Ayın en iyi sergileri

İstanbul'un sanat dünyasında bu ayın en iyi sergileri ve açılışları

Dark Deep Darkness and Splendor
‘Dark Deep Darkness and Splendor’ sergisinden
Time Out İstanbul editörleri
Advertising

Bu ay sanat dünyasında neler oluyor?

Sanat

Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde

icon-location-pin Borusan Contemporary, Sarıyer
icon-calendar

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerin yer aldığı sergiye, Turgut Uyar’ın dizelerinden alınan ilham vermiş. Uluslararası çağdaş sanatın farklı eğilimlerini bir araya getiren bu sergi günümüz koşullarının sanatçılarda hangi estetik arayışları tetiklediğini de sorguluyor.  

Sanat

Dünya’da Hayat Var Mı?

icon-location-pin Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Sarıyer
icon-calendar

Elgiz Müzesi’nin geleneksel teras sergisinde yer alan çağdaş sanat heykelleri, gezegenimize hakim olan kirliliği ve doğal kaynakların tüketilmesini sorguluyor. Müzenin açık hava terasında konumlanan ve Arif Çekderi, Aslı İrhan, Berkay Buğdan, Büşra Kölmük gibi isimlerin imzasını taşıyan büyük ölçekli heykelleri yaz boyunca görebilirsiniz.

Advertising
Sanat

Nietzsche Niṣleri: Düṣünceler, Duygularımızın Gölgesidir

icon-location-pin Goethe-Institut Teutonia, Galata
icon-calendar

Semra Güler, Ceyda Kalyoncu ve Gülce Nur Ertpouz, Nietzsche’den esinlenen enstalasyonlarını görücüye çıkarıyor. Ziyaretçilerin fikir paylaşımında bulunması için geliştirilen bir interaktif alan da yerleştirmenin bir parçası olarak sergi alanında yer alıyor. Serginin küratörü T. Melih Görgün.

MOROCCO. Meknes. Moulay Ismael Mausoleum (Muslim shrine). 1985.
Bruno Barbey
Sanat

Bruno Barbey: "My Morocco"

Fas’ta ömrünüzün ilk yıllarını geçirmişsiniz. O dönemden aklınızda kalan en önemli ayrıntılar neler? Fas’ta 12 yaşıma kadar yaşadım. Fas’ın kokuları, ışığı ve sesiydi bende kalan. Baharatların kokusu mesela. Ayrıca orada çok güzel bir ışık vardır; Matisse ve Delacroix gibi ressamların Fas’ta vakit geçirmiş olması tesadüf değil. Mimarisi de çok özeldir. İnsanın çocukluğunun geçtiği yerlerle özel bir bağı oluyor. Akdeniz ülkesi olduğu için Fas’ta insanlar çok misafirperver, ilişkiler kolay ve güzel bir biçimde gelişiyor. ‘My Morocco’ serginizde yer alan fotoğrafları ne zaman ve hangi koşullarda çektiniz? Bu serüveninizde aklınızda yer etmiş anıları dinlemek isteriz. Küçükken ayrılmamın ertesinde, Fas’a 1972’de geri döndüm. O gidişimde çektiğim birkaç fotoğraf sergide yer alıyor. 1972-2002 arasında neredeyse her yıl birkaç hafta Fas’a gitmeye devam ettim ve birçok fotoğraf kitabı yayımladım. Fes, bir kitap oluşturmak için ziyaret ettiğim şehirlerden biri. Orada toplamda yedi-sekiz ay geçirdim. İslam şehirleri arasında gördüklerimin en güzeli. Trafik olmayan bir şehir, herkes yaya. Benim için olağanüstü bir yer. Yazar Tahar Ben Jelloun’un metinleri de kitabıma eşlik etti. Fas’a dair diğer kitaplarımda da yazarlarla çalıştım. Bir kitap oluşturma isteği, çalışacağınız coğrafya ile ilgili araştırma yapmanıza vesile oluyor. Bugün Fas’a gitmeyeli birkaç sene oluyor. Şu an turistik anlamda hayli ilgi görüyor, dolayısıyla orada yaşayan insanlar da fotoğraflarının çekilmesine karşı is

Advertising
Sanat

BAHARDA GÖRSEL ŞENLİK

212 Magazine ekibinin düzenlediği 212 Fotoğraf Festivali, dünyanın farklı bölgelerinden renkleri, sesleri ve yetenekleri artık sadece dergi formatında değil, uluslararası sanatçıların işlerinin görülebildiği bir platformda buluşturuyor. Bu yıl ikincisi gerçekleşen 212 Fotoğraf Festivali için istikamet Bomontiada. Festival, sergilerin yanı sıra, atölyeler, konuşmalar ve film gösterimlerini de kapsıyor. Festivalin direktörü Handan Yılmaz, dünyadaki fotoğraf festivallerinin çizgisinde duran 212’de, ağırlığın çağdaş fotoğraftan yana olduğunu belirtiyor. Ekip olarak insan odaklı ve alt metni kuvvetli serilere öncelik veriyorlar. Gelecek senelerde hedefleri daha fazla mekanda, daha fazla iş sergiledikleri bir yapıya kavuşmak. Bu mümkün olduğunda çeşitliliği artırmayı, vahşi doğa fotoğrafından mimariye uzanan daha geniş bir yelpazede sergileme yapmayı arzu ediyorlar. Bomontiada’da açılan yeni alanlar sayesinde, bu yıl sergilenen eser sayısı daha fazla ve içerik daha zengin. Geçtiğimiz yıla göre değişen bir diğer faktör de artık satış yapılabilmesi. Sadece sergi yapmaya yönelik bir yaklaşım içindeyken, gelen talepler üzerine bu yıl satın alıma yönelik bir yapı kurmaya karar vermişler. Çağdaş portre alanının önemli sanatçılarından Fransız Charles Fréger’nin ‘Wilder Mann’ serisine ait fotoğraflar, festivalde sergilenecek dikkat çekici işlerden. ‘Wilder Mann’ fotoğraf projesi Avrupa’da kışın düzenlenen karnavallarda insanların hayvan kılığına girmesinden ilham alıyor. Fréger, 2010 yıl

Sanat

Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde

icon-location-pin Borusan Contemporary, Sarıyer
icon-calendar

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan seçilen eserlerin yer aldığı sergiye, Turgut Uyar’ın dizelerinden alınan ilham vermiş. Uluslararası çağdaş sanatın farklı eğilimlerini bir araya getiren bu sergi günümüz koşullarının sanatçılarda hangi estetik arayışları tetiklediğini de sorguluyor.  

Advertising