İstanbul'un çorbacıları

İstanbul’un çorbacıları, çorbayı iyi yapan restoranları

Mia Mensa
Advertising

Hazır çorbalar yoğun iş hayatı olanların ya da bekârların kurtarıcısı görevini üstlenmiş gibi görünse de taze yapılmış sıcak bir çorbanın yerini hiçbir şey tutamaz. Özellikle de çorbanız usta ellerden çıkmışsa.

En iyi çorbacılar

Restoranlar

Apik İşkembe

icon-location-pin Şişli

İstanbul'un en ünlü işkembecilerinden Apik, 1947’den beri Dolapdere’de, oto tamircilerinin arasına sıkışmış dükkanında müşterilerini ağırlamakta. 

Restoranlar

Can Oba Restaurant

icon-location-pin Fatih

Sirkeci'nin curcunası arasında, lüks restoranların bile çoğunda göremeyeceğiniz bir kaliteyi tutturan Can Oba Restaurant ufacık bir mekâna konuşlanmış. 

Advertising
Restoranlar

Ek Biç Ye İç

icon-location-pin Taksim

Sadece günlük taze malzemeler sunan restoranda tarım yapılan ufak bir bahçe de var. O gün menüdeki çorba yoksa size bunun sebeplerini açıklayarak, yiyeceklerin ve malzemelerinin kaynağı ile ilgili bilgi veriyorlar.

Camera
Restoranlar

Fish of North

icon-location-pin Beşiktaş

Kremalı fesleğenli deniz mahsulleri çorbası ve kremalı safranlı karides çorbası nefis.

Advertising
Restoranlar

Hünkar

icon-location-pin Nişantaşı

1950 yılında Fatih’te açılan ve bir süredir faaliyetini Nişantaşı’nda sürdüren Hünkar Lokantası (ayrıca Etiler’de de bir şubesi mevcut) yaklaşık 50 yıl önce yapmaya başladığı paça çorbasıyla ünlü. Diğer çorba çeşitleri ise günlük olarak değişiyor. Aralarında yoğurtlu yayla, süzme mercimek, sütlü hünkar, sütlü ıspanak, sütlü erişte, işkembe, sebze, düğün ve  yeşil mercimek çorbası var.

Advertising
Camera
Barlar ve pub'lar

Kaktüs Kahvesi

icon-location-pin Cihangir

Beyoğlu’nun simgesi durumundaki mekânlardan Kaktüs günün her saati, her türlü atıştırmalar için uğranılabilecek bir mekân. Müşterileri buraya çeken sebeplerden biri ise menüsündeki kırmızı şaraplı, fırında közlenmiş domates çorbası. Domates çorbasının bu kadar lezzetlisini başka yerde içemezsiniz. Haftanın herhangi bir günü, herhangi bir saatte tadına bakabileceğiniz bu leziz çorbayı bunca yıldır hala tatmadıysanız bir an önce Kaktüs’e uğrayın.

Camera
Restoranlar

Kanaat Lokantası

icon-location-pin Üsküdar

Üsküdar’daki 73 yıllık Kanaat Lokantası, kapısını her sabah saat 06.00’da kahvaltı niyetine çorba içmeye gelen müdavimlerine çorba servis etmek üzere açıyor. Ayak-paça, işkembe, mercimek ve ezogelin çorbalarını her gün yapan lokantada içebileceğiniz diğer çeşit ise değişken. Beşinci çorba bazen yayla, bazen domates, tavuk suyuna şehriye ya da pirinç çorbası olabiliyor.

Advertising
Restoranlar

KAPTA soupasta

icon-location-pin Sarıyer

Minimalist tasarımıyla dikkat çeken Kapta’nın menüsünde kahvaltılıklar, çorbalar, makarnalar, salatalar ve tatlılar var. Günün her saatinde çorbalar sıcacık ve hazır!

Restoranlar, Meyhaneler

Kör Agop

icon-location-pin Fatih

Burası İstanbul’un en eski meyhanelerinden ve burada en fazla balık çorbası  beğeniliyor. Hatta İstanbul’da balık çorbasını en iyi yapan yer olduğu söyleniyor. Meyhane kültürüne terbiyeli balık çorbasını da zaten Agop Usta eklemiş.

Daha fazla göster
Advertising