Charlota Blunarova, Unsplash
Fotoğraf: Charlota Blunarova, Unsplash

Moda dünyasının yaratıcı kadınları

Son dönemde radarımıza giren yerli markaların arkasındaki yaratıcı kadınlarla moda tutkularını ve imza attıkları tasarımları konuştuk.

Seda Pekçelen
Yazan:
Seda Pekçelen
Reklâm
 • Alışveriş & stil

Başak Barlas, kurucu

 

Sorbe’nin kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz? Fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?

Aslında 2014 yılında marka ismimiz olan Sorbe’yi almıştık ancak markanın kuruluşu 2016 yılını buldu. Sorbe ismi tamamen bir yaşanmışlık sonucunda ortaya çıktı; yani isme bir anım ilham verdi. Aslında markanın ismi bildiğimiz tatlıdan gelmekte. Sorbe’yi kurduktan sonra ise yapmak istediklerim doğrultusunda markayı eşimle beraber geliştirdik.

 

 • Alışveriş & stil

Banu Bora, kurucu kreatif direktör, Elif Ece Simer, tasarımcı

 

Markanızın kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz? Fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?

Banu Bora: Markamız bundan yedi yıl önce Rezzan Benardete ile onun Interiors’ta yarattığı dünyanın gardırobunu yaratma vizyonuyla kuruldu. İlk ürünlerimizin payet pijama olması da ev davetleri gardırobuna göndermeydi. Kısa zamanda global alıcılardan talepler gelmeye başladıkça hikaye tam bir kadın markasına doğru evrildi. In The Mood For Love, güçlü, ayakları üzerinde duran, esprili, hayatı dolu dolu yaşarken kadınlığının gücüne sahip çıkan, hayatın her alanında aşkın gücüne inanan bir marka. 

Reklâm
 • Alışveriş & stil

Sinem Dikmen-Gamze Yemez, kurucu ortaklar

 

ColoReve’nin kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz? Fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?

Sinem Dikmen: Gamze ile çocukluğumuzdan beri sürekli birlikte bir şeyler yapma ve yaratma isteğimiz vardı. İkimiz de moda, tasarım ve sanata karşı derin bir tutku besliyorduk. Bu da bizi ColoReve markasını kurmaya teşvik etti. Markamızı kurarken, kişisel tarzın en önemli parçası olarak gördüğümüz ceketleri, deneysel kalıplar ve detaylarla kişiselleştirmeyi ve renklerle özgün tasarımlar sunmayı hedefledik. ColoReve ile dış giyim alanına odaklanarak, farklı yan ürünlerle bu alanı çeşitlendirebileceğimiz bir yapı kurmayı hayal ettik.

 

 • Alışveriş & stil

Sena Malkoç Bayraktar, kreatif direktör ve kurucu

 

Markanızın kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz? Fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?

Wabi Sabi bir Japon yaşam felsefesi. Hayatım boyunca bu felsefenin hep beni anlattığını düşünürdüm. Kusurları kucaklama ve kusurlu şeylerin bile güzel olabileceği mesajı yaşam felsefem haline gelmişti. Hayalimdeki markayı kurduğumda isminin Wabi Sabi olacağını söylerdim hep. Wabi Sabi'nin kuruluşu, kişisel bir yolculuğun ve anlamlı bir tesadüfün sonucu. Bir mağazada 'Wabi Sabi' yazılı bir bileklikle karşılaştığımda, bunun bir işaret olduğunu düşündüm. Ardından annemin de desteğiyle cesaretimi topladım ve hayalimdeki markayı yarattım.

Reklâm
 • Alışveriş & stil

Merve Abedan, kurucu ve kreatif direktör

 

Markanızın kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz? Fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti?

2017 yılında Cult Form’un ilk adımını İstanbul’da attım. Amacım kalıplaşmış modern formları geleneksel el sanatlarıyla bir araya getirmekti. Bugüne kadar koleksiyonlarımda, birçok Türk geleneksel el sanatından ilham aldım. Özellikle Cult Form’la bütünleşmiş olan yorgancılık tekniğini modernize ederek birçok koleksiyon oluşturdum.

 

 • Alışveriş & stil

Ayşe Ünlütürk, kurucu ve kreatif direktör

 

Markanızın kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz? Modaya ilginiz nasıl başladı?

Bir marka kurmak aslında benim çocukluk hayalimdi. Anneannem hâlâ çocukken yazlıkta yaptığım kıyafet çizimlerini saklar. Neredeyse tüm ailemin tekstilci olması da tabii ki benim bu ilgimi kuvvetlendiriyordu. Tüm gençlik hayatım boyunca odam moda dergisi kuleleriyle doluydu, iş o kadar ciddiye binmişti ki bir noktada ya dergilerden ya da odamdan vazgeçmem gerekecekti… Tutkumu anlamak için lisedeyken Londra’da moda tasarımıyla ilgili birkaç yaz kursuna gittim. Fakat bir şekilde, tasarım değil de moda işletmeciliğinin bana daha uygun olduğuna kendimi inandırmıştım. Aslında iyi de oldu, çünkü bir marka kurmak sadece ilham verici kıyafetler yaratmaktan ibaret değil. Bu, işin sadece başlangıcı. İş kurmak, yönetmek ve pazarlamak, London College of Fashion’da en nihayetinde okumayı seçtiğim Fashion Management bölümünün ana konularıydı. Sonrasında Parsons The New School of Design’ın Design History and Curatorial Studies master programında işletme bilgim sanatla buluştu. Eğitim hayatımdan sonra Londra ve İstanbul’da hem moda hem sanat alanında profesyonel olarak çalıştım. Ardından aile işimizde çalışmaya başladım. Her günü etrafımda yüzlerce kıyafetle geçirdikten sonra artık bu yolculuğa baş koymam gerektiğini anladım. Ağustos 2022’de en yakın üniversite arkadaşlarım yurt dışından doğum günüm için Türkiye’de geldiler ve birlikte tatile çıktık; orada kendime bir söz verdim. Önüme birkaç aylık bir plan çizip, markam üzerinde fikir üretmeye başladım. Mart 2023’te işten ayrılıp kendi şirketimi kurdum, Haziran ayında ise satışa başladık.

 

Reklâm
 • Alışveriş & stil

Tansu Başaran, kurucu

 

Markanızın kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz? Fikir nasıl ortaya çıktı ve gelişti? Çanta tasarımına odaklanmaya nasıl karar verdiniz?

D’Lueur Atelier, 2023 yılında hayal gücü, mükemmeliyetçilik ve özgünlük tutkusuyla ortaya çıktı. Moda ve sanat dünyasındaki zengin deneyimlerimiz ve tasarım sevgimizle şekillenen bir fikirle doğdu. Çanta tasarımında zarafetle özgünlüğü bir araya getirmeyi amaçladık. Kadınları hayatın her anında güçlü, zarif ve özel hissettirmeyi hedefledik. Gündüzden geceye farklı tarzlara hitap eden çeşitli modellerimizle, kadınlara kendi benzersiz tarzlarını yaratma özgürlüğü sunmak istedik. İlk sezonumuzda sürdürülebilir çanta modelleriyle dikkat çekmeyi amaçladık. Bu, estetikten ödün vermeden, aynı zamanda sürdürülebilirlik konusundaki sorumluluğumuzu gösterme kararlılığımızı yansıtıyor. D’Lueur Atelier’nin kuruluş hikayesi, temel değerlerimizi yansıtarak kadınları özel hissettirme misyonumuzu taşıyor. Her çanta, bu misyonu gerçekleştirmek ve kadınları kendi özgün güzelliklerini kutlamaya teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Tavsiye edilen
  İlginizi çekebilecek diğer içerikler
   Reklâm