Netflix Türkiye arşivinden tavsiyeler

Netflix hayatımıza yeni bir bağımlılık kazandırdı: Bir tane daha yemekten kendinizi alamadığınız cipsler gibi seri halde tüketilecek diziler. En büyük yapımlardan, henüz karşılaşmamış olabileceğiniz cevherlere dair bilgiler burada

Onur Aymete |
Advertising

Ağır toplar

Black Mirror

Black Mirror

Nedir? ‘Black Mirror’, Netflix’te yayınlanan üçüncü sezonuyla son dönemin en çok konuşulan dizilerinden biri oldu. Teknolojinin bugün hayal bile edemeyeceğimiz şekilde geliştiği karanlık bir gelecek tasviri üzerinden insanlık halleri üzerine düşündüren şahane bir bilim kurgu dizisi.

Neden izlemeli? Teknoloji sınırları ne kadar zorlayabilir? Bu soruyu merkezine aldığı ve zeka fışkıran senaryosuyla cevaplamayı başardığı için.

'Black Mirror'ın yaratıcısı ve yazarı Charlie Brooker'la tanışın.

GILMORE GIRLS

Gilmore Girls: A Year in the Life

Nedir? Rory ve Lorelai isimlerini duyduğunuzda çok sevdiğiniz çocukluk arkadaşlarınıza kavuşmuş gibi hissediyorsanız, nostalji bombardımanına hazır olun. 2000’lerin kült Amerikan dizisinin, neredeyse yaklaşık 10 yıllık bir aradan sonra gelen devamı ‘A Year in the Life’. Hepsi birer film uzunluğunda olan dört bölümden oluşuyor.

Neden izlemeli? ‘Gilmore Girls’ hayranları dizinin 2007 yılında yayınlanan son sezonunu pek sevmez, bunun sebeplerinden biri de dizinin yaratıcısı Amy Sherman-Palladino’nun bu sezonda parmağının olmamasıdır. İşte bu Netflix mini-serisi ile Amy Sherman-Palladino dünyanın en tuhaf ve sevimli kasabası Stars Hollow’a geri dönüyor ve özlediğiniz karakterlerin hikâyelerinde yeni sayfalar açıyor. Dizide yer alıp almayacağı yılan hikâyesine dönen Sookie’ye (Melissa McCarthy) kavuştuğumuz an ise paha biçilemez. 

Advertising
THE OA

The OA

Nedir? Netflix’in yeni bilim kurgu dizisi. Ortadan kaybolduktan yedi yıl sonra evine dönen Prairie Johnson’ın hikâyesini anlatıyor. Kör olan Prairie’nın nasıl görmeye başladığının ve neden kendine artık OA dediğini öğreniyoruz. Yoksa yeni bir ‘Stranger Things’ mi?

Neden izlemeli? Peşin peşin söyleyelim, ‘The OA’ selefi ‘Stranger Things’ kadar sürükleyici değil. Fakat zaman zaman ‘Twin Peaks’i hatırlatan absürtlüğü çekici gelebilir. Başroldeki Brit Marling’in ‘Another Earth’ ve ‘The East’ gibi filmlerini beğendiyseniz kaçırmayın, zira ‘The OA’nın senaryosunda da Marling’in imzası var.

The Get Down

The Get Down

Nedir? ‘Moulin Rouge!’ ve ‘The Great Gatsby’ filmlerinin yönetmeni Baz Luhrmann’ın yarattığı müzikal dizi. 1977’nin Bronx’unda geçen ‘The Get Down’, hip hop’ın doğuşunu anlatıyor.

Neden izlemeli? Luhrmann’ın filmlerine kıyasla daha gerçekçi, ama yine de adeta mitolojik bir hikâye anlatıyor. Harika müziklerinde Nas ve Grandmaster Flash gibi hip hop efsanelerinin de katkısı var. Sadece kung fu ve disko kültürlerini harmanlayan referansları için bile izlenebilir. İlk bölüm pek hoşunuza gitmezse bile bir şans daha verin, vakit geçtikçe ‘The Get Down’ kanınıza girecek.

Advertising
The Crown Season 1

The Crown

Nedir? Kraliyet ailesinin görkemli hayatının perde arkasını merak etmeniz için Birleşik Krallık’ta yaşıyor olmanıza gerek yok. Kraliyet mensupları, Altın Küre’den dram dalında en iyi dizi ve en iyi kadın oyuncu ödülüyle dönen ‘The Crown’a kadar belki de hiç bu kadar başarılı anlatılmamıştı.Yayındaki ilk sezon, Elizabeth’in 1952’deki tahta çıkışını ve iktidarının ilk yıllarında yaşananları anlatıyor.

Neden izlemeli? Başarılı oyunculuklar, sinematografi ve yönetmenlik ile dünyanın en çok merak edilen ailelerinden biri hakkındaki merakınızı gidermek için.

II. Elizabeth’i ete kemiğe büründüren Claire Foy’la röportajımızı okuyun.

Gizli cevherler

Santa Clarita Diet

Santa Clarita Diet

Nedir? Netflix’in en taze numarası geçtiğimiz ay hayatımıza giren komedi dizisi ‘Santa Clarita Diet’ oldu. Sıradan bir çekirdek ailede kadın, insan etine susamış bir zombiye dönüşür ve ailenin hayatı tepetaklak olur. 

Neden izlemeli? Başrolündeki Drew Barrymore'un muhteşem oyunculuğu sayesinde kahkahalara boğulmak için.

‘Santa Clarita Diet’ı Drew Barrymore'un kendisinden dinleyin.

Maria Bamford stars in season 1 of Lady Dynamite premiering on Netflix on May 20, 2016. Photo: Saeed Adyani/Netflix

Lady Dynamite

Nedir? Bipolar kişilik bozukluğundan muzdarip olan komedyen Maria Bamford’ın hayatından esinlenen bir dizi, ancak başroldeki Bamford’ın yaşadıkları birebir aktarılmıyor. Komedyenin deneyimlerinden ilham alan senaryo, kronolojiyi alt üst eden bir kurguya sahip.

Neden izlemeli? Psikoloji bilimi hakkında bol keseden atan yapımların aksine, kişilik bozukluklarına taze bir yaklaşımı var. Bamford’ın yaşadıkları hem korkutucu hem de bir hayli komik. ‘Lady Dynamite’ komedi ve dram arasında gidip geliyor, ama nihayetinde bol bol güldürüyor. Tabii komedi tanımınız sitcom’lar ile sınırlı değilse… 

Advertising
Midnight Diner: Tokyo Stories

Midnight Diner: Tokyo Stories

Nedir? Japonya’da epey ünlü olan manga serisinin, 24’er dakikalık bölümlerden oluşan dizisi. Geceleri açık olan bir lokantadan yolu geçenlerin hikâyelerini anlatıyor.

Neden izlemeli? Her bölüm farklı bir yemek üzerine kurulu, Japon mutfağıyla aranız iyiyse izlerken midenizin guruldaması işten bile değil. Amerikan dizilerinden gına geldiyse damağınızı tazelemek için ideal. Bölümlerin kısalığı sayesinde ise küçük porsiyonlar halinde tüketilmeye uygun bir dizi. Huzur veren, kısadan hisse bölümler bekliyor sizi.

Crazyhead

Crazyhead

Nedir? Biraz ‘Misfits’, biraz ‘Buffy the Vampire Slayer’… İki genç kızın iblislerle savaşını konu alan, hem komik hem de fantastik bir İngiliz dizisi.

Neden izlemeli? İngiliz gençliğini komik buluyor veya doğaüstü yaratıklarla dolu yapımlardan hoşlanıyorsanız ‘Crazyhead’i es geçmeyin. Yine de epik bir macera beklemeyin, ‘Crazyhead’in albenisi sıradan insanların başına gelen fantastik hadiselerde saklı. Ölüm-kalım mücadelelerini anlatan sahnelerin bile eğlence dozu yüksek. Alışık olduğumuz kahramanlardan epey farklı olan Raquel karakteri ise dizinin tuzu, biberi…

Advertising