Worldwide icon-chevron-right Europe icon-chevron-right United Kingdom icon-chevron-right England icon-chevron-right London icon-chevron-right ‘Hamilton’ storms the 2018 Olivier Awards with seven wins
Hamilton
Photo: Matthew Murphy

‘Hamilton’ storms the 2018 Olivier Awards with seven wins

Advertising

Despite some very stiff competition, Lin-Manuel Miranda’s brilliant hip hop musical ‘Hamilton’ ended up dominating Sunday’s Olivier Awards, taking home seven gongs and equalling ‘Matilda’ as the most decorated musical ever at the UK’s biggest theatre awards. It’s a couple of gongs shy of the nine picked up by overall biggest winner ever ‘Harry Potter and the Cursed Child’, but the odds on ‘Hamilton’ translating its 13 nominations into a record-breaking haul always seemed long as so many members of the cast were in competition with each other.

No other show came close to the ‘Hamilton’ haul, but Jez Butterworth’s hit play ‘The Ferryman’ took home three of the night’s biggest awards, for Best New Play, Best Director (Sam Mendes) and Best Actress (Laura Donnelly). Elsewhere the National Theatre bagged awards for ‘Follies’, ‘Angels in America’ and ‘Network’ while the Old Vic’s Dylan musical ‘Girl from the North Country’ brought home gongs for Best Supporting Actress in a Musical (Sheila Atim) and Best Actress in a Musical (Shirley Henderson). 

 

FULL LIST OF NOMINEES AND WINNERS

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Michael Jibson for Hamilton’ at Victoria Palace Theatre – WINNER

Ross Noble for ‘Young Frankenstein’ at Garrick Theatre

Jason Pennycooke for ‘Hamilton’ at Victoria Palace Theatre

Cleve September for ‘Hamilton’ at Victoria Palace Theatre 

 

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Sheila Atim for ‘Girl from the North Country’ at The Old Vic – WINNER

Tracie Bennett for ‘Follies’ at National Theatre, Olivier

Rachel John for ‘Hamilton’ at Victoria Palace Theatre

Lesley Joseph for ‘Young Frankenstein’ at Garrick Theatre 

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC

Everybody’s Talking About Jamie’ Music and orchestrations by Dan Gillespie Sells, his debut as a musical theatre composer and orchestrator at Apollo Theatre

Follies’ The Orchestra, under the music supervision of Nicholas Skilbeck and music director Nigel Lilley at National Theatre, Olivier

Girl from the North Country’ Music and lyrics by Bob Dylan, original orchestrations and arrangements by Simon Hale at The Old Vic

Hamilton’ Composer-lyricist Lin-Manuel Miranda at Victoria Palace Theatre – WINNER 

 

BEST NEW DANCE PRODUCTION

Flight Pattern’ by Crystal Pite at Royal Opera House – WINNER

‘Goat’ by Ben Duke for Rambert Dance Company at Sadler’s Wells

Grand Finale’ by Hofesh Shechter at Sadler’s Wells

Tree of Codes’ by Wayne McGregor and The Paris Opera Ballet at Sadler’s Wells 

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE

Rocío Molina for pushing the boundary of flamenco in ‘Fallen from Heaven’ (‘Caída del Cielo’) for Dance Umbrella at Barbican Theatre

Francesca Velicu for her performance in English National Ballet’s production of Pina Bausch’s ‘Le Sacre du Printemps’ at Sadler’s Wells – WINNER

Zenaida Yanowsky for her performance in Liam Scarlett’s ‘Symphonic Dances’ at Royal Opera House 

 

BEST ENTERTAINMENT & FAMILY

David Walliams’s ‘Gangsta Granny’ at Garrick Theatre

Derren Brown: ‘Underground’ at Playhouse Theatre

Dick Whittington’ at London Palladium – WINNER

Five Guys Named Moe’ at Marble Arch Theatre 

 

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER

Andy Blankenbuehler for ‘Hamilton’ at Victoria Palace Theatre – WINNER

Bill Deamer for ‘Follies’ at National Theatre, Olivier

Kate Prince for ‘Everybody’s Talking About Jamie’ at Apollo Theatre

Randy Skinner for ‘42nd Street’ at Theatre Royal Drury Lane

Christopher Wheeldon for ‘An American in Paris’ at Dominion Theatre 

 

MAGIC RADIO BEST MUSICAL REVIVAL

42nd Street’ at Theatre Royal Drury Lane

Follies’ at National Theatre, Olivier – WINNER

On the Town’ at Regent’s Park Open Air Theatre 

 

BEST ACTOR IN A MUSICAL

Ciarán Hinds for ‘Girl from the North Country’ at The Old Vic

John McCrea for ‘Everybody’s Talking About Jamie’ at Apollo Theatre

Giles Terera for ‘Hamilton’ at Victoria Palace Theatre – WINNER

Jamael Westman for ‘Hamilton’ at Victoria Palace Theatre 

 

BEST ACTRESS IN A MUSICAL

Janie Dee for ‘Follies’ at National Theatre, Olivier

Shirley Henderson for ‘Girl from the North Country’ at The Old Vic – WINNER

Imelda Staunton for ‘Follies’ at National Theatre, Olivier

Josie Walker for ‘Everybody’s Talking About Jamie’ at Apollo Theatre 

 

BEST REVIVAL

Angels in America’ at National Theatre, Lyttelton – WINNER

Hamlet’ at Almeida Theatre

Who’s Afraid of Virginia Woolf?’ at Harold Pinter Theatre

Witness for the Prosecution’ at London County Hall 

 

BEST NEW COMEDY

Dry Powder’ at Hampstead Theatre

Labour of Love’ at Noël Coward Theatre – WINNER

Mischief Movie Night’ at Arts Theatre

The Miser’ at Garrick Theatre 

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AFFILIATE THEATRE

The B*easts’ at Bush Theatre

Killology’ at Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court Theatre – WINNER

The Red Lion’ at Trafalgar Studios 2

The Revlon Girl’ at Park Theatre 

 

WHITE LIGHT AWARD FOR BEST LIGHTING DESIGN

Howell Binkley for ‘Hamilton’ at Victoria Palace Theatre – WINNER

Paule Constable for ‘Angels in America’ at National Theatre, Lyttelton

Paule Constable for ‘Follies’ at National Theatre, Olivier

Jan Versweyveld for ‘Network’ at National Theatre, Lyttelton 

 

BEST SOUND DESIGN

Tom Gibbons for ‘Hamlet’ at Almeida Theatre

Gareth Owen for ‘Bat Out of Hell: The Musical’ at London Coliseum

Eric Sleichim for ‘Network’ at National Theatre, Lyttelton 

Nevin Steinberg for ‘Hamilton’ at Victoria Palace Theatre – WINNER 

 

BEST COSTUME DESIGN

Hugh Durrant for ‘Dick Whittington’ at London Palladium

Roger Kirk for ‘42nd Street’ at Theatre Royal Drury Lane

Vicki Mortimer for ‘Follies’ at National Theatre, Olivier – WINNER

Paul Tazewell for ‘Hamilton’ at Victoria Palace Theatre 

 

BLUE-I THEATRE TECHNOLOGY AWARD FOR BEST SET DESIGN

Bunny Christie for ‘Ink’ at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Bob Crowley and 59 Productions for ‘An American in Paris’ at Dominion Theatre – WINNER

Rob Howell for ‘The Ferryman’ at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre

Vicki Mortimer for ‘Follies’ at National Theatre, Olivier

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Bertie Carvel for ‘Ink’ at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre – WINNER

John Hodgkinson for ‘The Ferryman’ at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre

James McArdle for ‘Angels in America’ at National Theatre - Lyttelton

Peter Polycarpou for ‘Oslo’ at Harold Pinter Theatre

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Bríd Brennan for ‘The Ferryman’ at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre

Denise Gough for ‘Angels in America’ at National Theatre, Lyttelton – WINNER

Dearbhla Molloy for ‘The Ferryman’ at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre

Imogen Poots for ‘Who’s Afraid of Virginia Woolf?’ at Harold Pinter Theatre 

 

BEST NEW OPERA PRODUCTION

La Bohème’ at Trafalgar Studios 2

The Exterminating Angel’ at Royal Opera House

‘Semiramide’ at Royal Opera House – WINNER 

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA

Paul Brown for his set and costume designs for ‘Iolanthe’ at London Coliseum

Joyce DiDonato and Daniela Barcellona for their performances in ‘Semiramide’ at Royal Opera House – WINNER

Roderick Williams for his performance in The Royal Opera’s ‘The Return of Ulysses’ at the Roundhouse 

 

BEST ACTOR

Paddy Considine for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre

Bryan Cranston for ‘Network’ at National Theatre, Lyttelton – WINNER

Andrew Garfield for Angels in America at National Theatre, Lyttelton

Andrew Scott for Hamlet at Almeida Theatre 

 

BEST ACTRESS

Laura Donnelly for ‘The Ferryman’ at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre – WINNER

Lesley Manville for ‘Long Day’s Journey Into Night’ at Wyndham’s Theatre

Audra McDonald for ‘Lady Day at Emerson’s Bar & Grill’ at Wyndham’s Theatre

Imelda Staunton for Who’s Afraid of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre 

 

BEST DIRECTOR

Dominic Cooke for ‘Follies’ at National Theatre, Olivier

Marianne Elliott for Angels in America at National Theatre, Lyttelton

Rupert Goold for ‘Ink’ at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Thomas Kail for ‘Hamilton’ at Victoria Palace Theatre

Sam Mendes for ‘The Ferryman’ at Gielgud Theatre’ and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre – WINNER

BEST NEW PLAY

The Ferryman’ at ‘Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court Theatre – WINNER

Ink’ at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Network at National Theatre, Lyttelton

Oslo’ at Harold Pinter Theatre 

 

MASTERCARD BEST NEW MUSICAL

An American in Paris’ at Dominion Theatre

Everybody’s Talking About Jamie’ at Apollo Theatre

Girl from the North Country’ at The Old Vic

Hamilton’ at Victoria Palace Theatre – WINNER

Share the story
Latest news
    Advertising