15yemeicmekazananlar
Murat Tekin

15. Time Out İstanbul Yeme-İçme Ödülleri kazananları

14 Ocak’ta, 15. Time Out İstanbul Yeme-İçme Ödülleri’ni sahipleriyle buluşturmak için Zorlu Center PSM’deydik. Time Out İstanbul’un da 15. yılını kutladığımız bu geceye ve kazananlara dair merak ettikleriniz burada.

Reklâm

Yeme-İçme Ödülleri heyecanı bu yıl bambaşkaydı bizim için. Hem şehrin yeme-içme sahnesinin en iyilerini belirlediğimiz geleneksel ödüllerimizin hem de Time Out İstanbul’un 15. yaşını kutlamak, tüm koşturmacalarımızın heyecanını kat be kat artırdı. Tüm bunlara bir de Time Out İstanbul’un ücretsiz dağıtıma geçişini cümle âleme müjdeleyişimizi ekleyin… Bu yıl Digiturk medya sponsorluğunda gerçekleşen Time Out İstanbul Yeme-İçme Ödülleri’nde 15. yıla özel olarak 15 kategorimiz vardı. Her yıl olduğu gibi kazananları belirlediğimiz sürece okuyucularımız oylarıyla katkıda bulundu. yemeicmeodulleri.com adresinde Ekim ayında başlattığımız oylama sürecini 4 Ocak’ta sonlandırdık. Ve nihayet 14 Ocak günü geldi çattı… Zorlu PSM’de gerçekleşen ödül töreninin sunuculuğunu Nilay Örnek üstlendi; Rezervin sponsorluğundaki En İyi Yeni Restoran kategorisi, Hellmann’s sponsorluğundaki En İyi Burger, Unilever Food Solutions sponsorluğundaki En İyi Catering kategorilerinin ödülleri sponsor markalar tarafından takdim edildi. 15 kazananı ve özel ödül sahiplerini onurlandırdıktan sonra gece Gaye Biçer’in canlı performansı ve Peter Thomas’ın DJ setiyle devam etti. Seneye görüşmek üzere!

Özel ödül kategorimiz ile her yıl birçok mekâna, yeme-içme hareketine ve markasına sevgimizi, saygımızı gösteriyoruz. Editörlerimiz ve sponsorlarımızın birlikte belirlediği özel ödüllerimiz bu yıl yine yeme-içme sektörüne hareket katan ve bu sektörde kaliteyi yükselten isimlerin oldu. Bu sene tam 10 özel ödümüz vardı. Bu ödüllerden ilki hepimizin en iyi kup griyesiyle bildiği Baylan’a gitti. Baylan’ın Bebek şubesi denize nazır muhteşem konumu ve Tim Briggs şefliğindeki mutfağıyla da takdiri fazlasıyla hak ediyor. İstanbul’da açıldığı 1960’ların sonundan bu yana kalitesinden ödün vermeyen efsane kebapçı Develi’yi de ödülsüz bırakmadık. İstanbul’da steakhouse ve burger furyasını ateşleyen en önemli isimlerden ve 101 Lezzet Festivali’mizin kahramanlarından biri olan Virginia Angus ise özel ödülle onurlandırdığımız bir diğer cevher. Fine dining sahnesinin yıldızlarından Nicole ve Shangri-La otellerinin Kanton kültürünü benimsemiş imza restoranı Shang Palace’ı da unutmadık. Unilever Food Solutions’ın desteğiyle hayata geçirilen Yeşil Nesil Restoran Hareketi’ni benimseyen La Mancha da özel ödüllerden birinin sahibi oldu. La Mancha’dan Aslı Pasinli ödülünü Unilever Food Solutions Türkiye Pazarlama Direktörü Aslı Erdoğan Canbaz’ın elinden aldı. Müdavimi olmanız için bir kere gitmenizin yettiği, geride bıraktığı 15 yılda birbirinden lezzetli tarifleriyle İstanbul’un en iyilerinden biri olmayı başaran Şemsa Denizsel’in Kantin’i de özel ödülle döndü eve. Geçtiğimiz aylarda gece hayatına damgasını vuran Klein, Turgay Yıldız’ın Karaköy’de açtığı Mitte ve Türkiye yeme içme sektörünün en kaliteli endüstriyel mutfak ekipmanlarını üreten İnoksan da geceden özel ödülle ayrıldı.

Rezervin En İyi Yeni Restoran: Gallia
 • Restoranlar
 • Topağacı

‘Füzyon mutfağı’ tanımlamasına o kadar aşinayız ki, füzyon mutfağına gönül veren yeni bir mekânın açıldığı haberi bizi artık eskisi kadar heyecanlandırmıyordu bile. Ta ki Gallia ile tanışana kadar… Füzyon kelimesinin hakkını tam anlamıyla veren ve bunu büyük bir başarıyla yapan bir mekân Gallia. Şefi Fuat Halaç, Johnson & Wales mezunu; tıpkı Mehmet Gürs gibi. Farklı kültürlere ait, “Bu ikisi asla bir araya gelemez,” diyeceğiniz lezzetleri aynı tabakta sunuyor Halaç; tabuları yıkıyor. Soğan çorbalı wonton, kokoreçli pizza, pişmaniyeli cheesecake… Bu saydıklarımızı başka nerede yiyebilirsiniz ki? Ödül törenimizde Gallia ekibi Rezervin sponsorluğundaki En İyi Yeni Restoran ödülünü Doğuş Müşteri Sistemleri CEO’su Hakan Kaplan’dan aldı.

En İyi Şef: Rudolf Van Nunen
 • Restoranlar
 • Karaköy

Hollandalı Rudolf Van Nunen, yıllardır İstanbul’da. Ve nihayet 2014 yılının sonlarında 10 Karaköy otelinin içinde kendi adını verdiği bir restoranı oldu. Yemeklerde doğal ve mevsimlik ürünlerin kullanımını önemsiyorsanız, Rudolf Van Nunen’in de konuya sizin kadar önem verdiğini bilin. Slow food konseptine gönülden bağlı Rudolf Van Nunen, Akdeniz ve dünya mutfağı ağırlıklı menüsünü üç ayda bir değiştiriyor. Ördek bacağı confit pave ve Antep fıstığı kaplı Tekirdağ kuzu sırtını denemeden geçmeyin. Rudolf Van Nunen’e ödülü törende Turkmax Gurme Genel Müdürü Petek Kardaş tarafından takdim edildi.

Reklâm
En İyi Bar: Joker No: 19
 • Restoranlar
 • Beşiktaş

“Bu gece de Beşiktaş’ta eğlenelim.” Bu cümleyi çok sık kurmuyor ya da duymuyorduk; ancak Joker No:19’un açılmasıyla Beşiktaş’ın gece hayatındaki tüm dengeler altüst oldu. İş çıkışında ya da gecenin ilerleyen saatlerinde burada rezervasyonsuz yer bulma şansınız yok denecek kadar az. Beşiktaş’ın kafamızdaki imajını tümden değiştiren Joker No:19 barının sunduğu seçeneklerin yanı sıra yemek menüsü ve geniş mi geniş açık alanı ile de tatmin ediyor.

En İyi Sushi: Miyabi
 • Restoranlar
 • Etiler

Sushi konusunda ağzının tadını bilen İstanbullular hemfikir. Japon mutfağının iddialılarından Miyabi Sushi & Japanese Grill Bar bu işi gerçekten iyi beceriyor. Nigiri’leri, sashimi’leri parmakları yediren; mekânın atmosferi içinizi huzurla dolduran cinsten. İlk açıldığında kaleme aldığımız yazıda Miyabi’nin bir İstanbul klasiği olma yolunda emin adımlarda ilerlediğine inandığımızı söylemiştik. Bizi yanıltmadılar ve bu yıl En İyi Sushi kategorisinin kazananı olarak bu yolda önemli bir adım daha attılar.

Reklâm
Hellman's En İyi Burger: Jimmy’s Burger
 • Restoranlar
 • Sarıyer

Yeniköy’ün burger konusundaki açığını kapatmakla kalmıyor Jimmy’s, şehrin en iyi burger’lerini de üretmeyi başarıyor. Kararsızlara menüden tavsiyemiz dana bacon, cheddar ve karamelize soğanın birlikteliğinden doğan nefis Jimmy’s Burger. Törende Jimmy’s Burger ekibine ödülünü Unilever Food Solutions Türkiye Kanal Pazarlama Müdürü Simgül Madanoğlu takdim etti.

En İyi Kahveci: Coffee Sapiens
 • Restoranlar
 • Beyoğlu

Kahveci üstüne kahveci açılan bir İstanbul hayal etmek, kahve dendiğinde akla sadece Starbucks’ın geldiği günlerde oldukça güçtü. Artık kahve konusunda hem üreticinin hem de tüketicinin bilgisi ve vizyonu adam akıllı gelişti; iyiyi kötüden ayırt edebiliyor, kahvesini dünyanın en iyi kahve yetiştiren bölgelerinden alan ve kendi kavuran kahvecileri el üstünde tutmamız gerektiğini biliyoruz. Coffee Sapiens de onlardan biri. Zaten kendilerini kahveciden ziyade ‘kahve kavurucu’ olarak tanımlıyorlar. Her çekirdek için farklı kavurma teknikleri deniyor ve genel beğeniye hitap etmektense “Hangi çekirdeğe hangi kavurma yöntemi uyar?” sorusunun götürdüğü yere gidiyorlar. Bu bakış açılarıyla En İyi Kahveci dalında ödülü sizce de hak etmiyorlar mı?

Reklâm
En İyi Meze: Mükellef Karaköy
 • Restoranlar
 • Karaköy

2015’in en çok konuşulan meyhanesi Karaköy’deki Mükellef’ti. Peki neydi sırrı? Arkasındaki ismin Arda Türkmen olması mı? Galata Kulesi ve deniz manzaralı muazzam konumu mu? Aslına bakarsanız bunların hepsi. Ancak Mükellef’le aramızdaki aşkın asıl sorumlusu enfes mezeleri. “Normalde bir-iki saatte yapılabilecek yemekleri biz saatlerce uğraşarak yapıyoruz,” diyen Türkmen, bu özeninin meyvelerini topluyor. Ve eminiz, toplamaya devam edecek. Öyle adını ilk defa duyduğunuz kalemler beklemeyin menüden; favadan kaburgaya hepsi bildiğimiz lezzetler. Ama tabii Türkmen’in dokunuşuyla. Müzeyyen Senar ve Zeki Müren’li bir meyhane sefası çektiyse canınız, hiç düşünmeyin. Mükellef tüm maharetleriyle sizi ve efkarınızı kucaklamaya hazır.

En İyi Minik Mekan: Cafe Piccolo
 • Restoranlar
 • Beşiktaş

Etiler Uçaksavar’da mini mini bir dükkân Piccolo, ama iddiası ve başarısı kapladığı alanın kat be kat fazlası. İster brunch, ister kahve, ister Eggs Benedict veya pizzaları için uğrayın; her zaman fazlasıyla samimi ve sıcak bir ortam bulacaksınız. Bulunduğu mahallenin göz bebeği, vazgeçilmezi Piccolo şöhretini Etiler sınırları dışına taşırmayı hak ediyor. Bu durum Piccolo’nun müdavimlerini memnun eder mi dersiniz?

Reklâm
En İyi Yerel Mutfak: Pare Baklava Bar
 • Restoranlar
 • Teşvikiye

Baklava seviyoruz, orası kesin. Ama baklavanın gerçeğini yiyen kaç kişi var aramızda? Eminiz, her şeyini Gaziantep’ten getiren Pare’nin baklavalarını yediğinizde bir daha herhangi baklavacının yüzüne bakmak istemeyeceksiniz. Baklavaya mesafeli olanları bile dize getiren lezzetiyle Pare, kazandığı ödülü fazlasıyla hak ediyor.

En İyi Dondurma: Yaşar Usta
 • Restoranlar
 • Kadıköy

Bostancı’nın Yaşar Usta’sı dondurmalarıyla efsaneleşen, şöhreti Avrupa Yakası’na kadar ulaşan bir isim. Meyveli dondurmalarının bağımlısı çok, işin sırrı ise bizce Yaşar Usta’nın her daim tazeliğe verdiği önem.

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm