekliyor. Ayın programındaki filmler ‘Grey Gardens’ (2 Kasım), ‘Kollektivet / Komün’ (9 Kasım), Home Movie / Evde Çektik’ (16 Kasım) ve ‘Aquarius’ (23 Kasım).

7 Aralık’a kadar, Salt Galata-Oditoryum, 19.00, ücretsiz, www.saltonline.org

Advertising
Müzeler

Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad

icon-location-pin Şişhane

İstanbul Modern, sinemamızın mihenk taşlarına saygı duruşu niteliğindeki sergi dizisine devam ediyor. Serginin konuğu, yerli sinema tarihinin en büyük kahramanlarından Ömer Lütfi Akad. ‘Vurun Kahpeye’ (1949), ‘Vesikalı Yarim’ (1969) gibi filmlerin yönetmeni Akad’ın set fotoğrafları, orijinal senaryoları, film kareleri ve afişlerinin yer aldığı sergi İstanbul Modern Sinema’nın fuayesinde sizi bekliyor. Serginin bienal hazırlıkları sebebiyle 16 Eylül’den sonra görülebileceğini de hatırlatalım.

31 Aralık’a kadar, İstanbul Modern, 25 TL, indirimli: 14 TL, perşembe günleri ücretsiz, salı günleri 14.00-18.00 arasında 18-25 yaş arası gençlere ücretsiz. www.istanbulmodern.org

Camera
Alışveriş & stil

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

icon-location-pin Teşvikiye

Yedinci kez düzenlenen Suç ve Ceza Film Festivali’nin ana teması adalet. Toplam 30 adet uzun metrajlı filmin gösterildiği festivalde çeşitli paneller ve atölyeler de düzenleniyor.

3-9 Kasım, Beyoğlu, Atlas, Nişantaşı City’s, www.icapff.com/tr

Advertising
Camera

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali

Beşincisi düzenlenen festivalde Türkiye ve dünya sinemasından pek çok film izleme şansına sahipsiniz. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde Orhan Eskiköy’ün ‘Taş’ ve Pelin Esmer’in ‘İşe Yarar Bir Şey’i de yarışıyor. Ulusal yarışmanın jüri başkanı ise Derviş Zaim. Programa dair detaylar festivalin web sitesinde.

17-26 Kasım, Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy Sineması, 5 TL, www.bogazicifilmfestivali.com

Advertising