İstanbul'un en iyi 10 dondurmacısı

Her damak zevkine ve hatta diyete uygun seçenekleri keşfedebileceğiniz İstanbul dondurmacılarından favorilerimizi bir araya getirdik. Okuması da yemesi de sizden.

Yazan:
Nadir Sönmez
Reklâm
Damla Dondurma
 • Restoranlar
 • Dondurmacılar
 • Şişli

Yaz akşamlarında Kurtuluş Caddesi’nin kaldırımlarındaki kalabalıklara dikkatle bakarsanız ellerindeki, iştahla yedikleri külah dondurmaları fark edebilirsiniz. Ailece çıktıkları yürüyüşlerde önünden çocukları giderken aheste aheste yürüyen bir aile babası da, katılacakları bir ev partisi öncesi damaklarını serinleten üniversiteli genç bir grup da paylaşıyor olabilir aynı tadı. 1989’da açılan ve 1994’ten beri Kurtuluş’ta hizmet veren Damla Dondurma’nın müdavimleri semt sakinleri ile sınırlı kalmıyor. Mekanın atmosferi hayli nostaljik, tıpkı çocukluğunuzun dondurmacıları gibi. Bozası da ayrı meşhur. Burada dondurma çeşitleri sabit ve esas lezzetlerden oluşuyor. Sade, çikolata, karamel, limon, çilek, vişne, böğürtlen, çam fıstığı, damla sakızı ve tutti frutti. Gurme zevkler her zaman pahalı olmak zorunda değil, Damla Dondurma hem kaliteli hem ekonomik.

Dondurmacci
 • Restoranlar
 • Teşvikiye

Acı biber tarçın. Patlamış mısır. Tahin ceviz. Yeşil çay. İrmik helva. Yasemin. Sütlü bal kabağı. Oreo… Bu saydıklarımız arasında ortak bir nokta bulmanız zor olabilir. Ama Dondurmacci’de her biriyle yapılan sütlü dondurma çeşitlerini tadabilirsiniz. Ve elbette bu çeşitlerle sınırlı kalmıyorlar. Çikolata, soya ve light olarak gruplandırdıkları onlarca dondurma çeşidinin yanı sıra sorbe de yapıyorlar. Son dönemde revaçta olan sorbeleri kiraz, karpuz ve Bodrum mandalinası. Dondurmacci diyet yapanları ve diyabeti olanları da önemsiyor. Düşük glisemik endeksli beslenmeye özen gösterenler için light dondurmalarında stevia bitkisinden elde edilmiş doğal bir tatlandırıcı kullanıyorlar. Ayrıca tariflerini prebiyotik liflerle de zenginleştiriyorlar. Artık kan şekeriniz hızla yükselecek diye endişelenmeden dondurma tüketebilirsiniz. Dondurmacci’nin hiçbir çeşidinde gıda boyası ya da glikoz şurubu kullanılmıyor. Antibiyotiksiz sütlerini protein değerlerini yitirmeden pastörize ediyorlar. Geçtiğimiz Mayıs ayında Nicole Restaurant’ın Zeytinyağı Festivali’nde zeytinyağlı dondurmalarını sundular ve bu çeşitleri Etiler’deki şubelerinde yerini aldı. Peki, Dondurmacci’nin ismi nereden geliyor diye merak ettiniz mi hiç? O zaman sizi biraz eskilere götürelim. Sıcak yaz günlerinde sokaklarda dolaşan dondurma satıcılarının nidalarını tekrar duymaya çalışın: Dondurmacciii. O günleri hatırlayamayan yeni jenerasyonu da Dondurmacci şubelerinden birini alalım. Şubeler için: www.dondurmacci.com

Reklâm
Dondurmino
 • Restoranlar
 • Karaköy

Gelato’yu nasıl bilirdiniz? Protein, kalsiyum ve fosfor içerdiğinden haberdar mıydınız? Ya da düşük donma derecesi sayesinde dildeki tat gözeneklerini uyuşturmadığından? Dondurmino’nun kurucusu Mehmet Ali Akbulut macerasına Alaçatı’da başlamış ve dondurma sevdalısı tatilcilerin gönlünü fethettikten sonra bir şube de Karaköy’de açmış. Lezzetlerinin arkasında Biga’daki bir çiftlikten getirdikleri Jersey tipi inek sütü, İtalya’da katıldıkları eğitimler ve tariflerini bulmak için master class gelato şefleriyle giriştikleri hummalı bir çalışma var. 120 çeşit dondurma üretebiliyorlar. Her gün 12 çeşidi tezgahta. Bunların altısı, yani limoncello, portakallı cheesecake, Nutella, orman meyvesi, sütlü kaymak ve bitter ise değişmez, her gün çıkıyor. Dondurmaların üzerine koydukları kıtır bisküvi ise İtalya’da üretiliyor. Siz de Karaköy akşamlarınızı Dondurmino ile serinletebilirsiniz.

Girandola
 • Restoranlar
 • Dondurmacılar
 • Arnavutköy

Arnavutköy’ün kalitesini çoktan ispat etmiş meşhur dondurmacısı Girandola bu listede olmazsa olmazdı. Eski turist rehberi Aslı Eraltan İtalya’daki dondurma kültüründen etkilenerek bu lezzeti İstanbul’a getirmeye karar vermiş. Böylece 2008 yılında ilk Girandola şubesini açmış. Boğaz’da yürürken elinizde külahlarla gezmenin zevkine diyecek yok, biliyoruz; ama Girandola’nın bahçesinde oturup dondurmanızın tadını sohbet ederek de çıkarabilirsiniz. Kıvam artırıcı ya da aromaların kullanılmadığı dondurmalarında meyveler taze ve mevsimlik. Yani bu aylarda kırmızı erikli, kavunlu, şeftalili ve karpuzlu çeşitlerinden tadabilirsiniz. Aslı Hanım yenilik arayışını da sonlandıranlardan değil. Bugünlerde Datça’dan getirdiği bademle yaptığı dondurma rağbet görüyor. Biz de kazandibi ve tuzlu karamel seçeneklerini tavsiye etmeden geçmeyelim. Göktürk şubeleri için: www.girandola.com.tr

Reklâm
 • Restoranlar
 • Dondurmacılar
 • Moda

Dondurma bizim için öylesine özel bir lezzet ki, adını duyduğumuzda bile mutluluk hormonları salgılamaya başlıyoruz sanki. Bu lezzeti güvencesini yıllar içinde inşa etmiş bir yerden temin etmek gibisi de yok. Meşhur Dondurmacı Ali Usta’dan bahsediyoruz elbette. İstanbul gibi büyük bir kentte dondurma deyince akla ilk gelenlerden biri olmak hafife alınır bir meziyet değil. Dile kolay, 1969 yılından beri hizmet veren Ali Usta, Moda’daki akşam yürüyüşlerinin değişmez duraklarından. İster kapta ister külahta, Ali Usta’nın dondurmasını tarife gerek yok, dükkanının önündeki kuyruk kalitesinin tescili. 

Mini Dondurma
 • Restoranlar
 • Bebek

Bazı dükkanlar vardır. Tabelalarında o günün çok öncesini işaret eden bir tarih yazar. Reklama ihtiyaç duymaz, her daim dolup taşar. Müşterisi bir geleneğin parçası olduğu için memnundur ve bu işletmeye güveni tamdır. İşte Bebek’teki Mini Dondurma o vazgeçilmeze dönüşen yerlerden. Külahınızdaki topların önce çikolataya banılmış sonra da minik fındık parçalarına gömülmüş o bilindik görüntüsü hiçbir yerde Mini Dondurma’da olduğu kadar iştah kabartamaz. 1968’den beri Bebek’in simgelerinden biri olan minik dükkanın önünde sıraya girmiş insanlarla karşılaşmanız çok olası. Zaten burayı özel yapan da orijinal halini koruması. Külahınızı tutmanız için verilen kağıt mendilin üzerindeki Mini Dondurma yazısının nostaljik puntolarını görmek bile bir zevk. İlkbaharın haberciliğini yaparak açılan ve kışın kapanan dükkan Boğaz yürüyüşlerinin de en güzel bahanesi. Karamel, bal badem, kestane, bitter çikolata gibi çeşitleriyle Roma tipi dondurmaları lezzet garantili. Özellikle gül lokumlu ve tahin cevizli bir harika. Yerken taze sütün farkını ve gerçek meyve tadını hissedeceksiniz.

Reklâm
Muà
 • Restoranlar
 • Sarıyer

Siz de Monopoly oynarken Yeniköy’ü elde etmek için hırsla zar atanlardan mısınız? Peki, bu semti sevmenizin sebeplerinden biri sizi şımartan enfes dondurmalarıyla Muà olabilir mi? İtalyanların bir şeyi çok lezzetli bulduklarında parmaklarını birleştirip ucuna bir öpücük kondurmaları gözünüzün önüne gelsin. İşte o esnada çıkardıkları ses bu popüler dondurmacının isminin ilham kaynağı. Dondurmaları hazırlarken Floransa ustalarının geleneklerinden kopmuyorlar ve onları ‘pozetti’ adlı metal ve hijyenik kaplarda muhafaza ediyorlar. Muà’da standartlar yüksek. En taze ve doğal meyveler aranıyor ve mevsiminde olmayan hiçbir ürün tariflerine giremiyor. Yapay katkı maddeleri ve renklendiriciler de öyle. Mekanın kurucusu Floransalı Elena Pallotta, dondurma tutkusunu bizlerle paylaşmak amacıyla İstanbul’a yerleştiğini söylüyor. Taze süt kullanılan İtalyan usulü gelato’ları vejetaryenlerin tüketimine uygun. Muz ve Nutella’lı muzelladan da denemenizi öneririz. Muà’da veganlar için sorbe çeşitleri de mevcut. Muà’da çalışanların yüzde 50’sinden fazlasının kadın olmasına dikkat edildiğinin de altını çizelim. Elena’nın yumuşak ve krema kıvamlı dondurmalarını denemeyen kalmasın.

Serez Dondurmacısı
 • Restoranlar
 • Kadıköy

Serdar Kemahlı 2010 yılında çocukluk hayallerini gerçekleştirmek amacıyla kendi istediği türde dondurmalar üretmeye adamış. Böylece taze ve doğal meyvelerini yerli üreticiden temin ettiği, tadında Anadolu’nun olduğunu söylediği Serez Dondurmacısı’nı yaratmış. Aromalar, sentetik katkı maddeleri, hazır şuruplar ya da renklendiriciler kullanmayan Serez Dondurmacısı’nda çeşitler kategorize edilmiş: Gurme, sütlü, sorbe, light, yoğurtlu… Gurme ve sütlü dondurmalarında süt kaymağı kullanılıyor. Sütlerini Çerkezköy’deki Aysun’un Çiftliği’nden temin ediyorlar. Cevizi Çanakkale’den, frambuazı Bursa’nın dağ köylerinden, çikolatanın ham maddelerini Belçika’dan getiriyorlar. Sorbe dondurmalarının yüzde 70’i meyveden oluşuyor. Yıl içinde bedava dondurma yiyebileceğiniz günleri de kaçırmayın. 23 Nisan’da, Anneler ve Babalar Günü’nde bedava dondurma yeme fırsatı elde edenlerden olabilirsiniz. Serez Dondurmacısı’nın Vedat Milor onaylı olduğunu da hatırlatalım.

Reklâm
Soft Republick
 • Restoranlar
 • Dondurmacılar
 • Şişli

Tasarımın ve ona atfedilen önemin her alana sızdığı günümüzde artık dondurmalar da görünüşüne özen gösteriyor! Üstelik başkalarında sizdeki külahtan görüp pişti olma ihtimali de yok, çünkü Soft Republick bildiğiniz dondurmacılardan değil. Burada herkes kendi dondurmasını kendi yaratıyor. Kanyon’da ilk şubesi açılan ve sonra Bağdat Caddesi’ne de sıçrayan bu konsept, grafiti ruhunun dinamizmini dondurmayla buluşturuyor. Çukurcuma duvarlarına çizdiği kızgın panda The Guardian tarafından dünyanın en iyi 15 grafitisinden biri seçilen Leo Lunatic, Kanyon’daki dükkanın duvarlarını da gençlik ateşiyle döşemiş. Soft Republick’te envaiçeşit sos ve sunum alternatifiyle dondurmanızı istediğiniz hale büründürebiliyorsunuz. Mesela vanilyalı dondurma külahınızın üzerine pembe topping’ler serpiştirip çikolatalı çubuklara saplayabilirsiniz. Yaratıcı dondurma seçenekleriniz bununla sınırlı değil elbette. Mesela dondurmanızı sosis ya da hamburger şeklinde alabilirsiniz. Soft Republick’teki en dayanılmaz ürünlerden biri de dondurmayla birleştirdikleri waffle. İnsan bu iki ağız sulandıran lezzeti bir arada bulunca çılgına dönebilir. Soft Republick ile siz de bu yaz dondurmanızı bir sanat eserine dönüştürün.

Yaşar Usta’nın Sorbe ve Dondurması
 • Restoranlar
 • Moda

1962 yılında henüz anne ve babanız bile tanışmamıştı belki. Yaşar Usta ise işte bu tarihten beri İstanbul’da dondurma geleneğini sürdürüyor. Ustası Hıfzı Yorgun’un prensiplerine sadakatle bağlı kalarak Kadıköy’de yıllara direnen bir zanaat yaşatıyor. Maceracı gençlik yıllarında Karaköy Rıhtımı’ndan kaçak bindiği bir şileple Bolonya’ya gidip dondurma imalatını öğrenmiş ancak katkı madde kullanılmasından haz etmemiş. Her pazardan meyve almıyor. Düzce’de iyi çilek olduğunu duyarsa Düzce’ye gidiyor. Aydın’dan incir, Trabzon’dan yaban mersini getirtiyor. Şubelerin hepsinde hijyen ve meyvelerin yıkanma aşaması çok önemseniyor. Ozon jeneratörü ile dondurmanın yapımındaki oksijen miktarı standartların gerektirdiği seviyede tutuluyor. Şeker oranı hep belirli bir seviyenin altında. Yaşar Usta’ya göre iyi bir dondurmanın sırrı basit. Temizlik, dürüstlük ve sevgi. Tabii buna müşterileri aileden saymak da dahil. Kirazlı, vişneli, kavunlu sorbeleri vegan dostu. Kestaneli, sakızlı, bebe bisküvili dondurmaları da tadından yenmiyor.

Reklâm

İstanbul'da dondurmacı bitmez

İstanbul’un iyi dondurmacıları bu listeyle sınırlı değil. Karabiber, bal ve Antep fıstığı, krem peynir ve İtalyan çikolatası gianduja, elma ve tarçın, kavrulmuş badem ve beyaz çikolata… Erenköy Figo Gelato’da ilginç kombinasyonlar sevilen tariflere dönüşüyor ve etkileyici sunumlarla servis ediliyor. Zincir dondurmacılardan Cremeria Milano’da da tatlar enfes. İtalyan dondurmasının özelliklerini Türk damak tadıyla birleştirme konusunda gerçekten ustalar. Hurmalı tarifleri buna en güzel örnek. Ortaköy’deki Liji Roma Dondurma da günlük süt ve taze meyvelerle üretim yapıyor. Karamel ve yaban mersini çeşitlerinde iddialılar. Adını İtalyancada ‘benim hayatım’ anlamına gelen ‘vita mia’ kelimelerinden alan Vita Mia Gelato’nun mascarpone peyniriyle yapılan dondurmasını da bitirmeye kıyamayacaksınız.

Figo Gelato: Ethemefendi Caddesi 102/B, Kadıköy.

Cremeria Milano: Cevdetpaşa Caddesi 43d, Bebek. Caddebostan, Emaar Square Mall, Etiler, Göktürk, Maltepe Park AVM, Ortaköy, Şaşkınbakkal, Taksim, Teşvikiye, Yeniköy şubeleri için: cremeriamilano.com.tr

Liji Roma Dondurma: Dereboyu Caddesi 13/A, Ortaköy

Vita Mia Gelato: Mürselpaşa Caddesi 197, Balat. Fulya ve Solar Beach şubeleri için: gelatovitamia.com

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm