İstanbul'un en iyi çaycıları

Dumanı tüten nefis artizan çaylar içmek için İstanbul'da nereye gitmeli?

Çay durakları
Ediz Pekinli |
Advertising

Çay konusunda ufkunuzu genişletmenin vakti gelmedi mi? Çeşit çeşit çayla tanışabileceğiniz beş adresi sıraladık. 

1
Melez Tea Lab
Restoranlar

Melez Tea Lab

icon-location-pin Sarıyer

Farklı ruh halleri için özel hazırladığı harmanlarına aşina olduğumuz artizan çay markası Melez Tea’nin Eylül ayında açtığı ‘laboratuvar’ burası. Çay sommelier’si Liliana Aslanoba ve ortağı Emre Aslanoba, Melez Tea Lab’i bir ‘çay deneyim merkezi’ olarak tanımlıyor. Burada bir bardak çay ortalama 9 TL. Web sitelerinden edinebildiğiniz çay çeşitlerini görerek, koklayarak ve tadarak deneyimleyebildiğiniz bir alan sunan Melez Tea Lab aynı zamanda çay üzerine çeşitli etkinliklerin gerçekleştiği bir atölye. 21 Ocak’ta gerçekleşen ‘Tea 101’ atölyesinde çayın 5000 yıllık tarihini ve neden tüm kültürler tarafından bu kadar sevildiğini öğrenirken bir yandan da birbirinden nefis altı çeşit çayı yudumlayabilirsiniz. Katılım ücreti 95 TL, www.meleztea.com adresinden yerini ayırtmayı unutmayın.

2
Chado Tea Shop
Restoranlar

Chado Tea Shop

icon-location-pin Arnavutköy

Zuma’dan Kavanoz’a, şehirdeki pek çok mekânın mutfağında yer alan çay markası Chado’nun kendine ait bir dükkânı olduğunu biliyor muydunuz? Arnavutköy’deki bir ara sokakta konuşlanan Chado Tea Shop’ta onlarca yeşil, siyah ve beyaz çay seçeneği ile Çin kökenli pu-erh ve oolong çaylarının envai çeşidini bulabilirsiniz. Bu dükkânda bulabileceğiniz tüm çayları www.chado.com.tr’den paket halinde de satın alabiliyorsunuz. Sallama çayın pratikliğini sevenler en üst kalitedeki dökme çayların, doğal pamuklu kumaşların içine doldurulması ile elde edilen müslin çay çeşitlerine de bir göz atmalı. İstanbul serisine ait lavantalı siyah çayları (bardağı 6 TL, 50 gramlık kutusu 20 TL) denemeyi de ihmal etmeyin.

Advertising
3
Dem Karaköy
Restoranlar

Dem Karaköy

icon-location-pin Karaköy

Şehrin en popüler çay ikmal noktalarından Dem’de fiyatları bardak başına 9-14 TL arasında değişen, 60’tan fazla çay çeşidi bulabilirsiniz. Ne deneyeceğinize karar veremiyorsanız favorilerimizden birini tavsiye edelim: Çarkıfelek meyveli, Chinese Spring kod adlı beyaz çay (12 TL). Kahvaltı seçeneklerinden ekşi maya ekmekli sandviç seçeneklerine uzanan yemek menüsünü de yabana atmamak gerek, özellikle ‘günün sürprizi’ başlığı altında her gün değişen tatlılar ilgiyi hak ediyor. Dem’in paketlediği çay çeşitlerini dilerseniz www.tea-excellence.com adresinden de satın alabilirsiniz.

4
Cha'ya
Restoranlar

Cha’ya

icon-location-pin Moda

Japoncada ‘çay evi’ anlamına gelen Cha’ya, Galata’daki merkezinin ardından bir şubesini de geçtiğimiz aylarda Moda’da açtı. 60’a yakın çay çeşidi bulabildiğiniz Cha’ya’da otantik demlikler, kupa ve fincanlar da satılıyor; özellikle döküm demlik almak için ideal bir adres burası. Cha’ya’da Arhavi ve Tirebolu mahsulü çay yapraklarının karıştırılmasıyla elde edilen geleneksel bir Türk çayı (5 TL) da içebilirsiniz, Çin’den gelen yoğun meyve aromalı bir bardak Lychee Black çayı da (tek kişilik demliği 18 TL, çift kişilik demliği 25 TL)… Serpme kahvaltısında sınırsız bazlama ve sınırsız katmer olduğunu da ekleyelim (kişi başı 35 TL).

Advertising
5
5 Tea & Coffee Time
Restoranlar

5 Tea & Coffee Time

icon-location-pin Teşvikiye

Nişantaşı için beş çayı vakti! Eylül’de açılan 5 Tea & Coffee Time’da karşınıza çıkan çay seçeneklerine her gün 16.00-20.00 arasında açık büfe atıştırmalıklar eşlik ediyor. Çay konusunda en seçkin markalardan biri olan Ronnefeldt’e ait 25 çeşit demleme çay ve 20 çeşit poşet çaydan biri elbet sizin damağınıza hitap edecektir. Mekânın sahipleri özellikle reçineli çam odunlarından gelen güçlü bir füme aromasına sahip Smoked China’yı ve yoğun süt buharından geçirilerek elle toplanmış çay yapraklarıyla hazırlanan Milky Oolong’u tavsiye ediyor. (Tek fincanlık demlikler 10,50 TL, iki fincanlık demlikler 16,50 TL).

Çaya gönül veren girişmciler ve uzmanlarla konuştuk

Advertising