Modası geçmeyen Boğaz semti: Arnavutköy

Şehir dışından misafiriniz gelse ve İstanbul’un tadını doyasıya çıkarmak istediğini söylese onu nereye götürürdünüz? Bizim tavsiyemiz, hakkında ‘artık eskisi gibi değil’ tadında hüzünlü sözler sarf edemeyeceğimiz Arnavutköy.

Arnavutköy

Sokaklarında hayran hayran gezindiğiniz Arnavutköy’ün yapılaşmadan önce çilek tarlalarına ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? İsmini Abdülmecid’in getirttiği Arnavut yapı ustalarından alan semtin mazisi uzun, başlarsak ilk çağlara kadar gitmemiz gerek. Biz en iyisi bugüne odaklanalım.

Boğaz kenarına gitmek insanı dertlerine mola vermeye itiyor. Arnavutköy’ün içlerine dalınca zamanla bile bağlarınızı koparıyorsunuz. Karşınıza çıkan her şey fotoğraf makinesine sarılmak isteyeceğiniz türden. Akşama hazırlık yapan meyhanelerin mola sırasında laflayan çalışanları, yaşlı sakinlerin kasaba temposundaki yürüyüşleri, son moda tasarımlı kafe ve barların arasında yaşamaya devam eden geleneksel kıraathane ve berberler, balık kokusunu takip eden kediler… Gözünüze çarpan her detay sinematografik, hepsi klişe bir İstanbul belgeseline konu mankenliği yapar gibi. Semtle özdeşleşmiş yalılar, konaklar ve ahşap yapılar eşsiz mimarileriyle tarihe tanıklık etmeyi sürdürüyor tabii. Dairelerin pencere parmaklıklarının ardındaki saksı çiçekleri, semt ahalisinin mutluluğunun simgesi. Çıktıkça sessizleşen yokuşlardaki evler size burada yaşamanın nasıl olduğunu düşündürecek. Emlakçıların camlarında hayalleriniz asılı.

Gün içinde insanın ruhunu besleyen semt, akşamları ise cazibe merkezi. Gençler eğlence mekanlarının önünde hararetli ve bol kahkahalı sohbetler ediyor. Yemeğini manzara eşliğinde yemeyi seven aileler, çok katlı balık restoranlarında ayırttıkları masaların etrafına geçiyor. Beyaz yakalılar, yaratıcı meslekleriyle gurur duyan yeni nesil, uzak semtlerden Boğaz kokusu almaya gelenler, başka yerde rahat edemeyenler… Hangi yaşta, grupta ya da sosyalleşme anlayışında olursanız olun, Arnavutköy’de takılırken adımlarınız değişecek, mecburen öz güveniniz yükselecek. Semtin altını üstüne getirirken bizi unutmayın, tavsiyelerimizi bir kenara not alın. Kıyafet dükkanlarından eğlence mekanlarına, bu semtte ne varsa hepsi bu dosya konumuzda.

 

Balık Tutkunlarına

Chef Meyhane
Restoranlar

Chef Meyhane

Chef Mezze, Chef Döner ve Chef Meyhane’yi bir çatı altında birleştiriyor Chef Grup. Geleneksel tatları modern konseptlerde sunan bu markanın ardında modern meyhane konseptinin öncülerinden Gazi ve Bilal Ateş var. Chef Meyhane’nin modern mutfağı ve mimarisi için Girit’I model almışlar. Mekanın duvarlarından meze tabaklarına, avizelerinden bar kaplamasına kadar her unsurda seramik öne çıkıyor. İnsanın içini ferahlatan mavi tonlardaki üretimler sanatçıların elinden çıkma. Desenli seramik döşemeli masalarına özellikle bayıldık. Mezelerin kışkırtıcı bir şekilde yan yana dizildiği Lezzet Köşesi’nden istediklerinizi seçebilirsiniz. Kişnişli levrek marine, karışık ot kavurması, ızgara enginar… Avokado ile yapılan Aztek mezesini karidesli ya da sade sipariş edebilirsiniz. Kadayıfa sarılı çıtır karides ara sıcakların gözdesi. Akşam olduğunda Boğaz’ın ışıkları gözünüzü alabilir.

Mira Balık
Restoranlar

Mira Balık

Mira Balık’ın ana giriş kapısının hemen önündeki minik bahçeyi çok sevdik, şirin bir palmiyesi bile var. Dışarıdaki kısmı cam cephelerle çevrili olan Mira Balık’ın beyaz ağırlıklı sade ortamı oldukça huzurlu ve samimi bir havaya sahip. Balıklar mevsimlik, seçiminizi yapmadan önce çalışanlara önerilerini sormanızı tavsiye ederiz. Ege mutfağından otlar, lezzetli mezeler ve deniz mahsulleriyle yapılmış orijinal tariflerle sofranızı donatıp, şehrin en ayrıcalıklı manzaralarından birine sahip olan Arnavutköy’ün tadını çıkarın. Ailenizle bir araya gelmek, iş arkadaşlarınızla yorgunluk atmak, doğum gününüzü kutlamak için ya da sadece canınız balık çektiğinde değerlendirebileceğiniz bir adres.

O Maestros
Restoranlar

O Maestros

Tony Gatlif’in bir kısmı İstanbul’da geçen filmi ‘Djam / Aman Doktor’u izlerken Yunan tavernalarının atmosferine hayran kalmıştık. İnsanın canı bazen o müzikli geceleri bizzat deneyimlemek istiyor. Hemen “Ama uçak bileti pahalıya gelir,” diye düşünmeyin. Arnavutköy’de Yunan usulü eğlenmenizi mümkün kılan bir meyhane var. Sadece konsept değil, malzemelerin de çoğu Yunanistan’dan. Midilli soslu ahtapot ızgara, Chios fava ve tzatziki menünün gözdeleri. Kalamar tava, kaşarlı köz patlıcan ve midye pilavını da es geçemeyiz. Şirket kutlamaları, düğün sonrası eğlenceleri ve bekarlığa veda gibi etkinlikleriniz için O Maestros ile iletişime geçebilirsiniz. Kulağınıza Rum ezgileri çalınırken, kendinize bir balık ziyafeti çekin.

Sur Balık
Restoranlar

Sur Balık

Haliç, Arnavutköy, Cihangir ve Sarayburnu olmak üzere İstanbul’un dört ayrı semtinde hizmet veriyor Sur Balık. Kalitelerini çoktan ispatladılar. Arnavutköy şubesi özellikle akşamları ışıklandırmasıyla göze hitap eden beyaz ve hoş bir yalıda yer alıyor. Dört kata yayılan restoran 200 kişiye kadar müşteriyi ağırlayabiliyor. Kalabalık buluşmalarınız için bir katı kapatabilirsiniz. Balıkların avlanma sezonu ve üreme dönemleri Sur Balık ekibi için önemli. Balıkların sofraya gelişine kadar gerçekleşen süreçleri uluslararası gıda standartlarına uygun bir şekilde yürütüyorlar. Soğuk mezelerinden zeytinyağlı enginarı öneririz. Ara sıcaklardan tereyağında karidese karşı koymak zor. Balık çeşitleri saymakla bitmez; iyisi mi siz, sergilenen mevsim balıklarını inceleyin, canınızın çektiğini sipariş edin.

Advertising
Takanik
Restoranlar

Takanik

Takanik macerası 1998 yılında Yeniköy Limanı’nda küçük bir teknede başlamış. Lezzet ve fiyatların etkisiyle Takanik’e has bir müşteri kitlesi oluşunca, ilk restoranı da açmışlar. Şimdi aralarında 2008 yılında açılan Arnavutköy şubelerinin de bulunduğu üç ayrı restoranda hizmet veriyorlar. Masa ve sandalyeler ahşap. Tavandan sarkan fener, çan, halat gibi objelerin de etkisiyle mekan, doğum yeri olan teknenin otantikliğini yaşatmaya devam ediyor. Salonun içinde dekoratif bir dümen bile var. Pizza, börek, kokoreç ve köfteyi balıktan yapabiliyorlar. Ara sıcaklarda her birini bulabilirsiniz. Soğuk mezelerinden soya soslu uskumruyu beğendik. Roka, soğan ve limon gibi eşlikçilerle servis ettikleri balık sunumları şatafatsız. Takanik atmosferiyle tatil yörelerindeki deniz kenarı restoranlarını anımsatıyor. Yaşasın salaş estetiği! Hamsi buğulama, somon ızgara, dil kavurmadan canınızın çektiğini sipariş edebilirsiniz. Tatlılarından yassı kadayıfı denemeden de mekanı terk etmeyin.   Birinci Cadde 87, Arnavutköy.

Gece Mesaisi

Alexandra Cocktail Bar
Barlar ve pub'lar

Alexandra Cocktail Bar

Instagram kimliği kimileri için çok önemli. Akşam gidilen eğlence mekanında kadehi tutan elin pozisyonu, kadraja giren barmenin karizması, dekorasyonun modern havası ve aydınlatmanın profesyonelliği gibi birçok faktörün devreye girdiği önemli bir görsel tasarımdan bahsediyoruz. İşte bu konuda kıstasları yüksek müşteriler için Alexandra biçilmiş kaftan. 2016 yılında şehrin gece hayatı gündemine giren mekanın kokteylleri standartların üstünde. İçeri girmeniz ise kapıdaki güvenliğin inisiyatifine kalmış. Sizi Alexandra’nın seçilmiş kitlesine dahil edecek bir tanıdığınızın olmasını umarız. Güzel havalarda terasta vakit geçirmek de harika bir deneyim. Kısacası, geceyi Alexandra’da geçirmek için bahaneniz çok.   Bebek Arnavutköy Caddesi 50, Arnavutköy.

Any
Barlar ve pub'lar

Any

Arnavutköy’ün sürekli değişecek ve yenilenecek çehresinin ilk habercilerindendi Any. Semtin çağdaş yüzünün demirbaşı olan mekan, gündüz rehavete kapılmayı sevenlerin uğrak noktası. Akşamları ise kalabalıklar kapının dışına taşıyor çünkü içerisi bildiğiniz kopuyor. Ekim Baykara mekanın sürekli DJ’i. Eğlencenin mecburi olduğu cuma ve cumartesi geceleri ondan soruluyor. Kış sezonunda ise pazar günlerini yabana atmayın. Bengü Beker gibi isimlerin başarılı canlı performansları akşam saatlerinde başlıyor ve geç vakte kadar sürüyor. Kendinizi dansa kaptırın ve ertesi gün yapmanız gereken işleri düşünmeden Any’nin yüksek tavanı altında kurtlarınızı dökün.  Arnavutköy Bebek Caddesi 71/A, Arnavutköy.  

Brasserie Di Dante
Barlar ve pub'lar

Brasserie Di Dante

Eğlenmek yerine yorulmanıza sebep olan aşırı kalabalık gece kulüplerinden uzak durmaya çalışıyor olabilirsiniz. Ama bunun için partilerden vazgeçmenize gerek yok. Akşam yemeği için tercih edebileceğiniz Di Dante arkadaş ortamlarını hatırlatan samimi atmosferiyle arzu ettiğiniz eğlence konseptini sunuyor. İster kendi halinizde takılabilir, ister müziğe kapılıp coşabilirsiniz. Düzenli partileri ‘We are your friends’ kaçmaz. Satış Meydanı Sokak 23/A, Arnavutköy.

Sound on by Curtis
Barlar ve pub'lar

Sound on by Curtis

Curtis yenilendikten sonra ilk katı Midyeci Pamuk Baba’nın Yeri olarak hizmet vermeye başladı. İkinci ve üçüncü katta artık Meyeste Meyhane yer alıyor. Teraslı en üst kat ise Sound on by Curtis ismiyle ağırlıyor müşterilerini. Berry Kohen işletmecisi olduğu mekanda DJ’liği de üstleniyor. House müziğin hakimiyetindeki barda 80’ler ve 90’lar partileri yoğun ilgi gören etkinliklerinden. Teraslarının manzarasını biz anlatmayalım, siz kendiniz görün. Arnavutköy Bebek Caddesi 69, Arnavutköy.

Advertising
Halet-i Ruhiye
Barlar ve pub'lar

Halet-i Ruhiye

Halet-i Ruhiye önünden geçerken gözünüzün takılacağı ve içini merak edeceğiniz türden bir mekan. Tavandan sarkan renkli avizeleri, duvarlardaki nostaljik fotoğrafları ve ahşap barıyla davetkar bir atmosfer sunuyor. Arnavutköy’deki eğlence anlayışıyla uyumlu gecelerin yaşandığı bu mekanda kendinizi müziğe kaptırın ve hayatın tadını çıkarın.  Bebek Arnavutköy Caddesi 83, Arnavutköy.

Havalı Dükkanlar

Davet Çok Elbisem Yok
Alışveriş & stil

Davet Çok Elbisem Yok

Kokteyl, düğün, parti, doğum günü, yemek… Sosyalleşmek ve kalabalıklara karışmak için çeşitli sebepleriniz olabilir. Davetin karakterine uyan ve tek seferliğine kullanacağınız bir kıyafet arayışındaysanız, elbisenizi buradan kiralayabilirsiniz. Türkiye’nin her yerine internet üzerinden sipariş gönderiyorlar. Randevu alıp mağazaya gelirseniz, uygun kıyafeti seçebilmeniz için size stil danışmanları yardımcı oluyor. Seçiminizi tamamlayacak küpe ve halhal gibi aksesuarlar kataloglarına dahil edilmiş. İş birliği yaptıkları markalar saymakla bitmez, ancak Hakan Yıldırım’dan Zeynep Erdoğan’a aklınıza gelen belli başlı tasarımcıların kıyafetlerini burada bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Dünya markalarının yeni sezon ürünlerini de ihmal etmeyen koleksiyonları üç ayda bir yenileniyor.  Beyazgül Caddesi 68A, Arnavutköy.

RaisaVanessa
Alışveriş & stil

RaisaVanessa

Bella Thorne, Nesrin Cavadzade, Meryem Uzerli, Halsey… Ulusal ve uluslararası şöhrete nail olmuş bu kadınların ortak bir yönü var. En az bir kere RaisaVanessa tasarımlı kıyafetlerle boy göstermişler. Kurucuları 1986 doğumlu Raissa ve Vanessa Sason modayla ergenlik çağlarından itibaren haşır neşir olmaya başlamış. Londra Moda Okulu’nda Tiyatro ve Kostüm Tasarımı bölümünde eğitim görüp dönmüşler İstanbul’a. Şimdi sektörde fırtınalar estiriyorlar. Gösterişli ve maksimal bir çizgide üreten ikiz kardeşlerin geleceğe dönük hayalleri büyük. İstanbul’u dünyanın önde gelen moda şehirlerinden biri haline getirecek neslin başını çekmek istiyorlar. Tasarımları Victoria’s Secret partisinden Cannes Film Festivali’ne prestijli organizasyonların kırmızı halılarına ulaşmış durumda.  Bebek Arnavutköy Caddesi Halil Paşa Yalısı 3/3, Arnavutköy.

Çuval
Alışveriş & stil

Çuval

2012 yılında Ayşe Özgüneş tarafından kurulan bağımsız bir çanta markası Çuval. Özgüneş’in yerel zanaatkârları destekleyen bir misyonu var ve el işçiliğini önemsiyor. Malzeme seçiminde vejetal derinin ön planda olduğunu da ekleyelim.  Beyazgül Caddesi 53, Arnavutköy.

Xunta
Alışveriş & stil

Xunta

Hem bir kafe hem de bir tasarım mağazası Xunta. Grafik tasarım firması Ayşe Çelem Design’a ait Xunta’nın iç mekanı şık abajurlarla gözü yormayacak bir şekilde aydınlatılmış. Kalabalık bir kitaplık bulunan köşesi ve zevkli tablolarla süslü duvarlarıyla serbest çalışanlar ve sakin bir ortamda sosyalleşmeyi sevenler için cazip bir ortam sunuyor. Xunta akşamları kanınızı kaynatacak kalabalık buluşmalara ev sahipliği yapıyor, hafta sonu ise house çalan DJ’lerle mekan hareketleniyor. Daha önce Mavi, Beymen gibi markalar için tasarım yapan Ayşe Çelem ürünlerini kendi serigrafi atölyesinde ve sınırlı sayıda üretiyor. Psycho panda sık kullandıkları sevimli bir çizim olarak özellikle beyaz ve basic tişörtlerine çok yakışmış. Eldiven, kart ve defter gibi obje tasarımları da mevcut. Bebek Arnavutköy Caddesi 89, Arnavutköy.

Advertising
Wohha Studio
Alışveriş & stil

Wohha Studio

İsmini yüksek enerjili nidalardan alıyor Wohha. Kahve dükkanı ve seramik stüdyosunu birleştiren bir konsept yaratmışlar. Kullanılabilir sanatı önemsiyorlar, böylece kahvenizi tasarım ürünü bardaklarda içebiliyorsunuz. Tasarımlarında minimal, nüktedan ve neşeli çehre çizimleri öne çıkıyor. Enteresan ve uzun kuplarıyla bardaklar, saksılar, avizeler, tütsülükler, yüzük tutacakları… Wohha’da ürün yelpazesi geniş. ‘Wohha on the table’ serisinde ise çini sanatından esinlenen ve her birinin çizimi elle yapılan tabaklar yer alıyor. Seramik atölye ve derslerine de ev sahipliği yapıyorlar. Abdullah Molla Sokak 9-11 A, Arnavutköy.

Yemek Yemek İçin

Antica Locanda
Restoranlar

Antica Locanda

2011 yılında Time Out İstanbul Yeme-İçme Ödülleri’nde En İyi Restoran ödülünü kazanan Antica Locanda, artık şehrin klasikleşen İtalyan restoranlarından biri. Şef Gian Carlo Talerico mutfağa aşık bir ailede dünyaya gelmiş ve dünya mutfaklarında kendini geliştirdiği başarılı bir kariyer sürdürmüş. İtalyan yemeklerini dünya gezginlerine öğrettiği senelerin ardından Türkiye’ye yerleşmiş ve harabe halindeki bir binayı şık ve kimliği olan bir İtalyan restoranına çevirmiş. Makarnalarını günlük üretiyor ve risotto’ları sipariş üzerine pişiriyorlar. Taze burrata peyniri, fırında somon carpaccio, deniz mahsullü linguine… İtalya’ya has klasik lezzetleri ve ötesini keşfetmek için doğru adres Antica Locanda. Eğer hava güzelse küçük bahçelerinde de servis yapıyorlar. Yemeklerinin kalitesine Aya Strati Taksiarhi Rum Ortodoks Kilisesi’nin tarihi manzarası da eklenince hayat şahane. Satış Meydanı Sokak 12, Arnavutköy.

Çilek Tarlaları
Restoranlar

Çilek Tarlaları

Semtin geçmişine atıfta bulunan bir isme sahip mekanda Fransız mutfağı sunuluyor. Ancak bunu yaparken aristokrat bir tutum benimsemek yerine yiyecekleri hikayeleriyle ve tarihten şöhretli isimlerle sunmayı tercih etmişler. Mesela kruvasanın Fransızca büyümek anlamına gelen bir fiilden türemiş bir kelime olduğunu ve dolunaya ilerleyen hilal şekli dolayısıyla bu ismi aldığını onlar vesilesiyle öğrendik. Kahvaltı için giderseniz tartine sipariş etmenizi öneririz. Kızarmış ekmek üzerine sürülen mis gibi avokado ezmesi ve yumurta, hem doyurucu hem sağlıklı. Akşamları ise klasiklerden ne ararsanız var. Kaz ciğeri pate, etsiz doymayanlara boeuf bourgignon, haşlanmış sebzeleriyle hazmı kolay ratatouille… Mekanın havası da ağır değil, dost gruplarını ağırlamaya elverişli. Sürprizlerinden biri ise İskandinav rugbrod. Ekşi maya, çavdar ve kavılca içeren bol lifli bu ekmek çeşidi gerçekten şahane. Eğlence Sokak 8, Arnavutköy.

Fotini
Restoranlar

Fotini

Fotini’nin yer aldığı konak 20. yüzyılın başında yapılmış ve 1994 yılında yenilenmiş. Yunancada ‘ışıldayan’ anlamına gelen ismini evin eski sahibesi Fotini Hanım’dan almış. Menülerinde tamamen katkısız mevsimsel malzeme kullanmaya dikkat ediyorlar. Ayrıca organik ve doğa dostu tarımı destekleyen küçük çiftçilerle çalışmalar da takdire şayan. Menü bowl çeşitlerinden mezelere ve ekmek üstü lezzetlere uzanıyor. Üstelik mekan çocuk ve hayvan dostu. Francalacı Caddesi 26/1, Arnavutköy.

Kavanoz
Restoranlar

Kavanoz

Kavanoz’u özel kılan unsurlardan biri bahçesi. Zevkle dekore edilmiş ve bir kasabada hissedeceğiniz türden sıcaklık veriyor. Öğlen gittiğinizde pancar falafel gibi sindirimi kolay bir seçim yapabilirsiniz. Akşam yemekleri sağlıklı beslenmeye özen gösterenleri memnun edecek türden ve mevsime adapte oluyor. Otlu humuslarını ve kuru yoğurtla servis ettikleri fırın karnabaharlarını öneririz. Fırında lor patlıcan, ahtapotlu erişte ve İtalyan top köfte dikkatimizi çeken diğer seçenekleri. Kavanoz, kahvaltı ve brunch için de harika bir seçenek. 18. Time Out İstanbul Yemeİçme Ödülleri’nde En İyi Kahvaltı ödülünün sahibi olduklarını da ekleyelim. Tekkeci Sokak 1/A, Arnavutköy.

Advertising
Köfteci Ali Baba
Restoranlar

Köfteci Ali Baba

Bir semtle özdeşleşen, etraftaki her şey değişse de atmosferini ve değerini koruyan yerler vardır. Köfteci Ali Baba 1980’den beri Arnavutköy’ün sıcak ve samimi yemek adresi. Bütçe dostu olan ve mazisinden güç alan mekanın müşterisi günün hiçbir saatinde eksik olmuyor. Köfte, salata ve piyaz gibi klasiklerden vazgeçemiyorsanız buradan mutlu ayrılacağınız kesin. Modern mekan tasarımı trendlerinin hakimiyetindeki bir semtte böyle iddiasız ve salaş bir atmosferde bulunmak güzel. Yemeğin üzerine bir Kemalpaşa tatlısı söylemeden de olmaz.  Beyazgül Caddesi 2, Arnavutköy.

Luzia
Restoranlar

Luzia

Hem Arnavutköy sakinlerinin hem de diğer semtlerden gelen ziyaretçilerin en sevdiği mekanlardan biri Luzia. Zevkli tasarlanmış atmosferi, sakin ve cana yakın personeli ile özellikle akşam buluşmaları için gözde bir yer burası. Menüleri de iddialı. Giriş katındaki odun fırınından geleneksel İtalyan yöntemiyle hazırlanmış sıcak pizzalar çıkıyor. Sabit menünün yanı sıra, hafta içi her gün ayrı yemek çıkardıkları bir konsept uyguluyorlar. Mantarlı sebzeli güveç, tavuklu Kırgız pilavı, sebzeli noodle… Şansınıza hangisi varsa. Mekandaki aslan heykeli hâlâ duruyor mu diye soranlara da cevap verelim: Evet. Kokteyl bar konseptini sevenlerdenseniz, üst kata da bir göz atın.  Arnavutköy Bebek Caddesi 64, Arnavutköy.

Melina Kantina
Restoranlar

Melina Kantina

Kantin konseptinin bir sonucu olarak mekana genç ve hareketli bir enerji hakim. Dikkat çekici ve mekanla özdeşleşecek seçeneklerden oluşan bir menüleri var. Mesela banana bread French toast iştah kabartıyor. Öz hakiki Toni’s tost da kahvaltıda çayla çok iyi gidiyor. Sağlıklı takılıyorsanız kızarmış muzlu yulaf ezmesini öneririz. Sokak tezgahlarında satılan mısırları da bol baharatlı bir sunumla tabağa almışlar, adı ‘street corn’. Çedar peynirli ve sarımsaklı bisküviler mekana has lezzetlerden. Burger’leri de nefis. Hem kahvaltı hem de öğle yemeği için ideal seçenekler sunan mekanı, arkadaşlarınızla sosyalleşirken rahat edebileceğiniz yerler listenize ekleyin. Satış Meydanı Sokak 21/A, Arnavutköy.

Piccola Pizzeria
Restoranlar

Piccola Pizzeria

Arnavutköy’ün ara sokaklarından birindeki bu şirin pizzacıda hamurlar günlük hazırlanıyor ve pizzalar elle açılıyor. Prosciutto ve bresaola gibi malzemelerini İtalya’dan getirdikleri için pizzalarının kalitesini tahmin edersiniz. Ton balığı, kırmızı soğan ve siyah zeytinli tonno’yu tavsiye ederiz. Tabii vejetaryenleri de unutmuyor ve onların tercih edebileceği seçenekler de hazırlıyorlar. Mahalleliden onaylı lezzetleriyle, semt ziyaretçilerinin de beğenisini kazanmaları kaçınılmaz gözüküyor. Gittiğinizde tiramisularını da deneyin. Sebzeci Bayram Sokak 16, Arnavutköy.

Advertising
Madre Street Food & Bar
Restoranlar

Madre Street Food & Bar

Arnavutköy’deki mahalle kültürünü yaşatmayı seven bir mekan Madre. Hem gün içinde hem de akşamları dost toplaşmalarının uğrak yeri. Sokak lezzetlerinin en sevilenlerini sunmasının yanı sıra yeniliklere de çok açık. Mesela son zamanlarda cacık soslu kaburga dürüm ve burger’leri rağbet görüyor. Sunumları sokak yemeği kültürüne uygun, tepsi içine serili kağıtlar üzerinde yapıyorlar servisi. Ekşi mayalı ya da bao ekmeği fark etmiyor, hepsi kendi imalatları. Kokoreçlerin beğendiğimiz yönlerinden biri, baharatını karıştırmadan yanında getirmeleri. Böylece isteyenin damağında sadece kokorecin tadı kalıyor. Francalacı Caddesi 10, Arnavutköy.

Serbest Vakit

A Bit Of Eggo
Restoranlar

A Bit Of Eggo

İsmiyle İngilizcedeki ‘egg’ (yumurta) kelimesine gönderme yapan mekan Arnavutköy’ün son dönemdeki en sevilen adreslerinden. Üstelik sahanda, çırpılmış, poşe ve omlet gibi leziz yumurtalı kahvaltı seçenekleriyle isminin hakkını veriyor. Spesiyalite olarak yumurta çeşitlerini tercih eden A Bit of Eggo’da gün boyu kahvaltı servisi sürüyor. Yumurtanın Türk geleneksel kahvaltısına uygun sucuklu yumurta ve menemen gibi çeşitlerini de sunuyorlar, İtalyan lezzeti frittata gibi ithal tariflerini de. Benedicts başlığı altında sundukları çeşitler de enfes.

Doorstep
Restoranlar

Doorstep

Küçük, enine uzayan, modern bir dekorasyona sahip bir kafe burası. Oturma yerleri girdiğinizde solunuzda kalıyor. Sağınızda ise bir tatlı vitrini ve kahve hazırlama tezgahı var. V60, flat white, cortado gibi kahve seçenekleriniz kara tahta üzerine yazılı. Her şey müşterinin gözü önünde olup bitiyor, kahveniz hazırlanırken mekanın genç işletmecisi ile aranızda mesafe yok. Doorstep’in kitlesi çoğunlukla gençlerden oluşuyor. Durum böyle olunca muhabbet kolay başlıyor. Ambiyans samimiyeti kendiliğinden yarattığı için yan masalarla ahbap olabilirsiniz.   

Chado Tea Shop
Restoranlar

Chado Tea Shop

Tayvan çayı formosa oolong, Japon çayı hojicha, silver needle cinsi beyaz çaylar ya da şişelenmiş kombucha’lar. Ve tabii ki daha fazla klorofil salgılaması için yaprakları 15 gün gölgede bekletilen matcha. Beyaz, yeşil, siyah ya da meyveli; tercih ettiğiniz tür hangisi olursa olsun, 50’yi aşkın seçenek arasından biri mutlaka size göre. Yeni çeşitler deneyerek çay kültürünüzü genişletmek için elverişli bir ortam sunuyor Chado Tea Shop. Çalışanlardan çayların hasat, kafein oranı, işlenme yöntemi gibi özelliklerine dair bilgiler edinebilirsiniz. Topağacı ve Cihangir’de de şubesi bulunan Chado’nun Arnavutköy’de minik bir dükkanı var. Sokağa bakan uzun sandalyelerine yerleşip bilgisayar başında işinize konsantre olmanız mümkün. Etkinlikler organize ederek, çay tutkusunu paylaşan insanları bir araya getirdikleri de oluyor. Japon çay seremonisinin öğretildiği bir atölyeyle karşılaşırsanız şaşırmayın. Francalacı Caddesi 9/A, Arnavutköy

Tatlı Molası

Miss Delicious Bakery
Restoranlar

Miss Delicious Bakery

Miss Delicious Bakery’nin turkuaza ve cam göbeğine çalan masum bir renge boyalı cephesi yoldan geçenleri içeri davet ediyor. Vitrine baktığınızda ise tatlıcılığın bir zanaat olduğunu hatırlıyorsunuz. Pastaların süsleme detaylarındaki işçiliğe akıl sır erdirmek güç. Yemek yerine uzun uzun bakmak isteyeceğiniz kadar etkileyici görünüyorlar. Flamingo desenli pastaları gerçekten efsane. Çiçeklerle süsledikleri floral cake’lere de bayıldık. Çilekli victoria cake, double chocolate cupcake, Oreo cheesecake, limonlu ekler… Kendinizi şımartmak için bahane çok. Kahve ve çay eşliğinde mekanın keyfini çıkarabilir ya da özel günleriniz için sipariş verebilirsiniz. Sabah kahvaltısı için yolunuz düşerse sıcacık tam tahıllı poğaçalarını tavsiye ederiz. Beyazgül Caddesi 28, Arnavutköy.

Crépan
Restoranlar

Crépan

Adından da anlaşılacağı üzere burada krepler ve pancake’ler başrolde. Mekana canlı, hareketli ve sempatik bir atmosfer hakim, güzel havalar için de dışarıda oturma yerleri var. Sunum tahtalarını da zeytin ağacından kendileri hazırlıyorlar. Tatlı krepler arasında süt karamelli ve Belçika bisküvisi ezmeli seçenekler dikkat çekiyor. Tuzsuz lor peyniri ve karadut reçelini birleştirdikleri tariflerine de bir şans verin. Tutturdukları kimyaya bayılacaksınız! Bazlama ekmeğinden yaptıkları tostları da öneririz. Francalacı Caddesi 7, Arnavutköy.  

Mumsy
Restoranlar

Mumsy

Fransız pastanelerinin vitrinlerinde görebileceğiniz türden tatlıları artık Arnavutköy’de de bulabiliyorsunuz. Mesela hem krem karamel hem de crème brulée’ye benzeyen tadıyla enfes Flan Parisien. Arnavutköy’deki tatlıcılar arasında yerini alan Mumsy’de pastacılık Fransız usulü. Lavantalı ekler ve brownie denemenizi önerdiklerimizden. Çikolatalı tatlılarında Callebaut’dan şaşmadıklarını belirtelim. Özel günleriniz için de siparişlerinizi bekliyorlar! Girgin Sokak 28, Arnavutköy

La Pierre Patisserie
Restoranlar

La Pierre Patisserie

Fransız konseptli butik bir pastane burası. Amacı pastane kültürünü canlandırmak ve öğleden sonra çay buluşmalarının sıcaklığını yeniden yaşatmak. İçerideki mermer masalar çok şık, sunumlar zarif. Katkı maddesi kullanılmadan hazırlanan tatlılar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Haşhaşlı portakallı kek, damla sakızlı kurabiye, kivili tart, lokumlu kurabiye… Sonbahar renklerini kullanarak hazırladıkları pastaları gözümüze hoş gözüktü. En çok talep görenler ise vişneli ve frambuazlı seçenekler. Tabii, buraya gelmişken Fransız kruvasanı yemeden gitmek olmaz. Özel günleriniz için catering hizmeti de veriyorlar. Arnavutköy Apartmanı 43/A, Arnavutköy.

Advertising